Постанова № 65656473, 29.03.2017, Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
29.03.2017
Номер справи
198/123/17
Номер документу
65656473
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 198/123/17

провадження № 2-а/0198/152/17

29.03.17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2017 року Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Гайдар І.О., за участю секретаря судового засідання Ткаченко Т.О., позивачки ОСОБА_1, представника позивачки ОСОБА_2, представника відповідача Кривохата Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Юр'ївка Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Юр'ївської селищної ради Юр'ївського району Дніпропетровської області про визнання незаконним звільнення з роботи, скасування розпорядження про звільнення, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,

в с т а н о в и в:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до відповідача з позовом про визнання незаконним звільнення з роботи, скасування розпорядження про звільнення, зобов'язання поновити на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди. До відкриття провадження у справі позивачка подала уточнений адміністративний позов, відмовившись від позовних вимог про стягнення моральної шкоди.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідно до рішення виконавчого комітету Юр'ївської селищної ради Юр'ївського району Дніпропетровської області від 22.02.2011 року № 21 "Про призначення заступника голови виконкому з питань діяльності виконавчих органів Юр'ївської селищної ради", затвердженого рішенням 6 сесії VI скликання Юр'ївської селищної ради від 18.03.2011 року № 60-6/VI, ОСОБА_1 призначено на посаду заступника голови виконкому з питань діяльності виконавчих органів Юр'ївської селищної ради.

Розпорядженням голови Юр'ївської селищної ради від 29.12.2016 року № 129 позивачку звільнено із займаної посади в зв'язку з порушенням умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (ст. 20 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Однак, ОСОБА_1 вважає зазначене розпорядження незаконним, а дії селищного голови щодо її звільнення протиправними, оскільки вирішення питання про звільнення заступника голови виконкому належить виключно до компетенції органу, якому надано право затвердження на посаді шляхом прийняття відповідного рішення, тобто селищній раді.

Крім того, позивачка стверджує, що жодних підстав для її звільнення, передбачених статтею 20 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", не було, тому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження голови селищної ради "Про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови виконкому з питань діяльності виконавчих органів Юр'ївської селищної ради" від 29.12.2016 року № 129 та зобов'язати Юр'ївську селищну раду поновити її на посаді з 30 грудня 2016 року, здійснити відповідний запис в трудовій книжці, а також стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30.12.2016 року по день поновлення на роботі.

29 березня 2017 року позивачка знову уточнила позовні вимоги та просила визнати протиправним та скасувати розпорядження голови селищної ради від 29.12.2016 року № 129, поновити її на посаді заступника голови виконкому з питань діяльності виконавчих органів Юр'ївської селищної ради з 30 грудня 2016 року та стягнути з відповідача на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30.12.2016 року по день поновлення на роботі.

Позивачка та її представник в судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог (з урахуванням уточнень) в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти уточненого позову, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на законність дій Юр'ївського селищного голови, оскільки ОСОБА_1 призначено на посаду без конкурсного відбору, а також позивачка в порушення вимог ч. 2 ст. 5 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ст. 6 Закону України «Про державну службу» впродовж декількох років займала посаду, не маючи вищої освіти, внаслідок чого позивачку звільнено за порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення позивача та представників сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При розв'язанні спорів за позовами на рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень суд відповідно до частини третьої статті 2 КАС перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, а також служба в органах місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що за рішенням виконавчого комітету Юр'ївської селищної ради Юр'ївського району Дніпропетровської області від 22.02.2011 року № 21, затвердженого рішенням 6 сесії VI скликання Юр'ївської селищної ради від 18.03.2011 року № 60-6/VI, ОСОБА_1 призначено на посаду заступника голови виконкому з питань діяльності виконавчих органів Юр'ївської селищної ради (а.с. 9-10).

Правові, організаційні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначення загальних засад діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі регулюються Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Посадовою особою місцевого самоврядування Закон (частина 1 статті 2) визначає особу, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Статтею 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що посадами в органах місцевого самоврядування є:

-виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою;

-виборні посади, на які особи обираються або затверджуються радою;

- посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Згідно зі ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом міської ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно селищного голови, заступника (заступників) селищного голови, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск (п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування України»).

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.

Отже, за наведеними критеріями заступник селищного голови являється посадовою особою місцевого самоврядування, прийнятою на публічну службу, а за змістом статті 3, частини 1 статті 10 вказаного Закону така посада є виборною, оскільки затверджується радою, в той же час прийняття на службу на таку посаду здійснюється без конкурсного відбору.

Розпорядженням голови селищної ради від 29.12.2016 року № 129 ОСОБА_1 з посиланням на ст. 20 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" звільнено із займаної посади в зв'язку з порушенням умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування. В той же день зроблено відповідний запис в трудовій книжці (а.с. 11, 29).

Частиною 3 статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування можуть бути загальними, тобто передбаченими Кодексом законів про працю України, та спеціальними, які передбачені цим та іншими законами України. Служба також припиняється, серед іншого, у разі порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування.

В свою чергу, право на службу в органах місцевого самоврядування реалізується громадянами за умови отримання відповідної освіти і професійної підготовки, оволодіння державною мовою та регіональними мовами в обсягах, достатніх для виконання службових обов'язків, а також проходження спеціальної перевірки в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції» (стаття 5 зазначеного Закону).

Однак, ні в розпорядженні голови селищної ради від 29.12.2016 року № 129, ні під час судового розгляду відповідачем не наведено будь-яких конкретних фактів та не надано доказів стосовно недотримання позивачкою умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування, що могли стати підставою для звільнення позивачки з посади.

Виходячи з пояснень представника відповідача, ОСОБА_1 в грудні 2016 року звільнено через відсутність у неї вищої освіти, втім, Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» не містить норм, якими встановлено обов'язковість отримання вищої освіти при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування або під час проходження такої служби.

Посилання на Закон України «Про державну службу», за яким право на державну службу мають повнолітні громадяни України, що вільно володіють державною мовою та яким присвоєно відповідний ступінь вищої освіти, суд не приймає до уваги з огляду на положення п. 11 ч. 3 ст. 3 вказаного Закону, зокрема, що його дія не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування.

Таким чином, фактичних та правових підстав для прийняття Юр'ївським селищним головою Довбишем В.І. рішення про звільнення ОСОБА_1 зі служби в органах місцевого самоврядування за статтями 5 та 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» судом не виявлено.

Крім того, розпорядження від 29.12.2016 року № 129 суперечить вимогам ст. 9 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», оскільки позивачці не було запропоновано надати письмові пояснення, необхідні документи або висловити думку на свій захист. Як з'ясовано під час судового розгляду, звільнення відбулось раптово на ґрунті особистих неприязних відносин між селищним головою та ОСОБА_1

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідачем не надано суду доказів на спростування позовних вимог, суд вважає звільнення позивачки таким, що відбулось з порушеннями законодавства України, необґрунтовано та упереджено, всупереч встановленому порядку, без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення, тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження голови селищної ради "Про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови виконкому з питань діяльності виконавчих органів Юр'ївської селищної ради" від 29.12.2016 року № 129 підлягають задоволенню.

За нормами ч.ч. 1 та 2 ст. 235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає спір. При винесенні рішення про поновлення на роботі одночасно приймається рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Отже, також підлягають задоволенню вимоги про поновлення позивачки на посаді, яку вона займала до звільнення.

В свою чергу, протиправні дії посадових осіб Юр'ївської селищної ради призвели до порушення трудових прав ОСОБА_1 та заподіяння їй майнової шкоди у вигляді втрати заробітної плати за час вимушеного прогулу, що встановлюється з дати звільнення до дати прийняття рішення про поновлення.

Середній заробіток працівника визначається відповідно до ст. 27 Закону України "Про оплату праці" за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1995 року № 100 (далі - Порядок).

Згідно з п. 8 Порядку обчислення середньої заробітної плати нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Відповідно до п. 5 Порядку основою для визначення загальної суми заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу, є розрахована згідно з абз. 1 п. 8 цього Порядку середньоденна (середньогодинна) заробітна плата працівника.

Суд здійснює розрахунок на підставі тих доказів, що надані сторонами та містяться в матеріалах справи, виходячи з розміру заробітної плати за останні календарні місяці роботи позивачки перед звільненням (жовтень та листопад 2016 року). Нарахована середньоденна заробітна плата позивача, виходячи з довідки Юр'ївської селищної ради від 29.03.2017 року становить - 409,42 грн. (а.с. 82).

На підставі ч. 2 ст. 235 КЗпП та у зв'язку з поновленням позивачки на роботі з відповідача на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30.12.2016 року по 29.03.2017 року.

На час ухвалення судом рішення 29.03.2017 року позивачка не працює 61 робочий день (з урахуванням вихідних та святкових днів), тому за час вимушеного прогулу підлягають стягненню кошти в сумі 24 974,62 грн. (409,42 грн. х 61) з утриманням з цієї суми податків та інших обов'язкових платежів.

Згідно з п.п. 2, 3 ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 256 КАС України постанова про поновлення на посаді у відносинах публічної служби та про присудження виплати заробітної плати підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 71, 86, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Юр'ївської селищної ради Юр'ївського району Дніпропетровської області про визнання незаконним звільнення з роботи, скасування розпорядження про звільнення, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Юр'ївської селищної ради Дніпропетровської області від 29.12.2016 року № 129 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови виконкому з питань діяльності виконавчих органів Юр'ївської селищної ради".

Поновити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на посаді заступника голови виконкому з питань діяльності виконавчих органів Юр'ївської селищної ради з 30 грудня 2016 року.

Стягнути з Юр'ївської селищної ради Юр'ївського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04338472, місцезнаходження: 51300, Дніпропетровська обл., смт Юр'ївка, вул. Центральна, 63) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: 51300, АДРЕСА_1) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30 грудня 2016 року по 29 березня 2017 року включно в сумі 24 974,62 (двадцять чотири тисячі дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 62 коп. з утриманням з зазначеної суми податків та інших обов'язкових платежів.

Звернути до негайного виконання постанову суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника голови виконкому з питань діяльності виконавчих органів Юр'ївської селищної ради та про присудження середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 24 974,62 (двадцять чотири тисячі дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 62 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду повністю або частково.

Апеляційна скарга на постанову суду можу бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня її проголошення або отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.О. Гайдар