Ухвала суду № 65665893, 28.03.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
28.03.2017
Номер справи
586/1103/15-а
Номер документу
65665893
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2017 року м. Київ К/800/20981/16

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Єрьоміна А.В.(головуючий); Кравцова О.В., Мороз Л.Л.. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Середино-Будському районі Сумської області, Управління соціального захисту населення Середино - Будської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності з приводу призначення пільгової пенсії неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2016 року, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Середино-Будському районі Сумської області (далі - УПФУ), Управління соціального захисту населення Середино-Будської районної державної адміністрації, в якому просив:

- скасувати рішення УПФУ про відмову йому в призначенні пільгової пенсії;

- зобов'язати УПФУ призначити йому пільгову пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, починаючи з 16.10.2015;

- визнати його учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що досягнувши 55 років звернувся до УПФУ із заявою про призначення пільгової пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на яку отримав відмову з посиланням на відсутність підстав для її призначення.

Постановою Середино-Будського районного суду Сумської області від 18 квітня 2016 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність УПФУ щодо призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку ОСОБА_4. Зобов'язано УПФУ призначити ОСОБА_4 пенсію за віком на пільгових умовах, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, із зменшенням пенсійного віку з врахуванням участі у складі в/ч 57278/137 банно-прального загону у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, у період часу з 23.12.1986 по 13.05.1987 та виконання ним робот у зоні відчуження в якості дезінфектора впродовж не менше дев'яти днів, з часу звернення із заявою, тобто 16.10.2015. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2016 року постанову суду першої інстанції скасовано. Прийнято нову постанову про часткове задоволення позову. Зобов'язано УПФУ розглянути звернення ОСОБА_4 від 16.10.2015 про призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

У запереченні на касаційну скаргу УПФУ, посилаючись на законність судового рішення, просить залишити його без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у жовтні 2015 року позивач звернувся до УПФУ із заявою про призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

23.10.2015 листом відповідача № 12/П-1 у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян» повідомлено позивачу про відсутність підстав для призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з нормами пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок) при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення вказаного виду пенсії додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Таким чином, результатом розгляду заяви про призначення пенсії та доданих до неї матеріалів є рішення про призначення пенсії або відмову у її призначенні.

Враховуючи, що заява позивача про призначення пільгової пенсії розглянута УПФУ у порядку вимог Закону України «Про звернення громадян» і мотивоване рішення щодо призначення пенсії або відмови у її призначенні відповідачем не приймалося, апеляційний суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції, оскільки судом всебічно перевірено обставини справи, вирішено її у відповідності з нормами матеріального і процесуального права, висновки про встановлені обставини і правові наслідки відповідають дійсним обставинам справи і підтверджуються доказами.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: