Справа № 489/6547/16-а
Номер провадження 2-а/489/127/17
Постанова
Іменем України
27 березня 2017 року місто Миколаїв
Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого судді Кокорєва В. В.,
при секретарі Недавній А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі-позивач) до Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря (далі-відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив
В грудні 2016 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що йому його було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил зберігання відходів, про що винесена постанова. З вказаною постановою не згоден та вважає її протиправною.
Позивач просив суд визнати протиправною та скасувати постанову від 23.12.2016 №102308.
13.03.2017 до суду від відповідача надійшли заперечення.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.
Наказом від 08.12.2016 утворено комісію з проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" та його філіями.
08.12.2016 Державною екологічною інспекцією України видано направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" та його філіями.
Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (філія "Октябрьск" ДП "Адміністрація морських портів України".
Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря винесено припис щодо філії "Октябрьск" ДП "Адміністрація морських портів України".
23.12.2016 складено протокол №102322 про адміністративне правопорушення. Встановлено порушення правил зберігання відходів, а саме відходи з суден не знешкоджуються на території порту, а здаються стороннім організаціям, що є порушенням ст. 17 ЗУ "Про відходи".
Відповідно до постанови від 23.12.2016 №102308 позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 82 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у розмірі 850 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було надано суду копію договору від 08.02.2016, відповідно до умов якого ДП "Адміністрація морських портів України" надає завдання ТОВ "Українська наукова екологічна компанія" протягом строку дії договору забезпечити прийняття (збирання) із суден, що перебувають в акваторії спеціалізованого морського порту "Октябрьск" твердих забруднюючих речовин, а замовник приймає такі послуги та оплачує.
Відповідно до додатку №1 до договору, виконавець виконав 282 послуги - приймання (збирання) твердих забруднюючих речовин із суден.
Згідно з п. 1 Положення "Про морські екологічні інспекції", затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429 (далі - Положення) морськими екологічними інспекціями є Державна Азовська морська екологічна інспекція, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція, Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря (далі - Держекоінспекція), які є територіальними органами Державної екологічної інспекції України, діють у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковуються.
Діяльність Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря регулюється вказаним Положенням.
Відповідно до підпункту "л" п. 4 Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань законодавства про поводження з відходами щодо збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів.
Відповідно до п. 6 Положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Згідно з ст. 17 ЗУ "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані, зокрема, запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів.
Відповідно до ст. 42 вказаного Закону особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків; невиконання вимог щодо поводження з відходами (під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення та захоронення), що призвело до негативних екологічних, санітарно-епідемічних наслідків або завдало матеріальної чи моральної шкоди.
Згідно з положеннями ст. 1 Закону зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення); знешкодження відходів - зменшення чи усунення небезпечності відходів шляхом механічного, фізико-хімічного чи біологічного оброблення.
Пунктом 17 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря від забруднення та засмічення" від 29.02.1996 №269 передбачено, що тимчасове накопичення і складування відходів та сміття на території портів можливе лише за наявності спеціально відведених та обладнаних місць та у разі їх подальшої утилізації та знешкодження. При цьому побутові відходи та сміття, прийняті з суден, повинні знешкоджуватися у портах.
Згідно з п. 24 цієї Постанови морські порти та судноремонтні заводи повинні мати берегові приймальні очисні споруди, систему каналізації, об'єкти для збирання та знешкодження відходів.
Враховуючи аналіз вище викладених норм, суд спростовує посилання позивача про те, що оскільки філія "Октябрьск" не має в достатній кількості власних технічних засобів та технічних можливостей, вона укладає договори із сторонніми організаціями на надання послуг по знешкодженню відходів. Обов'язок мати в портах берегові приймальні очисні споруди та об'єкти для знешкодження відходів передбачений законом, при цьому з прямою вказівкою про знешкодження таких відходів на території порту.
За таких обставин, державний інспектор при винесенні оскаржуваної постанови діяв відповідно до чинного законодавства, а тому така постанова відповідає вимогам закону.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в задоволенні вимог позивача необхідно відмовити у зв'язку з необґрунтованістю.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160-163 КАС України, суд
постановив
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після розгляду скарги апеляційним судом.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з моменту її проголошення, а особою, яка не брала участь в судовому засіданні при проголошенні постанови протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Суддя В. В. Кокорєв