Постанова № 65671353, 23.03.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
23.03.2017
Номер справи
522/1444/17
Номер документу
65671353
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/1444/17

Провадження № 2а/522/1068/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючого судді Бойчука А. Ю.

при секретарі Іскрич В. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з Обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 23.01.2017 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з Обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України, в якому просить суд визнати протиправними дії Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС України,, щодо відмови у видачі довідок ОСОБА_2 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Спеціалізовану Державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС України, видати ОСОБА_2 довідку, про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день її призначення, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постанови Кабінету Міністрів України М292 від 06.04,2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» із зазначенням усіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховане та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р., та з 01.05.2016 року посадових окладів державним службовцям в якій зазначити посадовий оклад,надбавку за спеціальне звання,надбавку за вислугу років,надбавку за досягнення в праці,або виконання особливо важкої роботи,премії, премій до державних,професійних свят та ювілейних дат та «інші виплати»: суми індексації заробітної плати,матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги на вирішення,соціально побутових питань.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з прийняттямКабінетом Міністрів України постанов від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»та№ 292 від 06.04.2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році»підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, у тому числі державних службовців, та беручи до уваги те, що позивачу пенсія призначена відповідно доЗакону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ, позивач має право на отримання довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Відповідачем протиправно було відмовлено у видачі довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року, оскільки на зазначені дати відбулось підвищення розміру заробітної плати працюючих державних службовців, що надавало право позивачу на отримання відповідної довідки з останнього місця роботи для перерахунку пенсії.

В судове засідання представник позивача не з'явилася, надала суду заяву про те, що позов підтримує та просить розглянути справу за її відсутністю.

Представник відповідачав судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи судом повідомлявся належним чином.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , працювала в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків в Одеській області на теперішній час Спеціалізована Державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головно управління ДФС України на посаді головного державного податкового ревізор - інспектора.

З квітня 2004 року отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про державну службу», пенсія розрахована в розмірі 80% від заробітної плати.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи документів, позивач 01.08.2016 р. звернулася до відповідача з заявою щодо видачі довідок про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді (начальник відділу у складі управління з якої позивачу призначено пенсію) за формою затвердженоюПостановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013року №15-1, що подається для подальшого перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям: з 01.12.2015року - з урахуванням підвищення заробітної плати державним службовцям згідно зПостановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013; з 01.05.2016року - з урахуванням підвищення заробітної плати державним службовцям згідно зПостановою Кабінету Міністрів України від 06.04. 2016р. №292.

Також, в зазначеній заяві від 01.08.2016 р. позивачем викладено прохання вказати у довідках усі складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг та спеціальне звання, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, інші надбавки, премії, інші виплати, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За результатами розгляду вищезазначеного звернення позивача відповідачем надіслано відповідь листом від 18.08.2016 р. №3841/10/2808/05 «Про надання довідок», у якому зазначено, про відмову у видачі зазначеної довідки посилаючись на листи ДФС України, Міністерства соціальної політики України про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу».

Суд вважає відмову відповідача надатидовідку про заробітну плату, що подається для перерахункупенсії державним службовцям протиправною з наступних підстав.

Пенсійне забезпечення державних службовців на момент призначення позивачу пенсії визначавсяЗаконом України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу".

Згідно зістаттею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ(далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цимЗакономвідповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У свою чергу, згідно зістаттею 37 Закону № 3723-ХІІвизначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».

Так, у відповідності до вказаної вище нормиЗакону, Кабінетом Міністрів Україниз метоювизначення розмірів заробітку для обчислення пенсіїта механізму проведення перерахунку прийнятопостанову від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»(надалі Постанова №865).

На час виходу позивача на пенсію був чиннимпункт 4 Постанови №865, згідно з яким у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 р. № 432-ІVПро внесення змін доЗакону України «Про державну службу»заробітна плата дляперерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинностіЗаконом України «Про державну службу», визначається на підставі документів поданих під час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовецьна відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на моментвиникнення права на перерахунок.

Крім того, був чинним пункт 5 Постанови №865, відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби».

Таким чином, з аналізу вказаних вище норм законодавства та норм Постанови №865, суд робить висновок про те, що начасвиходу позивача на пенсію національне законодавство передбачало їй право на перерахунок пенсії, який збільшуєрозмір її пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачу була призначена пенсія. Тобто позивач мала право на збільшення розміру пенсії в залежностівід збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.

Відповідно до вимогпостанови Кабінету Міністрів Українивід 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведенняіндексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»тапостанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році»керівним працівникам, спеціалістам і службовцям були підвищені посадові оклади відповідно з 01.12.2015 року та з 01.06.2016 року.

З 01 січня 2016 року набрав чинностіЗакон України «Щодо внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VШ.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у разі неприйняття до 01 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Кабінет Міністрів України постановою від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»вніс змінидо Постанови№ 865. А саме:виключив пункт 4, який передбачав порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам у разі збільшеннярозміру заробітної плати державним службовцям.

Крім того, пункт 5 Постанови №865 був викладений в новій редакції, якою передбачено, що Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Дане положенняКонституції Українипринципово забороняє погіршувати становище людини. При цьому суд зазначає, що розмір пенсії - це кількісний показник, що відображає обсяг прав позивача на пенсію.

В пункті19постанови ПленумуВерховного Суду України №8 від13.06.2007 р. «Про незалежність судової влади»зазначено,що відповідно до статті8та статті22 Конституції Українине підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуютьсяконституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановленихКонституцією Україниі чинними законами прав і свобод.

Крім того,частина першастатті 58 Конституції Українизакріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не маютьзворотноїдії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Урішенні КонституційногоСуду України від 09.02.1999р.№1-рп/99у справі про зворотну дію в часі наголошується на тому, що до події факту застосовується тойзаконабо інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Право позивачана отримання пенсіїсаме впорядку, який передбачав збільшення її розмірушляхом здійснення перерахунку у разізбільшеннясуми заробітної платидержавного службовця на відповідній посаді виникло у 2013 році. Тобто, воно виникло раніше зазначених вище змін доПостанови №865, які відбулися у 2015 році. Нові ж нормативно-правові акти застосовуються до тих прав і обов'язків,що виникли після набрання ними чинності, і до тих юридичних фактів, що настали після набрання чинності таким актом.

Таким чином, суд робить висновок про те, що при визначенніпорядку, умов виплати та розміру пенсії позивачу необхідно застосовуватиПостанову №865 в редакції, яка була чинною станом на час виходу позивача на пенсію (2013 рік).В протилежному випадку буде матимісце звуження обсягу її прав на перерахунок пенсії, оскількиспірне питаннямає пряме відношеннядо збільшення розміру пенсії позивача, який, в свою чергу, є кількісним показником.

Також, слід зазначити, що на час зверненняпозивача за отриманнямдовідки (18.08.2016р.) був та є станом на сьогоднішній день чинним пункт 5 Постанови №865. Відповідно до якого: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби».

Окрім того, відповідно допостанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 р., були затверджені форми довідок про заробітну плату, в тому числі форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію».

Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, і така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців, як вбачається із. назви самої довідки.

Відповідно достатті 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогудовідку про його роботу на даному підприємстві, установі,організації із зазначеннямспеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Отже із сукупного аналізу змістузазначених нормативно-правових актів суд робить висновок про існуванняюридичного обов'язку у відповідача надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.

Таким чином, відповідач порушив один із основних критеріївправомірностівчинення дійсуб'єктами владних повноважень, якийвипливає із принципу законності, що закріплений у частині2статті 19 Конституції України: «Органи державної владита органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діятилише на підставі,в межах повноважень та у спосіб, щопередбаченіКонституцієюта законами України».

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови у наданні довідок позивачу про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у видачі позивачу довідки, що подається для перерахунку пенсії є протиправними, позовні вимоги такими, що належать до задоволення.

Керуючись ст.ст.2,7,8,9,11,69-71,86,94,159-163,167,186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з Обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській визнати протиправними дії Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС України,, щодо відмови у видачі довідок ОСОБА_2 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Спеціалізовану Державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС України, видати ОСОБА_2 довідку, про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день її призначення, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постанови Кабінету Міністрів України М292 від 06.04,2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» із зазначенням усіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховане та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р., та з 01.05.2016 року посадових окладів державним службовцям в якій зазначити посадовий оклад,надбавку за спеціальне звання,надбавку за вислугу років,надбавку за досягнення в праці,або виконання особливо важкої роботи,премії, премій до державних,професійних свят та ювілейних дат та «інші виплати»: суми індексації заробітної плати,матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги на вирішення,соціально побутових питань

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А. Ю. Бойчук