Постанова № 65659757, 29.03.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2017
Номер справи
263/16151/16-а
Номер документу
65659757
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Шевченко О.А.

Суддя-доповідач - Васильєва Ірина Анатоліївна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2017 року справа №263/16151/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Васильєвої І.А., Ханова Р.Ф., Василенко Л.А., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя на постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 08 лютого 2017 року у справі № 263/16151/16-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

19 грудня 2016 року ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернулась до Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя (далі - відповідач, УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя) з вимогами про визнання неправомірною бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо не проведення позивачу індексації пенсії в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) лютий 2008 року; та зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя нарахувати та виплати позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) лютий 2008 року та індексу споживчих цін за період з березня 2008 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України з урахуванням 6-місячного строку з дня звернення до суду з адміністративним позовом (арк. справи 2-4).

Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 08 лютого 2017 року вказаний адміністративний позов задоволений, визнано неправомірною бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) лютий 2008 року, зобов'язано відповідача нарахувати та виплати позивачу з 19.06.2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) лютий 2008 року та індексу споживчих цін за період з березня 2008 року та зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів, у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України (арк. справи 39-49).

Не погодившись з таким рішенням, відповідач (далі - апелянт) подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позову у повному обсязі. Порушення норм матеріального права, на думку апелянта, полягає у відсутності підстав для проведення індексації пенсії з 01 травня 2016 року, оскільки бюджетами Пенсійного фонду України на 2014-2016 роки не закладені кошти на проведення індексації, а по базовому періоду, визначеному позивачем (лютий 2008 року) апелянт вважає, що не є правомірним таке визначення, оскільки з 01 січня 2007 року, 01 травня 2007 року, 01 січня 2008 року, 01 квітня 2009 року, 01 липня 2009 року, 01 жовтня 2009 року відбувалось підвищення пенсії ОСОБА_2, кожен з цих місяців є базовим місяцем. Згідно з встановленими базовими місяцями та відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» ОСОБА_2 провадилась виплата індексації пенсії наростаючим підсумком з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Після масового перерахунку пенсії, проведеного згідно до ЗУ «Про Державний бюджет на 2016 рік», визначення фіксованої індексації (в базу даних особового рахунку виконано програмним забезпеченням масового перерахунку з 01 травня 2016 року), тому розмір фіксованої індексації складається із поточної індексації, а тому по розміру пенсії з 01 травня 2016 року доплата до прожиткового мінімуму складає 312,53 грн., а по розміру пенсії з 01 грудня 2016 року доплата до прожиткового мінімуму складає 429,53 грн. З наведеного вбачається, що в складі пенсії позивача є доплата до прожиткового мінімуму відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 ЗУ № 1058-VI, тому законних підстав для здійснення індексації пенсії позивачу немає (арк. справи 50-51).

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому у відповідності до статті 197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

Відповідно до частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила, що судом першої інстанції вимоги позивача розглядались в межах строку, передбаченого ст. 99 КАС України, а саме з 19.06.2016 року з посиланням на те, що пенсія, яку отримувала позивачка, є періодичним платежем, а тому суд відмовив в задоволенні позовних вимог за період з 01.01.2015 року по 18.06.2016 року. В наведеній частині вимоги позивачем не оскаржені, в зв'язку з чим розглядає позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести індексації підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) лютий 2008 року.

Як встановлено судом, позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про отримання даних щодо проведення індексації її пенсії, яка розглянута відповідачем та листом управління від 22.11.16 р. № 35185103 позивача повідомлено, що розмір її пенсії розрахований згідно діючого законодавства, та пенсія проіндексована у відповідності до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". З 01.05.2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 20165 року. З 01 травня 2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в новому розмірі 368,21 грн. (арк. справи 7).

Проте судова колегія не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, вважає його необґрунтованим та таким що не відповідає фактичним обставинам справи з урахуванням наступного.

Спірним у справі є протиправність (правомірність) дій пенсійного органу щодо визначення фіксованої суми індексації в заниженому розмірі та протиправність (правомірність) бездіяльності щодо необчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком і, як наслідок, зобов'язання провести нарахування та виплату сум індексації в належному розмірі.

Оцінюючи спірні відносини, колегія суддів виходить з того, що відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції закону з 01.01.2016 року - 103 відсотка). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до частини 6 статті 5 Закону № 1282-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом від 28.12.2014 року № 76-VIII, редакція діє з 01.01.2015 року), проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток (з 01.01.2016 року - 103 відсотка), у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Проте, аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що реалізація права на проведення індексації доходів населення поставлена в залежність від фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Судова колегія звертає увагу на те, що судом першої інстанції задоволено позовні вимоги щодо здійснення перерахунку індексації пенсії в порушення п.6-7 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний Бюджет України на 2014 рік", який встановлює, що норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Аналогічні норми містить Закон України "Про Державний Бюджет України на 2015 рік", відповідно до п. 9 Прикінцевих положень якого встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги позивача не врахував п.6-7 Прикінцевих положень закону України "Про Державний Бюджет України на 2014 рік" та п.9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний Бюджет на 2015 рік", якими не передбачена індексація грошових доходів населення, а тому позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Крім того, з 01.01.2015 року нормою Закону № 1282-ХІІ визначено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Конституцією України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, постановами Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 202, від 25 лютого 2015 р. № 67, від 10 березня 2016 р. № 190 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 рік відповідно, якими не передбачено видатки на проведення індексації грошових доходів населення, що унеможливило проведення управлінням Пенсійного фонду індексації пенсії позивача з січня 2014 року та виключає протиправну бездіяльність пенсійного органу.

За даними звітів: про виконання показників бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік, про виконання показників бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік, про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2014 рік та про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2015 рік залишок коштів на кінець 2014 року в Пенсійному фонді України становить - 1 767 765 100 грн., залишок коштів на кінець 2015 року в ПФУ 867769400 грн., а також залишок коштів на кінець 2014 року в ГУ ПФУ в Донецькій області - 147488200 грн., залишок коштів на кінець 2015 року в ГУ ПФУ в Донецькій області 10329100 грн. (арк. справи 14-15).

До того ж в матеріалах справи міститься лист Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, в якому департамент повідомляє, що бюджетом ПФУ на 2014-2015 року обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101% порогу індексу споживчих цін, на 2016 рік - 103 відсотка.

Отже, проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку.

При цьому посилання позивача по застосуванню для проведення індексації базового періоду - лютий 2008 року апелянт спростував тим, що оскільки з 01 січня 2007 року, 01 травня 2007 року, 01 січня 2008 року, 01 квітня 2009 року, 01 липня 2009 року, 01 жовтня 2009 року відбувалось підвищення пенсії ОСОБА_2, кожен з цих місяців є базовим місяцем. Згідно з встановленими базовими місяцями та відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» ОСОБА_2 провадилась виплата індексації пенсії наростаючим підсумком з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Після масового перерахунку пенсії, проведеного згідно до ЗУ «Про Державний бюджет на 2016 рік», визначення фіксованої індексації (в базу даних особового рахунку виконано програмним забезпеченням масового перерахунку з 01 травня 2016 року), тому розмір фіксованої індексації складається із поточної індексації, а тому по розміру пенсії з 01 травня 2016 року доплата до прожиткового мінімуму складає 312,53 грн., а по розміру пенсії з 01 грудня 2016 року доплата до прожиткового мінімуму складає 429,53 грн.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку що відповідач при проведенні індексації пенсії позивача діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахування встановлених обставин та наведених норм законів, якими регулюються спірні відносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, суд першої інстанції внаслідок неправильного застосування норм матеріального закону дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Керуючись статтями 24, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя на постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 08 лютого 2017 року у справі № 263/16151/16-а, - задовольнити.

Постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 08 лютого 2017 року у справі № 263/16151/16-а, - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Постанова прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Головуючий суддя : І.А. Васильєва

Судді: Р.Ф. Ханова

Л.А. Василенко