Ухвала суду № 65672692, 28.03.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
28.03.2017
Номер справи
812/38/16
Номер документу
65672692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2017 року м. Київ К/800/19003/16

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.

Суддів Приходько І.В.

Юрченко В.П.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року по справі №812/38/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Клівер» до Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління ДФС у Луганській області про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Клівер» звернулось до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління ДФС у Луганській області про скасування рішення від 20.08.2015 року № 113 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість TOB «НВО «Клівер», зобов'язання відновити в Реєстрі платників податку на додану вартість дані щодо платника податку на додану вартість - TOB «НВО «Клівер» шляхом внесення запису про відміну анулювання реєстрації.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 березня 2016 року в задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення про задоволення позову з мотивів обґрунтованості позовних вимог.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, оскільки вважає, що постанову суду апеляційної інстанції було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ «НВО «Клівер» зареєстровано як юридична особа, має свідоцтво платника податку на додану вартість № 100083197 від 14.12.2007 року.

Позивач має адресу місцезнаходження: пл. Трофімова, буд. 1, кабінет 305 А, місто Красний Луч, Луганська область, 94518.

Остання декларація, яка сформована підприємством, - за червень 2014 року.

Відповідно до наказу №27 від 07.07.2014 року, підписаного директором ТОВ «НВО «Клівер» ОСОБА_3, тимчасово зупинена діяльність підприємства в зв'язку з відсутністю можливості здійснювати господарську діяльність підприємства в умовах проведення антитерористичної операції до стабілізації ситуації відповідно до Указу Президента України №405/2014 від 14.04.2014 року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи подолання терористичної небезпеки та забезпечення територіальної цілісності України».

20.08.2015 року податковим органом прийнято рішення №113 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість TOB «НВО «Клівер» на підставі неподання ним протягом 12 звітних податкових місяців декларації з податку на додану вартість до податкового органу.

Підставою прийняття рішення є наявна у відповідача інформація, у тому числі викладена в довідці від 20.08.2015 року № 131, реєстрі податкових накладних, та інформація щодо податкової звітності.

Період, протягом якого не подавалися декларації з податку на додану вартість, - з 20.08.2014 року по 20.07.2015 року.

Спірне рішення оскаржено в адміністративному порядку до ГУ ДФС в Луганській області та ДФС України, та залишено без змін.

Згідно наказу Державної фіскальної служби України №32 від 07.08.2014 року «Про роботу територіальних органів» в зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Луганської області з метою збереження життя і здоров'я працівників територіальних органів Міндоходів, був встановлений простій у роботі територіальних органів Міндоходів, в тому числі ДПІ у м. Красному Лучі ГУ Міндоходів у Луганській області.

Наказом ДФС України №256 від 07.11.2014 року «Про переміщення та закінчення простою» наказано вважати закінченим простій в роботі територіальних органів Міністерства доходів і зборів України та Державної фіскальної служби та визнати такими, що втратили чинність, зокрема, наказ ДФС України №32 від 07.08.2014 року.

Також, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ДПІ у м. Красному Лучі ГУ Міндоходів у Луганській області та TOB «НВО «Клівер» укладено договір від 10.12.2013 року № 101220131 про визнання електронних документів, а саме - податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.

За даними інформаційної системи «Архів податкової звітності» за договором від 10.12.2013 року № 101220131 електронні ключі діють з 15.11.2013 року до 14.11.2015 року. Електронні ключі надаються ОСОБА_4, договір від 10.12.2013року №101220131, прийнятий 10.12.2013 року, опрацьований 10.12.2013 року.

ДПІ у м. Красному Лучі ГУ Міндоходів у Луганській області та TOB «НВО «Клівер» укладено новий договір від 16.07.2015 року № 9082041352 про визнання електронних документів, а саме - податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.

За даними інформаційної системи «Архів податкової звітності» за договором від 16.07.2015 року № 9082041352 електронні ключі діють з 14.05.2014 року до 14.11.2015 року. Електронні ключі надаються ОСОБА_5, договір від 16.07.2015 року № 9082041352, прийнятий 16.07.2015 року, опрацьований 22.07.2015 року.

Протягом періоду листопад 2014 року - липень 2015 року позивачем в електронному вигляді подавались податкові накладні.

Задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Згідно п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п.49.1 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно з п.203.1 ст.203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пп. «г» п.184.1 ст.184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Тобто, граничним терміном, зі спливом якого до платника податку може застосовуватися анулювання реєстрації як платника ПДВ, є 12 послідовних податкових місяців, протягом яких не подається податкова звітність.

Як вбачається з матеріалів справи, податковий орган не працював з 08.07.2014 року по 07.11.2014 року, тому позивач не мав можливості за будь-яких умов подавати декларацію з ПДВ до податкового органу за липень-вересень 2014 року.

На підставі п.109.1 ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

При таких обставинах, ТОВ «НВО «Клівер» не виконало вимог ПК України щодо подання декларації з податку на додану вартість за липень-вересень 2014 року внаслідок припинення діяльності податкового органу в цей період.

Проте, ДПІ у м. Красному Лучі ГУ Міндоходів у Луганській області прийняла рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за неподання декларації з податку на додану вартість протягом 12 звітних місяців без врахування тих місяців, протягом яких платник податків не міг здавати податкову звітність внаслідок відсутності роботи податкового органу, до якого така звітність подається відповідно вимог ПК України.

Сертифікатом №5137 Торгово-промислової палати України від 23.09.2015 року засвідчено для ТОВ «НВО «Клівер» настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) щодо обов'язку платника податку - подання податкової декларації з ПДВ з липня по грудень 2014 року та з січня по липень 2015 року у граничний строк до 20 числа кожного місяця за попередній місяць з 07 липня 2014 року.

На підставі ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно до п. 44.1 та п. 44.2 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Оскільки підприємство знаходиться на території, яка тимчасово не контролюється українською владою, сертифікатом засвідчено настання для позивача обставин непереборної сили щодо обов'язку подання податкової декларації з ПДВ, тому подання такої декларації без підтвердження первинними документами є порушенням обов'язку платника податків формувати показники податкової звітності тільки на підставі даних, які підтверджені первинними документами.

Крім цього, абзацом 1 статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що періодом проведення антитерористичної операції є час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» у рамках здійснення заходів, передбачених Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, на період її проведення звільняються від відповідальності за недотримання строків, передбачених для подання фінансової звітності.

Тобто, час застосування зазначених положень триває з 14 квітня 2014 року.

На підставі абз.2 ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», встановлено, що м. Красний Луч, тобто, місце реєстрації ТОВ «НВО «Клівер», включений до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Частиною 5 перехідних положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що Кабінет Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону (розпорядження було опубліковано в газеті Голос України від 14.10.2014 року № 197) повинен затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

Зазначені положення Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та розпорядження КМУ від 02 грудня 2015 року № 1275-р свідчать, що звільнення від відповідальності за недотримання строків, передбачених для подання фінансової звітності відповідно до ст.14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», триває з 14 квітня 2014 року.

Крім цього, на підставі ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Як вже зазначалося, сертифікатом №5137 Торгово-промислової палати України від 23.09.2015 року засвідчено для ТОВ «НВО «Клівер» настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які діють з 07 липня 2014 року.

Також слід зазначити, що КМ України у період з 05.11.2014 року (05.11.2014 року було прийнято розпорядження КМУ № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053») по 02 грудня 2015 року фактично не приймав перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, хоча, відповідно вимог Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» такий перелік повинен був прийнятий протягом 10 днів після опублікування зазначеного Закону.

Колегія суддів вважає, що з урахуванням того, що ТОВ «НВО «Клівер» зареєстровано у м. Красний Луч, яке включено до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно вимог Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ПК України, позивач у період з 07 липня 2014 по теперішній час (як зазначено у сертифікаті ТПП), має певні підстави для звільнення від відповідальності за порушення строків подання звітності, то за таких обставин, рішення відповідача є таким, що порушує права платника податків.

З огляду на встановлене та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.

Відповідно до п. 3 ст. 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Головного управління ДФС у Луганській області відхилити.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року по справі №812/38/16 залишити без змін.

Справу повернути до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку передбаченому ст. ст. 235 - 239, ч. 5 ст. 254 КАС України.

Головуючий підписГолубєва Г.К.Судді підпис Приходько І.В. підпис Юрченко В.П.