ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2016 року № 813/3117/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кедик М.В.
за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
представника позивача Кауфмана К.В.,
представник відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання незаконними і скасування постанови та розпорядження, -
встановив:
товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" (далі - позивач, ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ") звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у якому просить суд:
- визнати незаконною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (винесену директором департаменту регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг фінансовими компаніями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг Павленко Г.Ф.) від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг; справу про правопорушення закрити;
- визнати незаконним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ"; справу про правопорушення закрити.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 30.03.2016 було складено акт № 258/16/03-ФК про правопорушення, вчинені ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" на ринку фінансових послуг. Згідно цього акту позивачем порушено п.1 розділу ХІ Положення про Державний реєстр фінансових установ № 41, в частині обов'язку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше 3 млн. грн. На підставі вказаного акту відповідачем було прийнято оскаржене розпорядження та постанову. Стверджує, що обов'язок фінансових установ підтримувати розмір власного капіталу на рівні не меншому ніж встановлений Положенням про Державний реєстр фінансових установ № 41 з'явився лише з 03.06.2016 - після набрання чинності внесеними згідно з Розпорядженням № 793 відповідними змінами до пункту 14 розділу І Положення № 41. Вважає, що очевидним є факт неправильного застосування правової норми з точки зору її дії у часі. Станом на дату винесення розпорядження № 865 - 21.04.2016, не було обов'язку фінансових установ підтримувати розмір власного капіталу на рівні не меншому ніж встановлений Положенням № 41 до заявника при внесенні його до Реєстру, оскільки такий з'явився лише з 03.06.2016. Вважає, що оскаржені розпорядження та постанова є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки їх прийнято відповідачем із порушенням норм законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав до суду заперечення, у яких зазначає, що ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" порушено пункт 14 розділу 1 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг під 28.08.2003 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2007 за № 92/13359, в частині обов'язку фінансової установи виконувати протягом усього строку перебування інформації про фінансову установу в Реєстрі, вимоги установлені законодавством України до фінансових компаній, а також, пункту 1 розділу XI Положення в частині обов'язку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше ніж 3 млн. грн. Звертає увагу, що зміст допущеного позивачем порушення полягає в тому, що ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" не виконує зазначені вимоги Положення мати власний капітал не менше 3 млн. грн, а саме: станом на 31.12.2015 власний капітал становив - (127562) тис. грн. Просить у задоволенні позовних вимог, відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт від 30.03.2016 № 258/16/03-ФК про правопорушення, вчинені ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" на ринку фінансових послуг.
З акту перевірки вбачається, що відповідачем встановлено порушення позивачем пункту 14 розділу 1 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг під 28.08.2003 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2007 за № 92/13359, в частині обов'язку фінансової установи виконувати протягом усього строку перебування інформації про фінансову установу в Реєстрі, вимоги установлені законодавством України до фінансових компаній, а також, пункту 1 розділу XI Положення в частині обов'язку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше ніж 3 млн. грн.
21.04.2016 відповідачем винесено розпорядження № 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ", відповідно до якого, у зв'язку із встановленнями порушеннями позивача зобов'язано усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення цього порушення з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 07.06.2016.
ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" 26.05.2016 звернулось з клопотанням № 573 про продовження строку виконання розпорядження від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ".
Листом від 22.06.2016 № 5142/16-8 Нацкомфінпослуг повідомлено ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ", що 14.06.2016 розглянуто клопотання 26.05.2016 № 573 та не прийнято рішення про продовження строку, з огляду на те, що клопотання не містить інформації щодо здійснення товариством заходів, які пов'язані з безпосереднім виконанням вимог розпорядження та усунення порушень законодавства про фінансові послуги.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт від 15.06.2016 № 410/16/03-ФК про правопорушення, вчинені ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" на ринку фінансових послуг.
З акту перевірки вбачається, що ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" не виконано вимоги розпорядження від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу", що є порушенням вимог пп. 2.2 розділу 2 та п. 5.9 розділу 5 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого Нацкомфінпослуг під 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 212/22424 щодо невиконання вимог розпорядження.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг винесено постанову від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, згідно з якою:
- застосовано до ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" штрафну санкцію у розмірі 17000 грн;
- сума штрафу підлягає перерахуванню до Державною бюджету України і вноситься на рахунок територіального органу Державної казначейської служби України (код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»);
- про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови письмово повідомити Нацкомфінпослуг у термін до 08.08.2016 з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, шо потверджують його сплату (оригінал квитанції або іншого платіжного документу);
- у разі несплати штрафу в установлений термін штраф буде стягнуто у судовому порядку.
ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" 28.07.2016 звернулось з скаргою № 587 на постанову від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
15.08.2016 ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" подано клопотання № 591 про відкладення розгляду справи, оскільки ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" дізналось про дату, час та місце розгляду скарги лише 12.08.2016, що підтверджується інформацією з офіційного сайту «Укрпошта».
18.08.2016 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг винесено розпорядження № 1977 "Про залишення рішення про застосування заходу впливу без змін, а скарги ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" - без задоволення".
Вважаючи постанову від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК та розпорядження від 21.04.2016 № 865 протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ч. 4 ст. 6 Закону).
Згідно з частиною першою статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень, сприяння розвитку ринку цінних паперів, узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
У пункті 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" зазначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 14 розділу І Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг під 28.08.2003 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2007 за № 92/13359 (далі - Положення № 41) вимоги, установлені законодавством України щодо діяльності, пов'язаної з наданням відповідних видів фінансових послуг, повинні виконуватися фінансовою установою протягом усього строку перебування в Реєстрі.
Відповідно до п. 1 розділу ХІ Положення № 41 додатково до вимог, визначених розділом IV цього Положення, фінансова компанія повинна відповідати також таким вимогам - наявність у заявника на дату подання заяви власного капіталу в розмірі не менше ніж 3 млн грн для заявників, які планують надавати один вид фінансових послуг, визначений у пункті 3 цього розділу; не менше ніж 5 млн грн для заявників, які планують надавати два та більше видів фінансових послуг, визначених у пункті 3 цього розділу.
Судом встановлено, що ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" було зареєстровано у реєстрі фінансових установ 15.12.2011 за № 13102673.
Відповідно до балансу на 31.12.2011 власний капітал ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" становив 3332 тис. грн.
Тобто на на дату подання заяви для реєстрації як фінансової установи ТОВ "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" відповідало вимогам Положення № 41 для набуття статусу фінансової установи.
14.04.2016 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято розпорядження № 793 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових України від 22.11.2005 № 4934".
Згідно з розпорядженням від 14.04.2016 № 793 пункт 14 розділу І викладено в такій редакції:
"Вимоги, установлені законодавством України щодо діяльності, пов'язаної з наданням відповідних видів фінансових послуг, повинні виконуватися фінансовою установою протягом усього строку перебування в Реєстрі.
Фінансові установи зобов'язані підтримувати розмір статутного (складеного, пайового) та/або власного капіталу на рівні не меншому ніж встановлений цим Положенням до заявника при внесенні його до Реєстру (крім фінансових установ - юридичних осіб публічного права).
Статутний капітал страховиків (перестраховиків) повинен бути сформований та сплачений на дату подання заяви про внесення інформації про заявника до Реєстру у розмірі та у спосіб відповідно до законодавства."
Відповідно до п. 2 Розпорядження від 14.04.2016 № 793 фінансовим установам, які набули статусу фінансової установи до 14.07.2015, привести розмір статутного (складеного, пайового) та/або власного капіталу у відповідність до вимог, установлених абзацом другим пункту 14 розділу I Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003 № 41, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.09.2003 за № 797/8118 (у редакції розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 28.11.2013 № 4368), до 31.12.2016.
Розпорядження від 14.04.2016 № 793 набрало чинності з 03.06.2016.
Отже, обов'язок фінансових установ підтримувати розмір власного капіталу на рівні не меншому ніж встановлений п. 1 розділу ХІ Положення № 41 при внесенні його до Реєстру з'явився лише 03.06.2016, тобто після дати набрання чинності цим розпорядженням. Більше того законодавцем передбачена можливість фінансовим установам, які набули статусу фінансової установи до 14.07.2015, привести розмір статутного капіталу у відповідність до 31.12.2016.
Суд звертає увагу, що приймаючи розпорядження від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ", відповідач застосував норму права, яка набрала чинності лише з 03.06.2016.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про протиправність розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ", у зв'язку із чим воно підлягає скасуванню.
Оскільки, суд дійшов до висновку про протиправність розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ", скасуванню підлягає і постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
Щодо позовних вимог стосовно закриття справи про правопорушення суд зазначає наступне.
У силу вимог ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про:
1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення;
2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача коштів;
5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;
8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи наведене суд не наділений повноваженнями закривати справу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, відтак зазначена позовна вимога задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У силу вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
За результатами судового розгляду справи відповідачем не подано доказів, які б спростовували позовні вимоги та встановлені судом обставини, не доведено, що він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, обгрунтовано та розсудливо, з урахуванням всіх необхідних обставин.
За вказаних обставин суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив :
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 08.07.2016 № 410/16/03/01-ФК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
3. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 21.04.2016 № 865 "Про застосування заходу впливу до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ".
4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
5. Судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп. присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ІДЕА КАПІТАЛ" (м. Львів, вул. Сахарова, 43, ЄДРПОУ 37854056) за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.
Повний текст постанови складено 28.11.2016.