Постанова № 65663803, 30.03.2017, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
30.03.2017
Номер справи
610/639/17
Номер документу
65663803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№ 610/639/17

2-а/610/50/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.03.2017 року Балаклійський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Тімонової В.М.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій протиправними щодо відмови призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зобов'язання призначення пенсії за віком на пільгових умовах та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зарахуванні стажу до пільгового,-

ВСТАНОВИВ:

10.03.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області, про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язати відповідача призначити йому з 06 січня 2017 року пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 із зарахуванням до стажу роботи, який дає право на пенсію згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоду роботи на ремонтному підприємстві «Балакліяцемремонт» (3 1996 року - ЗАТ Балакліяцемремонт») з 06.07.1984 року по 14.01.1985 року слюсарем-ремонтником 3 розряду на дільниці № 5 цеху «Обпалювання», періоду роботи в Балаклійському районному вузлі зв'язку (після низки реорганізацій, перетворень, змін та перейменувань - Цех телекомунікаційних послуг № 7 (м. Балаклія) Харківської філії ПАТ «Укртелеком») з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року кабельником-спаювальником п'ятого розряду дільниці технічної експлуатації лінійних споруд; визнати протиправним та скасувати Рішення № 2236 від 13.01.2017 року Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмові ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зарахуванні стажу до пільгового, стягнути судові витрати по справі.

В обґрунтування позову вказує про те, що в період з 06.07.1984 року по 14.01.1985 року працював на підприємстві «Балакліяцемремонт» (3 1996 року - ЗАТ Балакліяцемремонт») на слюсарем-ремонтником 3 розряду на дільниці № 5 цеху «Обпалювання» зі шкідливими умовами праці, так як я був зайнятий ремонтом і обслуговуванням технологічного обладнання у виробництві цементу; з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року працював в Балаклійському районному вузлі електрозв'язку (після низки реорганізацій, перетворень, змін та перейменувань - Цех телекомунікаційних послуг № 7 (м. Балаклія) Харківської філії ПАТ «Укртелеком») кабельником-спаювальником 5 розряду дільниці технологічної експлуатації лінійних споруд в бригаді міського телефонного зв'язку; весь період роботи є пільговим та дає право на призначення пенсії за віком за Списком № 2 з 55-ти років зі зниженням пенсійного віку.

ІНФОРМАЦІЯ_2 року досяг 55-ти річного віку. «06» січня 2017 року позивач звернувся до Управляння ПФУ в Балаклійському районі Харківської області для призначення пільгової пенсії, яку прийнято уповноваженою особою відповідача.

На подану заяву позивачем отримано відмову щодо підтвердження пільгового стажу та щодо призначення пенсії, яку вважає неправомірною.

Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 14.03.2017 року відкрито скорочене провадження у даній справі.

Відповідачем подано письмові заперечення. Вважає свої дії законними, оскільки у ОСОБА_1 відсутній необхідний стаж на пільгових роботах за сп. № 2 з шкідливими і важкими умовами праці - 12 років 6 місяців:

У відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Враховуючи, що позивачем було повідомлено суду достатньо обставин, а із поданих відповідачем заперечень не вбачається неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання, справа була розглянута в порядку скороченого провадження.

При цьому судом було враховано положення ч.2 ст.71 КАС України, у відповідності до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а також положення ч.2 ст.49 КАС України, згідно з якою особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 06.07.1984 року згідно наказу про прийом № 32-ок від 04.07.1984 року по 14.01.1985 року згідно наказу про звільнення № 18-ок від 12.02.1985 року) працював на підприємстві «Балакліяцемремонт» (3 1996 року - ЗАТ Балакліяцемремонт») на посаді слюсаря-ремонтника 3 розряду на дільниці № 5 цеху «Обпалювання» зі шкідливими умовами праці, так як я був зайнятий ремонтом і обслуговуванням технологічного обладнання у виробництві цементу

19.04.1995 року згідно наказу про прийом № 47-к від 19.04.1995 року позивача прийнято до Балаклійського районного вузлу електрозв'язку (після низки реорганізацій, перетворень, змін та перейменувань - Цех телекомунікаційних послуг № 7 (м. Балаклія) Харківської філії ПАТ «Укртелеком») електромонтером лінійних споруд дільниці міського телефонного зв'язку по 3 розряду, потім присвоєно 4 та 5 розряди.

24.06.1996 року згідно наказу про прийом № 82-к від 24.06.1996 року позивача переведено кабельником-спаювальником 5 розряду дільниці технологічної експлуатації лінійних споруд в бригаду міського телефонного зв'язку.

14.07.2009 року згідно наказу про звільнення № 10-01-104 від 14.07.2009 року позивача було звільнено з роботи за згодою сторін.

ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_1 досяг 55-ти річного віку.

«06» січня 2016 року позивач звернувся до Управляння ПФУ в Балаклійському районі Харківської області для призначення пільгової пенсії за віком за Списком № 2 (а.с.21).

Рішенням № 2236 від 13.01.2017 року Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»: працівники, які зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і шкідливими умовами праці, за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки після досягнення 55 років і при стажі не менше 16 роки, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах), з посиланням на наступне:

Згідно наказу № 87 від 31 грудня 1998 року Українського державного підприємства електрозв'язку Харківської дирекції "УКРТЕЛЕКОМ" центр електрозв'язку № 7 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством" затверджено перелік робочих місць, професій та посад працівникам, яким не підтверджено право на пільгове пенсійне згідно списка №2 (додаток № 1), в т.ч. за посадою кабельника - спаювальника, тому період роботи на Українському державному підприємстві електрозв'язку Харківської дирекції "УКРТЕЛЕКОМ" центр електрозв'язку № 7 з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року, не підтверджений як пільговий, та не дає гр. ОСОБА_1 право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Загальний страховий стаж заявника становить 35 років 0 місяці 11 днів (а.с.22).

Вказівку на відмову в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи на ремонтному підприємстві «Балакліяцемремонт» (3 1996 року - ЗАТ Балакліяцемремонт») з 06.07.1984 року по 14.01.1985 року слюсарем-ремонтником 3 розряду на дільниці № 5 цеху «Обпалювання» вказане рішення не містить, як не містить підстав чи то пояснень не зарахування, однак з розрахунку стажу, який проведено відповідачем та додано до позову вбачається, що вказаний період до пільгового стажу не відноситься, відповідачем взагалі не проведено розрахунку стажу позивача за списком 2.

Суд зазначає, що в даному випадку відповідно до ч.2 ст. 82 Закону України «Про пенсійне забезпечення» повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження, орган, що призначає пенсії, видає або направляє підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Тобто з боку відповідача порушено порядок, визначений вищевказаною ч.2 ст. 82 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки в ньому не вказано процедуру оскарження.

Професія слюсаря - ремонтника проходить за Списком №2, розділ XVII, підрозділ І «Виробництво цементу», шифр 2180100а-18559.

Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162, розділом XXІX «Зв'язок» передбачені кабельники-паяльщики, зайняті на роботах по спаюванню освинцьованих кабелів і кабелів з поліетиленовими і поліхлорвініловими оболонками.

Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36, розділом XXІX «Зв'язок», підрозділом (пунктом) 29 передбачені кабельники-спаювальники, зайняті на роботах із спаювання освинцьованих кабелів і кабелів з поліетиленовими та поліхлорвініловими оболонками.

Згідно до п.2 розділу ХV Заключних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, здійснюється відповідно з раніше діючим законодавством.

Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, які зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМУ і за результатами атестації робочих місць з 01.08.1992 року:

чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

жінки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Особам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст.13 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи жінкам.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

- з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років.

Ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до розрахунку, проведеного УПФУ в Балаклійському районі Харківської області загальний стаж роботи становить 35 років 0 місяці 11 днів.

Згідно розрахунку період роботи на ремонтному підприємстві «Балакліяцемремонт» (3 1996 року - ЗАТ Балакліяцемремонт») з 06.07.1984 року по 14.01.1985 року слюсарем-ремонтником 3 розряду на дільниці № 5 цеху «Обпалювання» становить 6 міс. 9 днів період роботи в Балаклійському районному вузлі зв'язку (після низки реорганізацій, перетворень, змін та перейменувань - Цех телекомунікаційних послуг № 7 (м. Балаклія) Харківської філії ПАТ «Укртелеком») з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року кабельником-спаювальником п'ятого розряду дільниці технічної експлуатації лінійних споруд становить понад 13 років.

Тобто загальний пільговий стаж позивача є цілком достатнім для призначення пенсії при досягненні позивачем 55-ти років.

Як встановлено ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". У відповідності до п.1 даного Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом 3 даного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, то для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Абзацом 1 п.20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано період роботи, що зараховується до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Однак цей порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній.

При цьому позивач має відповідні записи в трудовій книжці, крім того, всі необхідні довідки та підтвердження позивачем відповідачу також надано, зокрема:

-? архівну довідку, видану КП БРР «Балаклійський районний трудовий архів» за № 01-51/1473 від 08.12.2016 року, про період роботи на ремонтному підприємстві «Балакліяцемремонт» із вказанням дати прийому, дати звільнення, найменування посади: слюсар-ремонтник;

-? архівну довідку, видану КП БРР «Балаклійський районний трудовий архів» за № 01-51/1475 від 08.12.2016 року, про період роботи на ремонтному підприємстві «Балакліяцемремонт», про відсутність переводів, відпусток без збереження з/п тощо за період роботи з 06.07.1984 року по 14.01.1985 року слюсарем-ремонтником;

-? архівну довідку, видану КП БРР «Балаклійський районний трудовий архів» за 01-51/1476 від 08.12.2016 року, згідно якої ремонтне підприємство «Балакліяцемремонт» було перейменоване в ЗАТ «Балакліяцемремонт», ліквідоване 03.12.2003 року Ухвалою Господарського суду Харкывської області від 11.11.2003 року (справа Б-1468/2-25);

-? довідку про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за № 35-20-154 від 12.09.2016 року, згідно якої вказано, що ОСОБА_1 дійсно працював в Балаклійському районному вузлі зв'язку з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року кабельником-спаювальником, був зайнятий на роботах зі спаюваний освинцьованих кабелів і кабелів з поліетиленовими і поліхлорвініловими оболонками, працював за професією, посадою: кабельники-спаювальники 4 розряду, кабельники-спаювальники 5 розряду, зайняті на роботах із спаювання освинцьованих кабелів і кабелів з поліетиленовими та поліхлорвініловими облонками, що передбачена Списком № 2 розділ XXIX «Зв'язок» підрозділ 29, підстава Постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36;

-? копію Виписки з наказу № 155 від 30.06.1994 року «Про проведення атестації робочих місць за шкідливими умовами праці» по Балаклійському райвузлу електрозв'язку, з якої вбачається, що на Балаклійському районному вузлі електрозв'язку робоче місце кабельника-спаювальника вважати зі шкідливими умовами праці, які дають право на пенсію на пільгових умовах;

-? копію наказу про прийом № 47-к від 19.04.1995 року;

-? копію наказу про переведення кабельником-спаювальником № 82-к від 24.06.1996 року;

-? копію наказу про проведення атестації робочих місць за умовами праці № 60 від 05.11.1998 року;

-? копію наказу про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством № 87 від 31.12.1998 року;

-? копію наказу про зарахування на посади № 1-к від 01.07.1998 року;

-? копію наказу про припинення трудового договору № 10-01-104 від 14.07.2009 року;

-? копію особової картки, з якої вбачається, що позивач працював на Балаклійському районному вузлі електрозв'язку (після низки реорганізацій, перетворень, змін та перейменувань - Цех телекомунікаційних послуг № 7 (м. Балаклія) Харківської філії ПАТ «Укртелеком») з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року кабельником-спаювальником;

-? копію свідоцтва про підвищення кваліфікації за спеціальністю Кабельник-спаювальник в період з 31.03.2003 року по 11.04.2003 року, виданого Бюро з підготовки робітничих кадрів Харківської дирекції ВАТ «Укртелеком»;

-? копію посвідчення про проходження навчання на короткострокових курсах «Вимірювання на кабельних лініях зв'язку» в період з 12.03.2007 року по 23.03.2007 року, виданого Бюро з підготовки робітничих кадрів Харківської дирекції ВАТ «Укртелеком»;

-? архівну довідку від 13.09.2016 року за вих. № 01-12/201 про перейменування, реорганізацію, перетворення, зміну: Балаклійський районний вузол електрозв'язку обласного підприємства електрозв'язку «Харківтелеком» реорганізовано в Центр електрозв'язку № 7 Харківської дирекції Українського державного підприємства електрозв'язку «Укртелеком», який перетворено в Центр електрозв'язку № 7 Харківської дирекції відкритого акціонерного товариства «Укртелеком», назву якого змінено на Центр електрозв'язку № 7 Харківської філії відкритого акціонерного товариства «Укртелеком», який реорганізовано в Цех телекомунікаційних послуг № 7 (м.Балаклія) Харківської філії відкритого акціонерного товариства «Укртелеком», при цьому Харківська філія Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком» перейменована в Харківську філію Публічного акціонерного товариства «Укртелеком»;

-? довідку від 26.08.2016 року за вих. № 12-1-8260 про заробітну плату.

Вказаними документами та трудовою книжкою ОСОБА_1 підтверджено право позивача як на зарахування стажу до пільгового, так і на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 55-ти років.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Зі змісту вказаних норм вбачається, що довідки мають надаватися у разі, коли відсутні відомості в трудовій книжці про роботу особи у спірний період, що визначає її право на пільгову пенсію.

Щодо проведення атестації робочих місць та зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи позивача в Балаклійському районному вузлі електрозв'язку (після низки реорганізацій, перетворень, змін та перейменувань - Цех телекомунікаційних послуг № 7 (м. Балаклія) Харківської філії ПАТ «Укртелеком») за період з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року кабельником-спаювальником 5 розряду дільниці технологічної експлуатації лінійних споруд в бригаді міського телефонного зв'язку, суд зазначає наступне:

Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01 серпня 1992 року, встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Згідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до п. 4 Порядку, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Згідно з п. 6 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.92, атестація робочих місць передбачає обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці, визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу в несприятливих умовах.

Таким чином, сама по собі відсутність атестації робочого місця не є беззастережною підставою для відмови у зарахуванні до мого пільгового стажу відповідного періоду роботи позивача. Більше того, за постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», проведення атестації є обов'язком роботодавця, а не працівника. Тому позивач не може відповідати за невиконання роботодавцем покладених на нього нормотворцем обов'язків по проведенню атестації робочого місця та нести негативні наслідки безвідповідальних дій того, тим паче, що він не маю дієвих засобів впливу на поведінку власника, та за чинним законодавством, і не повинен її застосовувати.

Крім того, відповідно до ст. 101 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Так у комплекті документів, які подавались позивачем до Відповідача, для оформлення пенсії, було подано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них за № 35-20-154 від 12.09.2016 року, видану Харківською філією ПАТ «Укртелеком», згідно якої вказано, що ОСОБА_1 дійсно працював в Балаклійському районному вузлі зв'язку з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року кабельником-спаювальником, був зайнятий на роботах зі спаюваний освинцьованих кабелів і кабелів з поліетиленовими і поліхлорвініловими оболонками, працював за професією, посадою: кабельники-спаювальники 4 розряду, кабельники-спаювальники 5 розряду, зайняті на роботах із спаювання освинцьованих кабелів і кабелів з поліетиленовими та поліхлорвініловими облонками, що передбачена Списком № 2 розділ XXIX «Зв'язок» підрозділ 29, підстава Постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36.

При цьому, в разі наявності у відповідача зауважень чи то сумнівів, можливе проведення перевірок, але Відповідачем всупереч ст. 101 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» не зроблено перевірки обгрунтованості видачі такої довідки. Таким чином, Відповідач не прийняв до уваги довідку, яка повністю дублює записи трудової книжки позивача, яка є відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України основним документом про трудову діяльність працівника.

Позивача неодноразово переатестовували, підготовлювали документи для атестації робочих місць, згідно виписки з наказу № 155 від 30.06.1994 року «Про проведення атестації робочих місць за шкідливими умовами праці» по Балаклійському райвузлу електрозв'язку робоче місце позивача атестовано та дає право на пільгове пенсійне забезпечення, а згідно наказу про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, інші пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством № 87 від 31.12.1998 року посада позивача відноситься до пільгової, також підприємством надано уточнюючу довідка, якою виправлено неточності, допущені при проведенні атестації робочих місць, тобто з вини роботодавця проведена атестація не містить всієї необхідної інформації, що не може бути підставою для позбавлення позивача права на пенсію.

У відповідності з пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року N 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

П. 10 цього Порядку встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2.

ОСОБА_1 має необхідний стаж роботи у шкідливих умовах праці, який розраховується з фактично відпрацьованого часу в цих умовах, його посада проходить за Списком № 2.

Виконувана позивачем робота електрозварника ручного зварювання за спірний період передбачена Списком № 2, який було затверджено окремими урядовими нормативними актами, однак в кожному з них містилося посилання на віднесення посади позивача до пільгової.

Тому, виходячи з даних трудової книжки та поданих документів, суд приходить до висновку, що на час звернення позивача до УПФ України в Балаклійському районі останній, досягнувши 55-річного віку при наявності понад 13 років (при необхідності 12 років 6 місяців) стажу роботи в шкідливих і важких умовах праці, набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2, оскільки вказані обставини підтверджуються записами в трудовій книжці та іншими документами ОСОБА_1, тому весь спірний період підлягає зарахуванню до пільгового.

Згідно з Конституцією України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава (стаття 1). Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3). Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (стаття 6). В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 8). Чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України (стаття 9). Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (стаття 55).

У відповідності до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 7 КАС України закріплює, що верховенство права та законність є принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах, а статті 8 і 9 роз'яснюють зміст цих принципів.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У відповідності до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Прийняття рішення про призначення пенсії чинним законодавством віднесено до компетенції органів пенсійного фонду.

Між тим, за вказаних обставин, відповідач не вправі позбавити позивача права на призначення пенсії за вислугу років.

Як зазначає позивач йому ІНФОРМАЦІЯ_2 року виповнилося 55 років, права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку він також зазначає, що досяг з цієї дати. Судом встановлено, що до управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі ОСОБА_1 звернувся 06 січня 2017 року.

Згідно п. 1 ч. 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. В разі пропущення цього строку пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Позивач за призначенням пенсії до управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі звернувся поза межами тримісячного строку, а отже і право на призначення пенсії має з дня звернення за призначенням пенсії, тобто з 06 січня 2017 року.

За таких обставин, суд приходить до переконання про зарахуванням до стажу, який дає право на пенсію згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоду роботи на ремонтному підприємстві «Балакліяцемремонт» (3 1996 року - ЗАТ Балакліяцемремонт») з 06.07.1984 року по 14.01.1985 року слюсарем-ремонтником 3 розряду на дільниці № 5 цеху «Обпалювання», періоду роботи в Балаклійському районному вузлі зв'язку (після низки реорганізацій, перетворень, змін та перейменувань - Цех телекомунікаційних послуг № 7 (м. Балаклія) Харківської філії ПАТ «Укртелеком») з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року кабельником-спаювальником п'ятого розряду дільниці технічної експлуатації лінійних споруд, що дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні стажу до пільгового та відмови призначенні пенсії на пільгових умовах є протиправними; а також є протиправними і підлягає скасуванню Рішення № 2236 від 13.01.2017 року Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмові ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зарахуванні стажу до пільгового, а відтак позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-170, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій протиправними щодо відмови призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зобов'язання призначення пенсії за віком на пільгових умовах та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зарахуванні стажу до пільгового - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах.

Визнати протиправним та скасувати Рішення № 2236 від 13.01.2017 року Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмові ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зарахуванні стажу до пільгового.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 06 січня 2017 року пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 із зарахуванням до стажу роботи, який дає право на пенсію згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоду роботи на ремонтному підприємстві «Балакліяцемремонт» (3 1996 року - ЗАТ Балакліяцемремонт») з 06.07.1984 року по 14.01.1985 року слюсарем-ремонтником 3 розряду на дільниці № 5 цеху «Обпалювання», періоду роботи в Балаклійському районному вузлі зв'язку (після низки реорганізацій, перетворень, змін та перейменувань - Цех телекомунікаційних послуг № 7 (м. Балаклія) Харківської філії ПАТ «Укртелеком») з 24.06.1996 року по 14.07.2009 року кабельником-спаювальником п'ятого розряду дільниці технічної експлуатації лінійних споруд.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області (вул. Соборна, 45, м. Балаклія, Балаклійський район, Харківська область, 64200, код ЄДРПОУ 23008145) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.

Суддя В.М.Тімонова