Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 березня 2017 р. № 820/6942/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Салтівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області до публічного акціонерного товариства "Куп'янський машинобудівний завод" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Салтівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу у розмірі 53663,45 грн за рахунок майна, яке належить публічному акціонерному товариству "Куп'янський машинобудівний завод", що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податковий борг у розмірі 53663,45 грн. Контролюючим органом вживались всі, передбачені чинним законодавством, заходи щодо стягнення останнього, але такі не призвели до погашення заборгованості.
В судове засідання позивач не прибув, надав суду клопотання в якому просив розглядати справу за своєю відсутності в порядку письмового провадження.
В судові засідання призначені на 08.02.2017 року та 29.03.2017 року відповідач свого уповноваженого представника не направив, надав суду клопотання в яких просив відкласти судове засідання на іншу дату посилаючись на неможливість направити свого кваліфікованого представника.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1, ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби розглядаються та вирішуються протягом розумного строку, але не більше двадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство "Куп'янський машинобудівний завод" зареєстровано як юридична особа та перебуває на обліку в Салтівській ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області.
Заборгованість Відповідача по заявленим податкам підтверджуються обліковими картками платника податків, довідкою про податкову заборгованість, декларацією, самостійно поданною до податкового органу.
Так, податковою декларацією з плати за землю платником самостійно узгоджені суми податкових зобов'язань по зазначеному платежу, а саме:
Податковим розрахунком земельного податку № 9185769413 від 07.10.2016 р. терм. Сплати 07.10.2016 р. зменшено самостійно основний платіж за міс/кварт, на суму 800,00 грн.
Податковим розрахунком земельного податку № 9185769413 від 07.10.2016 р. терм. Сплати 07.10.2016 р. зменшено самостійно основний платіж за міс/кварт, на суму 1180,95 грн.
Податковим розрахунком земельного податку № 9185769413 від 07.10.2016 р. терм. Сплати 07.10.2016 р. зменшено самостійно основний платіж за міс/кварт, на суму 1180,95 грн.
Податковим розрахунком земельного податку № 9185769413 від 07.10.2016 р. терм. Сплати 07.10.2016 р. зменшено самостійно основний платіж за міс/кварт, на суму 1180,95 грн.
По декларації № 9020481287 від 19.02.2016 р. нараховане податкове зобов'язання у розмірі 28 852,94 грн.., термін сплати 30.10.2016 р.
Податковим розрахунком земельного податку № 9086136317 від 27.05.2016 р. терм. сплати 30.10.2016 р. донараховано самостійно основний платіж на суму 1180,95 грн.
Податковим розрахунком земельного податку № 9185769413 від 07.10.2016 р. терм. сплати 30.10.2016 р. зменшено самостійно основний платіж за міс/кварт на суму 2361,90 грн.
По декларації № 9020481287 від 19.02.2016 р. нараховане податкове зобов'язання розмірі 28 852,94 грн.., термін сплати 30.11.2016 р.
Податковим розрахунком земельного податку № 9185769413 від 07.10.2016 р. термін сплати 30.01.2016 року, зменшено самостійно основний платіж за міс/кварт, на суму 1180,95 грн.
Також підприємство має залишок несплаченої пені у розмірі 2662,32 грн.
Відповідно до п.87.9 ст. 87 ПК України, У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Згідно п.п.16.1.3 та п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України - платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.46. 1 ст.46 ПК України - податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 49.18 ст.49 ПК України визначено, що - податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно п.56.11 ст.56 ПК України - не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 54.1 ст.54 ПК України встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.57.1 ст.57 ПК України - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст. 129 ПК України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно з п.п.59.1 ст.59 ПК України - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За приписами п. 59.5 ст.59 ПК України - у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (діяв на момент винесення податкових вимог), у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає йому податкові вимоги, а саме: перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення ( вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.
Податкова вимога вважається надісланою ( врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування 9 місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановлені на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Оскільки відповідач самостійно не сплатив податкове зобов'язання, позивачем винесено першу податкову вимогу від 29.07.2008 №1/88 в розмірі 1344,38 грн., яка направлялась на адресу відповідача та ним отримана 01.08.2008, що підтверджується поштовим відправленням, а також винесено другу податкову вимогу від 01.09.2008 № 2/99 в розмірі 11377,09 грн., яка отримана відповідачем 04.09.2008 року.
Згідно довідки від 07.12.2016 , податковий борг відповідача не переривався.
За таких обставин, контролюючий орган не обтяжений обов'язком виносити нову податкову вимогу, отже твердження відповідача в цій частині, що викладено у наданих суду письмових запереченнях, не відповідають дійсним обставинам та суперечать чинному законодавству.
Судом встановлено, що позивач у 2016 році неодноразово звертався до суду з адміністративними позовами щодо стягнення заборгованості з рахунків відповідача суму заборгованості ( справи № 820/1013/16, №820/2526/16). Зазначені позови були задоволені та стягнуто з розрахункових рахунків заборгованість перед бюджетом.
На підставі зазначених постанов суду податковий орган звертався до установ банку, які здійснюють обслуговування відповідача з інкасовими дорученням, які повернулись без виконання у зв'язку з відсутністю на рахунках платника грошових коштів.
Як встановлено з матеріалів справи, рішенням №2 від 25.03.2013 вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності платника податків ПАТ "Куп'янський машинобудівний завод", а у разі, якщо на момент складання акту опису майна відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу, також того майна, право власності на яке він набуде у майбутньому.
На підставі акту опису майна від 11.02.2016 №7/17, майно відповідача перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
За змістом п. 88.1 та п. 88.2 ст. 88 ПК України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до п. 89.1 ст. 89 ПК України, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно п. 89.2 ст. 89 ПК України, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно. У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні". У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею. Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій. Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом п. 89.3 ст. 89 ПК України визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Зі змісту п.95.1 ст. 95 ПК України вбачається, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з абзацом другим пункту 95.3 статті 95 ПК України, контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 53663,45 грн., суд дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу Салтівській ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області на погашення суми податкового боргу ПАТ "Куп'янський машинобудівний завод" у названому розмірі за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі, на підставі п.95.3 ст.95 ПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94,128,160-163,186, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Салтівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області до публічного акціонерного товариства "Куп'янський машинобудівний завод" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна - задовольнити.
Надати Салтівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу у розмірі 53663.45 (п'ятдесят три тисячі шістсот шістдесят три) грн., 45 коп., за рахунок майна, яке належить публічному акціонерному товариству "Куп'янський машинобудівний завод" (код ЄДРПОУ 00372307), що перебуває у податковій заставі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.М. Тітов