Ухвала суду № 65698665, 03.04.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2017
Номер справи
805/1484/17-а
Номер документу
65698665
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

03 квітня 2017 року Справа № 805/1484/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Смагар С.В., розглянувши позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Старокраматорський машинобудівний завод»

до 1) Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області, 2) Відділу примусового виконання рішень - Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області

про скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 11 листопада 2016 року ВП № 52902197 на суму 23907 грн. 14 коп.

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Старокраматорський машинобудівний завод» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду зі скаргою на рішення державного виконавця до Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області, Відділу примусового виконання рішень - Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 11 листопада 2016 року винесену Головним державним виконавцем Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Василенко В.О. з примусового виконання виконавчого листа від 21 вересня 2016 року № 805/2718/16-а про стягнення боргу у розмірі 239071 грн. 35 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області ВП № 52902197 на суму 23907 грн. 14 коп.

Суд зазначає, що відповідно до статті 104 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до норм статті 105 КАС України:

1. Адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.

2. Письмова позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позовної заяви, наданого судом.

3. На прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.

4. Адміністративний позов може містити вимоги про:

1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;

2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;

3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;

4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;

5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;

6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

5. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.

Згідно з нормами статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються:

1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;

2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;

3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;

4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо;

6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

2. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

3. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

4. Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.

5. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Отже, проаналізувавши вищенаведені норми, можна зробити висновок, що до адміністративному суду адміністративний позов подається у формі письмової позовної заяви. Жодної іншої назви документу, що надається до суду з позовними вимогами КАС України не передбачає, у тому числі «Скарга на рішення державного виконавця».

Відповідно до статті 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Відповідно до норм статті 53 треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу у будь-який час до закінчення судового розгляду, пред'явивши адміністративний позов до сторін. Задоволення адміністративного позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, розгляд адміністративної справи починається спочатку. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Отже, суду не зрозуміло процесуальний статус сторін, які зазначені у наданому документі. Суд може тільки здогадуватися хто із зазначених сторін є позивачем, хто відповідачем, хто треті особи по справі.

Як вже було зазначено судом вище, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

З наданого позивачем документу вбачається, що позовні вимоги спрямовані до Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, проте у документі зазначено два відповідача (на думку суду), у тому числі Відділ примусового виконання рішень - Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, до якого не спрямовано жодної позовної вимоги.

Суд також звертає увагу, що у наданому позивачем документі є розбіжності між найменуванням першого відповідача. Тобто, на першій сторінці скарги зазначено Відділ державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області, у позовних вимогах - Краматорський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

Крім того, як вбачається зі скарги, поданої позивачем, документ підписаний виконуючим обов'язки Голови правління - Генерального директора ПАТ «СКМЗ» ОСОБА_2, проте довіреності чи іншого документу, що підтверджує повноваження представника позивача до суду не надано.

Суд зазначає, що Вищим адміністративним судом України у листі від 18 січня 2012 року № 165/11/13-12 відзначено, що відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи. Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна. За практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.

З наданого позивачем документу вбачається, що позивачем заявлена вимога про скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 11 листопада 2016 року ВП № 52902197 на суму 23907 грн. 14 коп. і є майновою, оскільки може викликати зміни у майновому стані.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VІ (в редакції Закону від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII, далі - Закон № 3674-VІ) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VІ за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року № 1801-VIII визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2017 року становить 1600 гривень.

Позивачем заявлена позовна вимога майнового характеру про скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 11 листопада 2016 року ВП № 52902197 на суму 23907 грн. 14 коп., отже судовий збір підлягає сплаті у розмірі 1600 грн. Суд зазначає, що серед доданих позивачем до позовної заяви документів відсутній документ про сплату судового збору взагалі.

Враховуючи вищевикладене, позовна заява подана позивачем без дотримання вимог частини 1, 3, 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає залишенню без руху.

Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Керуючись частинами 1, 3, 5 статті 106, частинами 1, 2, 5 статті 108, статтями 160, 165, 185, 186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Старокраматорський машинобудівний завод» до 1) Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області, 2) Відділу примусового виконання рішень - Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 11 листопада 2016 року ВП № 52902197 на суму 23907 грн. 14 коп., залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк до 24 квітня 2017 року на усунення недоліків шляхом належного оформлення позовної заяви відповідно до вищезазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: надання (надіслання) до суду позовної заяви, оформленої відповідно до статті 106 КАС України, вірно зазначити найменування сторін відповідно до оскаржуваної постанови, визначитися з процесуальним статусом сторін, надати оригінал документу, що підтверджує сплату залишку судового збору у сумі 1600 грн., довіреність, або інший документ, який підтверджує повноваження представника позивача, а саме виконуючого обов'язки Голови правління - Генерального директора ПАТ «СКМЗ» ОСОБА_2, яким підписаний документ.

Ухвала про залишення позовної заяви без руху в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Смагар С.В.