Номер провадження 2-а/754/158/17
Справа №754/15912/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 березня 2017 року Деснянський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Галась І.А.
при секретарі - Ленській Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
21.12.2016 року позивач звернулася з вказаним адміністративним позовом до суду, в якому просить:
- визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії відповідно до довідки Генеральної прокуратури України № 18-1602зп від 14.11.2016;
- зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснити з 01.01.2016р. перерахунок пенсії позивачу у розмірі 90 % від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України № 18-1602зп від 14.11.2016 без обмеження її максимального розміру з виплатою різниці між фактично отриманою та належно до сплати, згідно перерахунку, сумою пенсії.
Свої вимоги мотивувала тим, що вона є пенсіонером та з 04.01.2005 перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві, та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 25.11.2016р. листом начальника Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві їй було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні, оскільки підстав для перерахунку пенсії у відповідача відсутні. На обґрунтування своєї позиції посилається на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213, п. 5 Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Оскільки нового Закону щодо призначення пенсій прийнято не було, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Представник відповідача у своїх запереченнях також вказує на те, що Закон "Про прокуратуру" за яким позивач просить зробити перерахунок пенсії на сьогоднішній день є недійсним. Одночасно посилається на п. 2, розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а також на ч. 3. ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими максимальний розмір пенсії обмежено десятьма прожитковими мінімумами, а якщо раніше призначена пенсія перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації.
Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
В своїй позовній заяві ОСОБА_1 посилається на те, що 23.11.2016р. вона звернулася з заявою до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-1602зп від 14.11.2016 про розмір суми місячної заробітної плати.
Листом від 25.11.2016 року Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві повідомило позивача, що враховуючи положення Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення " № 213-VIII від 02.03.2015р.підстав для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Таку відмову суд вважає протиправною з наступних причин.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_2, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З 04.01.2005 року позивач перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві, як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % із середнього заробітку.
Факт нарахування пенсії із розрахунку 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку відповідачем не заперечується та підтверджується матеріалами пенсійної справи.
Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Зокрема, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За таких обставин суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а відтак внесені у подальшому зміни до ст. 50-1 Закону щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме норми законодавства, які були чинні на момент їх виникнення.
Посилання відповідача, в запереченнях на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення», яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» судом оцінюється критично, оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена в 2005 році, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Щодо позовних вимог позивача про перерахунок та виплату у пенсії з 01.01.2016р. року, то суд враховує наступне.
Згідно ч.4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Крім того, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Враховуючи вищевикладене, ту обставину, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 23.11.2016, проведення перерахунку пенсії позивачу необхідно проводити з 01.12.2016 року.
Керуючись ст.ст. 17, 19, 158, 159, 160-163 КАС України, Закону України «Про прокуратуру», суд
постановив:
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-1602зп від 14 листопада 2016 року.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно довідки Генеральної прокуратури України №18-1602зп від 14 листопада 2016 року, з розрахунку 90% із середнього заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 01.12.2016 року.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Деснянський районний суд м. Києва протягом 10 днів, з дня отримання копії постанови.
Суддя:
.