Ухвала суду № 65662624, 30.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2017
Номер справи
607/9047/16-а
Номер документу
65662624
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2017 року м. Львів № 876/1920/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рибачука А. І.,

суддів - Багрія В. М., Старунського Д. М.,

за участю секретаря - Андрушківа І. Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2016 року у справі № 607/9047/16-а за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області, Пенсійний фонд України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), в якому, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року та зобов'язати відповідача надіслати Пенсійному фонду України таку інформацію.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) у нього виникло право на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), а у відповідача обов'язок повідомити у визначений законом строк Пенсійному фонду України про виникнення підстав для такого перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, чого ним зроблено не було.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2016 року вказаний позов задоволено.

Не погодившись із зазначеною постановою суду, МВС України подало апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішеня про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Однак відповідне рішення Кабінетом Міністрів України прийняте не було, а тому у нього не виникло обов'язку щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави такого перерахунку.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце його проведення, тому відповідно до частини першої статті 41 та частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за їхньої відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.

На звернення ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку його пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області від 02 березня 2016 року № 80/к-11 йому повідомлено, що перерахунок таких пенсій проводиться структурними підрозділами Пенсійного фонду України на підставі повідомлення Пенсійного фонду України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. У вказаному листі також зазначено, що відповідне повідомлення від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило.

На звернення ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо надання інформації, листом від 13 липня 2016 року № 402/05/3-2016 йому повідомлено про те, що посадовий оклад заступника начальника відділу поліції, якому присвоєно спеціальне звання підполковника поліції та який має стаж служби 21 рік становить 3250 грн, оклад за спеціальне звання - 2200 грн та надбавка за стаж служби (40%) - 2180 грн. Також у вказаному листі Головним управлінням Національної поліції в Тернопільській області зазначено, що у нього відсутні підстави для видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонерів з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ, оскільки такі довідки відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) готують уповноважені на це органи на підставі списків, наданих органом Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії, яким такі не надавалися.

На звернення ОСОБА_1 до МВС України щодо повідомлення Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII листом від 15 липня 2016 року № 15/2-180-зі йому повідомлено про те, що підстав для проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ немає, оскільки Постанова № 988 була прийнята до внесення відповідних змін в статтю 63 Закону № 2262-XII, а інших нормативно - правових актів, які б установлювали чи змінювали види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом прийнято не було.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 має право на перерахунок його пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого Законом № 2262-XII для поліцейських, а тому МВС України зобов'язане було повідомити у визначений законом строк Пенсійному фонду України про виникнення підстав для такого перерахунку.

Такий висновок суду першої інстанції є правильним з огляду на наступне.

11 листопада 2015 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 988, якою визначається грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, їх керівників та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон № 900-VIII, яким пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Окрім цього, статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом 2262-XII.

Разом з цим, Законом № 900-VIII статтю 63 Закону 2262-XII доповнено новою частиною, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону № 2262-XII є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та № 3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, а саме: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особа була звільнена зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Однак визначену процедуру перерахунку пенсій МВС України дотримано не було, Пенсійний фонд України не отримував від МВС України відповідного повідомлення про підстави проведення перерахунку пенсій особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ, а тому обов'язку повідомляти Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області про проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, зокрема і позивачу, та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності Постановою № 988, у Пенсійного фонду України не виникло, й як наслідок, право позивача на перерахунок такої пенсії було порушено.

Таким чином, встановивши, що на підставі Постанови № 988 відповідач зобов'язаний був направити відповідне повідомлення Пенсійному фонду України, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання такої бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання його надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України.

За наведених обставин, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини першої статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2016 року у справі № 607/9047/16-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: А. І. Рибачук

Судді В. М. Багрій

Д. М. Старунський

Повний текст ухвали виготовлено 31 березня 2017 року.