Номер провадження 2-а/754/145/17
Справа №754/15612/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 березня 2017 року Деснянський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді Шевчука О.П.
при секретарі Базік А.В.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного УПФУ в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно Закону України «Про державну службу».
Обчислення пенсії позивача було проведено на підставі довідок з останнього місця роботи - Верховного суду України від 18 березня 2014 року № 97 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг або кваліфікаційний класи, або класний чин, або спеціальні звання або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років) та довідки № 98 про складові заробітної плати (за останні 24 місяці) що подавалися для призначення пенсії в розмірі 80 % суми заробітної плати. З якої виплачений єдиний податок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою КМУ № 644 від 02.09.2015 року працівникам апарату судів збільшено посадові оклади, що призвело до зміни структури заробітної плати та збільшення її розміру.
На підставі постанови Деснянського районного суду м. Києва від 14.06.2016 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії, з розрахунку 80 % від суми середньомісячного заробітку державного службовця на відповідній посаді відповідно довідки № 411 від 19.02.2016 року.
Розрахунок розміру пенсії був проведений без урахування інших виплат, які входять до складу заробітної плати та з яких сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У зв'язку з викладеним позивач 22.11.2016 року звернулась до відповідача з заявою про роз'яснення порядку нарахування їй пенсії.
На своє звернення позивач отримала роз'яснення від 06.12.2016 року про відсутність підстав для проведення перерахунку її пенсії.
Вважаючи такі дії УПФУ такими, що суперечать законодавству, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату її пенсії з урахуванням вищезазначених сум - матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, просить суд його задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог ОСОБА_1 виходячи з наступного.
Відповідно Довідки № 98 від 18.03.2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально - в розмірі 36 789 грн. 50 коп. (а.с.10).
При цьому з Довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу», вбачається, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зазначені суми не враховані відповідачем при розрахунку пенсії позивача.
22.11.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про роз'яснення порядку нарахування її пенсії.
На своє звернення позивач отримала лист від 06.12.2016 року, відповідно якого підстав для перерахування пенсії позивача не має, нарахування пенсії проводилося на підставі довідки Верхового суду України № 411 від 19 лютого 2016 року (а.с. 7 - 8).
З таким рішенням УПФУ в Деснянському районі м. Києва суд погодитись не можливо з наступних підстав.
За змістом статті 37 Закону «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95?ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії.
За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та їх задоволення в частині вимог про зобов'язання провести перерахунок пенсії.
Задовольняючи позов суд в цій частині суд також приймає до уваги правову позицію Верховного суду України, викладену в постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та № 21-97а13 від 28.05.2013 року, відповідно якої матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань повинна враховуватись при визначенні розміру пенсії державних службовців.
Щодо вимог позивача про визнання дій відповідача неправомірними, суд вважає, що зазначена вимога задоволенню ре підлягає, оскільки розрахунок пенсії позивача проводився на підставі довідки, наданої позивачем, яка не містила даних про інші виплати, які входили до складу заробітної плати.
Щодо строку, з якої перерахунок підлягає проведенню слід зазначити наступне.
Позивач просить суд перерахувати та виплатити пенсію з 22.02.2016 року.
Разом з тим, право позивача порушене з часу відмови відповідача в перерахунку пенсії.
Частиною 2 статті 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Приймаючи до уваги викладене, вимоги позивача підлягають задоволенню в межах вищезазначеного строку, а саме - з 15.06.2016 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8-13, 18,19, 104 - 106 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань відповідно довідки Верховного Суду України № 98 від 18.03.2014 року з урахуванням інших витрат починаючи з 15.06.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя