ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2017 року м. Київ К/800/22064/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Мороз Л.Л., Горбатюка С.А., Кравцова О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Роздільнянського районного суду Одеської області від 12 травня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 серпня 2016 року по справі №511/534/16 за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання здійснити перерахунок розміру посадового окладу, -
в с т а н о в и л а :
У березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Одеського обласного військового комісаріату, в якому просив: зобов'язати здійснити перерахунок посадового окладу у відповідності до вимог наказу Міністра оборони України від 30 грудня 2007 року № 707 „Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України" та встановити його в розмірі 1901,60 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року та відповідно до наказу Міністра оборони України №707 від 30.12.2007 року йому, як заступнику командира військової частини 22540, встановлений посадовий оклад на 3% нижче від посадового окладу командира військової частини. Однак військкомат при здійсненні розрахунку його посадового окладу, на підставі якого має нараховуватись пенсія, безпідставно встановила його розмір 1145 грн., замість належного 1901,61 грн., що призвело до неправильного нарахування йому пенсії.
Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 12 травня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 серпня 2016 року, закрите провадження в справі з підстав визначених п.4 ч.1 ст. 157 КАС України, у зв'язку з тим, що є така, що набрала законної сили, постанова суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, закрив провадження по справі виходячи з того, що є такі, які набрали законної сили рішення суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
З 01.01.2008р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007р. №1294, якою запроваджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
На підставі абз.3 ст.63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII(далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Судами у справі 2-а-2077/11/1524 встановлено, що Одеський обласний військовий комісаріат на виконання п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. на підставі списків, наданих ГУПФУ в Одеській області підготував для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення позивача, за формою згідно із додатком 2 та подав її до ГУПФУ в Одеській області.
ГУПФУ в Одеській області на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату з 01.01.2008р. був проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 31 січня 2012 року постановою Роздільнянського районного суду Одеської області у справі № 2-а-2077/11/1524, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду України від 8 січня 2013 року, ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні його позовних вимог до Одеського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 1 січня 2008 року з урахуванням посадового окладу в розмірі 1901,61 грн. Вказані судові рішення набрали законної сили.
Підставою для відмови в задоволенні позовних вимог стало те, що виплату та призначення пенсії позивачу проводить Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, однак чинним законодавством не встановлено можливості здійснення перерахунку пенсії, в даному випадку, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області інакше ніж на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої Одеським обласним військовим комісаріатом. При цьому, позивач не надав доказів, що його права були порушені неправомірними діями співробітників Одеського обласного військового комісаріату.
Пунктами 5, 8 - 9 наказу Міністра оборони України від 30 грудня 2007 року № 707 „Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено наступне. Унести зміни до штатів, на яких утримуються центральний апарат Міністерства оборони України, Генеральний штаб Збройних Сил України, командування видів Збройних Сил України, Об'єднане оперативне командування, Командування сил підтримки Збройних Сил України, управління оперативних командувань, регіональні та територіальні управління, об'єднання, з'єднання, військові частини, підприємства, установи та організації Збройних Сил України, відповідно до визначених розмірів посадових окладів, передбачених схемами та Таблицею заміни розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У разі, якщо штатна посада керівника органу військового управління, військової частини, установи, організації або керівника структурного підрозділу невійськова, штатне військове звання за цією посадою визначається за відповідним переліком Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України або Головним управлінням оборонного планування Генерального штабу Збройних Сил України за підпорядкованістю органів військового управління, військових частин, установ та організацій.
Посадові оклади заступників керівників органу військового управління, військової частини, установи, організації і заступників керівників структурних підрозділів, які не визначені Кабінетом Міністрів України та цим наказом, установлюються за штатом на 3 відсотки нижчими від посадових окладів відповідних військових керівників (приклади наведені в таблиці додатка 6 до цього наказу). Установити посадові оклади особам офіцерського складу Збройних Сил України з 1 січня 2008 року.
За наслідком відмови в задоволенні позовних вимог у справі № 2-а-2077/11/1524 позивач звернувся до суду з позовом до Одеського обласного військового комісаріату в якому заявив позовні вимоги щодо приведення його посадового окладу у відповідність до вимог наказу Міністра оборони України від 30 грудня 2007 року № 707 „Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України".
Обґрунтовуючи позовні вимоги у даній справі позивач вважає неправомірними дії відповідача щодо не встановлення йому посадового окладу у розмірі, який на 3 відсотки нижче від посадового окладу його військового керівника з 1 січня 2008 року.
З урахуванням наведених положень законодавства та встановлених судами обставин, колегія суддів вважає помилковими висновки судів першої та апеляційної інстанцій про те, що позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії у справі №2-а-2077/11/1524 є тотожними вимогам про зобов'язання здійснити перерахунок посадового окладу, збільшення розміру якого є підставою для перерахунку пенсії.
Згідно п.4 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої та апеляційної інстанції необґрунтовано закрили провадження по справі, з порушенням вимог п.4 ч.1 ст.157 КАС України.
Відповідно до ст.227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до постановлення незаконної ухвали.
За таких обставин доводи касаційної скарги спростовують висновки судів, а касаційна скарга підлягає задоволенню із скасуванням ухвал судів першої та апеляційної інстанцій з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Роздільнянського районного суду Одеської області від 12 травня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 серпня 2016 року скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді: