Ухвала суду № 65700227, 29.03.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2017
Номер справи
642/81/17
Номер документу
65700227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2017 р.Справа № 642/81/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калитки О. М.

Суддів: Бондара В.О. , Калиновського В.А.

за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.,

за участю представника відповідача Багрій Ю.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційнимм скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 15.02.2017р. по справі № 642/81/17

за позовом ОСОБА_3

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Харківського обласного військового комісаріату , Військової частини польова пошта В 6250

про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_4, звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Військової частини польова пошта В 6250, Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Військової частини польова пошта В6250 щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення від 30.03.2015року за № 4/961 щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, яку ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_4, яка не передбачала в складі грошового забезпечення ОСОБА_4 щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, яку ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

- визнати протиправною бездіяльність (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виконання завдань покладених на нього п.п. 1,3 п. 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії ОСОБА_4;

- визнати протиправною бездіяльність (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати ОСОБА_4 пенсії з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, яку ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

- зобов'язати Військову частину польова пошта В 6250 (код ЄДРПОУ 24976272) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, яку ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355), подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08166355) після отримання від військової частини польова пошта В 6250 (код ЄДРПОУ 24976272) довідки про додаткові види грошового забезпечення які ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами,подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344), включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) щомісячну додаткову грошову винагороду яку ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, яка обчислена з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, здійснити виплату ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 12.07.2016 р., подати протягом півтора місяця строку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що він проходив військову службу в Збройних силах України. Під час проходження військової служби позивач отримував у складі грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У 2015 році він був звільнений у запас. Військова частина польова пошта В 6250 склала довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу від 30.03.2015 року за № 4/961 без зазначення щомісячної додаткової грошової винагороди під час оформлення документів для призначення пенсії позивачу. 28.03.2015 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ) позивачу призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач звертався до відповідачів щодо вжиття заходи на усунення порушень щодо оформлення та подання документів для призначення пенсії, однак у задоволенні його вимог було відмовлено у зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 15.02.2017 року у справі № 642/81/17 задоволено адміністративний позов ОСОБА_4 до Військової частини польова пошта В 6250, Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити дії в повному обсязі.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не погодився із рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідач, Харківський обласний військовий комісаріат, також не погодився із рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивач надав письмові заперечення, в яких вказав, що грошове забезпечення військовослужбовців, у тому числі щомісячна додаткова грошова винагорода, є об'єктом сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, просив суд апеляційні скарги залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача, Харківського обласного військового комісаріату, в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, причини неявки не повідомив.

Представник відповідача, Військової частини польова пошта В 6250, в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, причини неявки не повідомив

Представник позивача в судовому засіданні проти вимог апеляційних скарг заперечував, просив суд апеляційні скарги залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, представника позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження під час апеляційного розгляду, позивач ОСОБА_4 проходив військову службу в Збройних Силах України. Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку у головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

З 28.03.2015 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ. При обчисленні пенсії ГУ ПФУ врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Таким чином, для обчислення пенсії позивачу за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 3501 грн.78 коп.

Відповідно до грошового атестата серія ЗУ № 074997, виданого військовою частиною польова пошта В 6250, та наказу командира військової частини польова пошта В 6250 від 05.02.2015 року № 229 встановлено, що на час звільнення позивача з військової служби розмір його грошового забезпечення включав щомісячну додаткову грошову винагороду, яка становила 60 % місячного грошового забезпечення.

Позивач звертався до командира Військової частини польова пошта В 6250 із заявою, датованою 21.12.2016 р. в якій просив вжити заходів на усунення порушень щодо оформлення документів для призначення пенсії та скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення його пенсії, з урахуванням щомісячної грошової винагороди, відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010р. №889, та подати цю довідку до ХОВК.

Військова частина польова пошта В 6250 на дану заяву надала відповідь від 24.12.2016 р. про те, що відсутні юридичні підстави для включення щомісячної додаткової грошової винагороди в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії.

Позивач звертався до ХОВК із заявою, датованою 22.12.2016 р. в якій просив вжити заходів на усунення порушень щодо оформлення документів для призначення пенсії та, після отримання з ВЧ ппВ6250 нової довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення його пенсії, з урахуванням щомісячної грошової винагороди, відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010р. №889 - подати цю довідку до ГУ ПФУ в Х/о.

Харківський обласний військовий комісаріат на дану заяву надав відповідь від 30.12.2016 р. про те, що ВЧ пп. В6250 є відповідальною за повноту та правильність заповнення документів, з яких призначається пенсія. При оформленні документів позивача для передачі їх до ГУ ПФУ в Х/о всі документи було перевірено та порушень не знайдено. Чинним законодавством не передбачено включення щомісячної додаткової грошової винагороди в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії.

Позивач звертався до ГУ ПФУ в Х/о із заявою, датованою 20.12.2016 р. в якій просив вжити заходів на усунення порушень щодо оформлення документів для призначення пенсії та, після отримання з ХОВК нової довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення його пенсії, з урахуванням щомісячної грошової винагороди, відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010р. №889 - призначити та виплачувати йому пенсію в розмірі, який обчислено із врахуванням цієї довідки.

ГУ ПФУ в Х/о на дану заяву надало відповідь від 28.12.2016 р. про те, що пенсія позивачу виплачується у вірному розмірі, а також, що чинним законодавством не передбачено включення щомісячної додаткової грошової винагороди в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою від 22.09.2010 р. № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (з наступними змінами) Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).

Згідно зі ст. 41 Закону № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У постанові від 10.03.2015р. у справі № 21-70а15 Верховний Суд України прийшов до висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Також у постанові від 20.10.2015 р. у справі №21-2942а15 колегія суддів Верховного Суду України прийшла до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Згідно ч.1 ст.244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Згідно абз. 2,4,5 п.2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міноборони яка затверджена наказом Міноборони від 31.12.2014 № 937 та зареєстрована в Мінюсті 22.01.2015 р. за № 73/26518 та наказом Міноборони від 14.08.2014 р. № 530 про затвердження положення про організацію в Міноборони роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей( далі - положення №530) та зареєстрована в Мінюсті 20.10.2014 р. за N 1294/26071,на обласні військові комісаріати покладаються: - оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом №2262-ХІІ пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; - визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Згідно п. 7 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за №135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: - заява про призначення пенсії; - грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; - військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); - документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону (2262-ХІІ); - довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; - копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); - довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; - копія паспорта.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Згідно п. 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам яка затверджена наказом Міноборони від 11.06.2008 № 260 та зареєстрована у Мінюсті 14 .07.2008 р. за № 638/15329 до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Такий перелік затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зазначений Перелік не містить посилання на такий вид виплат, як щомісячна додаткова грошова винагорода.

Таким чином грошове забезпечення військовослужбовців (в том числі щомісячна додаткова грошова винагорода) є об'єктом сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При цьому, відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів наявності підстав для не врахування при обчисленні розміру пенсії позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсія позивачу повинна виплачуватись в розмірі який обчислений з грошового забезпечення до якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 на головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області покладена функція: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством; забезпечити своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).

Тобто Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повинно було проконтролювати забезпечити додержання військовою частиною польова пошта В 6250 та обласним військкоматом вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення, здійснювати контроль за правильністю призначення та виплати пенсії позивачу, забезпечити в повному обсязі виплату пенсії позивачу.

Щодо доводів апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про пропуск позивачем строку звернення до суду за захистом своїх прав, колегі суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено матеріалами справи, позивач звертався до відповідача із заявою, датованою 20.12.2016 р. в якій просив вжити заходів на усунення порушень щодо оформлення документів для призначення пенсії.

При цьому, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом 11.01.2017 року із вимогами щодо захисту його порушених прав, що мали місце з 12.07.2015 року.

Згідно ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Відповідно до ч. 1 ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Так, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач звертаючись з даним позовом не пропустив строк, визначений ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність доводів відповідача порушення судом першої інстанції норм процесуального права в цій частині.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Як вбачається з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту прав позивача є задоволення позовних вимог позивача, якими - зобов'язати Військову частину польова пошта В 6250 (код ЄДРПОУ 24976272) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, яку ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355); зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08166355) після отримання від військової частини польова пошта В 6250 (код ЄДРПОУ 24976272) довідки про додаткові види грошового забезпечення які ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами,подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344), включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) щомісячну додаткову грошову винагороду яку ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, яка обчислена з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, здійснити виплату ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 12.07.2016 р.

Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Ленінського районного суду м. Харкова від 15.02.2017 року у справі № 642/81/17 відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підстави для її скасування відсутні.

Доводи апеляційних скарг з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 15.02.2017р. по справі № 642/81/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Калиновський В.А. Повний текст ухвали виготовлений 03.04.2017 р.