УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2017 р.Справа № 628/1158/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бегунца А.О.
Суддів: Рєзнікової С.С. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на ухвалу Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 17.02.2017р. по справі № 628/1158/14-а за заявою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Барсегян А.О. про заміну сторони виконавчого провадження по справі
за позовом ОСОБА_2
до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
про визнання дій неправомірними,
ВСТАНОВИЛА:
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Баргесян А.О. звернувся до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження, в якій просив суд замінити сторону виконавчого провадження №51613458 з Управління пенсійного фонду в Куп'янському районі Харківської області на Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області.
Ухвалою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 17.02.2017 року вказану заяву задоволено. Замінено сторону виконавчого провадження № 51613458 з Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області (код ЄДРПОУ 22681934) на Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області (63701, Харківська область, місто Куп'янськ, вулиця Петра Іванова, 1, Код ЄДРПОУ: 40384269).
Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 17.02.2017 року та прийняти нову ухвалу, якою заяву про заміну сторони виконавчого провадження залишити без задоволення.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної ухвали з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Баргесян А.О. надав до суду апеляційної інстанції письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та об'єктивність рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Справа розглядається в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що відповідно до постанови про закінчення виконавчого провадження (реєстраційний номер виконавчого провадження - 45644806) від 22.06.2016 року, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Барсегяном А.О., примусове виконання виконавчого листа № 628/1158/14-а від 20.11.2014 року, виданого Куп'янським міськрайонним судом Харківської області, про зобов'язання УПФУ в Куп'янському районі Харківської області вчинити дії щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії за віком по списку № 2 в розмірі пенсії, призначеної останньому згідно заяви від 29.08.2011року, починаючи з вересня 2011 року, закінчено на підставі п.11 ч.1 ст. 49 «Про виконавче провадження», а постанову про стягнення з боржника виконавчого збору від 21.06.2016 року, постанову про накладення штрафу від 07.06.2016 року, постанову про накладення штрафу від 17.06.2016року виділено в окреме провадження.
Постановою головного державного виконавця від 17.06.2016року, на підставі ст. 89 ЗУ «Про виконавче провадження» за невиконання рішення суду боржником УПФУ в Куп'янському районі Харківської області накладено штраф у сумі 1360, 00грн. (а.с.88).
08.07.2016 року було відкрито виконавче провадження №51613458 з виконання постанови про накладення штрафу від 17.06.2016, виданого УДВС ГТУЮ у Харківській області про накладення на боржника УПФУ в Куп'янскому районі Харківської області, штрафу у розмірі 1360,00 грн., про що державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
01.08.2016 року до відділу надійшла заява від Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області вих.№5528/42-07, що 04.04.2016 року юридична особа - Управління пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області (код ЄДРПОУ 22681934) припинена в результаті реорганізації (номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи №147511200170004740).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1055 від 16.12.2015 року «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Управління Пенсійного фонду України в Дворічанському районі Харківської області, Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області та Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області реорганізовано шляхом злиття в Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області.
На підставі вищевикладеного, Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Баргесян А.О. звернувся до суду з заявою про заміну сторону виконавчого провадження №51613458 з Управління пенсійного фонду в Куп'янському районі Харківської області на Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області.
Задовольняючи вимоги вказаної заяви, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку для встановлення факту публічного правонаступництва визначальним фактором є перехід функцій Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Згідно до п.6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» визначено, що постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору та накладення штрафу належать до видів відповідальності за невиконання рішення самостійно та за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії. Виконавчий збір це санкція відповідальності майнового характеру, що накладається на боржника за невиконання рішення у строк, встановлений для його самостійного виконання. Для застосування виконавчого збору виконавець приймає постанову, яка, у разі її невиконання самостійно, виконується примусово в установленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку. Прийнята державним виконавцем постанова про накладення штрафу на боржника, не виконана самостійно, є підставою для її примусового виконання.
За змістом пункту 7 частини другої статті 17 Закону України «Про виконавче провадження» постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу є виконавчими документами. Якщо виконавче провадження закінчено, а виконавчий збір, витрати на проведення виконавчих дій або штраф не стягнуто, відповідна постанова виділяється в окреме провадження і підлягає виконанню в загальному порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною першою статті 104 ЦКУкраїни передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Ліквідація є такою формою припинення юридичної особи, у результаті якої вона припиняє свою діяльність (справи і майно) без правонаступництва, тобто без переходу прав та обов'язків до інших осіб. Іншою формою припинення юридичної особи є передача всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам-правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу чи перетворення.
Пенсійний фонд України є центральним органом державної виконавчої влади, підвідомчим Кабінетову Міністрів України, який реалізує державну політику в галузі пенсійного забезпечення.
Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України15 січня 2015 р.за № 41/26486, Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Частиною дев'ятою статті 5 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» встановлено, що порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року N 1074, дія якого поширюється на центральні органи виконавчої влади із спеціальним статусом та їх територіальні органи, крім випадків, коли Конституцією та законами України визначені інші особливості порядку їх утворення, реорганізації або ліквідації, визначено, що у разі злиття органів виконавчої влади права та обов'язки переходять до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1055 від 16.12.2015 року «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Управління Пенсійного фонду України в Дворічанському районі Харківської області, Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області та Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі Харківської області реорганізовано шляхом злиття в Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області.
З огляду на те, що правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що в даному випадку для встановлення факту публічного правонаступництва визначальним фактором є перехід функцій Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, у зв'язку з чим заява головного державного виконавця підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області залишити без задоволення.
Ухвалу Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 17.02.2017р. по справі № 628/1158/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бегунц А.О.Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Старостін В.В.
Повний текст ухвали виготовлений 30.03.2017 р.