ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ14 грудня 2016 р. Справа № 804/6094/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріЧудновській А.С. за участю: представника позивача представника відповідача Тиховліс В.Р. Дроздюк А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД КОММОДІТІ" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування акту, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС, в якому позивач просить:
- визнати недійсним і скасувати висновки Акту перевірки від 15.09.2016 р. № 0026/28/01/14/30536344 «Про результати фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ» (код 30536344) даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку»;
- заборонити Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС та іншим контролюючим органам доходів і зборів вносити до Системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП), до Єдиного реєстру електронних акцизних накладних та до інших інформаційних баз органів доходів і зборів відомості, викладені в п.4 «Висновки» Акту перевірки від 15.09.2016 р. № 0026/28/01/14/30536344 «Про результати фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ» (код 30536344) даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що висновки Акту перевірки зроблені відповідачем без урахування положень чинного законодавства, є неправомірними та не повинні бути застосовані у відношенні позивача. Відповідачем невірно застосовуються положення чинного законодавства щодо визначення пального, яке повинно бути відображено в Акті інвентаризації оскільки позивач, керуючись положеннями підпункту 9 Підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу та визначенням пального, наведеним у пп.14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 та у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, надав відповідачу Акт інвентаризації із зазначенням в такому Акті пального у відповідності з переліком кодів товарів УКТ ЗЕД, вказаним у пп. 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу, яке було в наявності у позивача станом на 01.03.2016 року.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або бухгалтерського обліку підприємства, контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Таким чином, висновки Акта перевірки впливають на права позивача щодо виписки та реєстрації електронних акцизних накладних в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних, і тому можуть бути оскаржені у відповідності з положеннями ст.6 КАС України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, вважаючи, що вимоги Позивача не підлягають задоволенню, а доводи наведені в позовній заяві, не ґрунтуються на вимогах податкового законодавства з наступних підстав. Відповідно до п. 215.1 ст. 215 ПК до підакцизних товарів належить, зокрема, паливо. Перевіркою встановлено, що при формуванні залишків пального станом на 01.03.2016 р. в Акті інвентаризації від 21.03.2016 № 9040018336 ТОВ «Трейд Коммодіті» враховано залишки пального станом на 01.01.2016, з яких не сплачено акцизний податок. На підставі пп. 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу з 01.01.2016 податок справляється з пального по коду згідно з УКТ ЗЕД 2901100000, УКТ ЗЕД 3811190000, УКТ ЗЕД 2707509000, УКТ ЗЕД 2909199090, до 01.01.2016 року з таких товарів акцизний податок не сплачувався.
Відповідач звертає увагу суду на те, що СДПІ у м. Дніпропетровську МГУ ДФС не має можливості вносити дані до Системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП), всі дані формуються на підставі роботи з СЕАРП безпосередньо платником податку. Відповідач не вносить дані, система є такою, що формуються в електронному режимі. Інформація що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних, вказані дії є обов'язком податкових органів, а тому вимога визнання цих дій неправомірними та вимога заборонити внесення відповідних даних є перешкоджанням законній діяльності ДПІ в сфері податкового контролю.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалам справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ» (ідентифікаційний код 30536344) зареєстровано виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, дата первинної реєстрації 27.09.1999 року, види діяльності за КВЕД - 2010: 19.20 Виробництво продуктів нафтоперероблення; 20.59 Виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у.; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля. Відомості надані головним управлінням статистики Дніпропетровської області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 12.09.2016 року.
На виконання п.9 Підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ, у відповідності з яким протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року, 19.03.2016 року позивачем було подано до СДПІ з ОВП у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС, Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року.
З 31.08.2016 р. по 14.09.2016 р. проведена фактична перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ» (ідентифікаційний код 30536344), в ході якої перевірено акт інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до абзацу третього п. 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу.
За результатами зазначеної перевірки складено Акт перевірки від 15.09.2016 р. № 0026/28/01/14/30536344 «Про результати фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КОММОДІТІ» (код 30536344) даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку».
У періоді що перевірявся, позивач був платником податку на прибуток, податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб, акцизного податку.
Під час проведення перевірки використані наступні документи : акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016; - договори зберігання та поставки і продажу нафтопродуктів ; - видаткові накладні, ТТН, залізничні накладні складені з 01.01.2016р. по 29.02.2016р.; - акт виготовлення продукції; оборотно-сальдові відомості по рахункам.
Згідно аналізу оборотно-сальдових відомостей по рахунку 281 «товари на складі», ТОВ «ТРЕЙД КОММОДІТІ» здійснює реалізацію як придбаного палива, так і палива виробленого самостійно, а саме : палива моторного альтернативного марок: А-80А-ДЗ, А-80А, А-95Е Турбо.
Згідно даних оборотно-сальдових відомостей по рахунку 281 «товари на складі», видаткових накладних за період з 01.01.2016р по 29.02.2016р. ТОВ «ТРЕЙД КОММОДІТІ» було реалізовано нафтопродукти покупцям, перелік яких наведено у додатках до акта перевірки.
Перевіркою встановлено, що при формуванні залишків пального станом на 01.03.2016р. в Акті інвентаризації від 21.03.2016 № 9040018336 ТОВ «Трейд Коммодіті» враховано залишки пального станом на 01.01.2016, з яких не сплачено акцизний податок, а саме:
- 746761,6 кг/1183800 л. по коду УКТ ЗЕД 2901100000;
- 57368,88 кг/74992 л. по коду УКТ ЗЕД 3811190000;
- 66000 кг/75000 л. по коду УКТ ЗЕД 2707509000;
- 3509 кг/4588 л. по коду УКТ ЗЕД 2909199090.
На підставі п.п.215.3.4 п.215.3 ст.215 Кодексу з 01.01.2016р. податок справляється зокрема з пального з вищевказаними кодами УКТ ЗЕД.
Таким чином перевіркою встановлено порушення ТОВ «ТРЕЙД КОММОДІТІ» п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України та завищення в Акті інвентаризації від 21.03.2016 № 9040018336 залишків пального в кількості 1 338 380 літрів, в т.ч. 1183800 л. по коду УКТ ЗЕД 2901100000, 74992 л. по коду УКТ ЗЕД 3811190000, 75000 л. по коду УКТ ЗЕД 2707509000, 4588 л. по коду УКТ ЗЕД 2909199090, з яких не сплачено акцизний податок.
У п. 4 «Висновки» вказаного Акту зазначено, що перевіркою не підтверджено відображені ТОВ «ТРЕЙД КОММОДІТІ» інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 в кількості 1 338 380 літрів (873 639,48кг). Залишки пального у Акті інвентаризації підлягають коригуванню шляхом зменшення в кількості 1 338 380 літрів в системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП).
Відповідно до п.п.14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 ПК України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України.
Згідно пункту 75.1. статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Підпункт 75.1.3 зазначеної статті розкриває сутність фактичної перевірки. Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Пунктом 58 розділу І Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" з 01.03.2016 року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) та введення акцизної накладної.
Відповідно до пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
При цьому формула наведена у п. 232.3 ст. 232 ПК України включає: еАНакл = еАНаклОтр + еАМитн + еЗаявкиПоповн - еКоригЗаявкиПоповн - еАНаклВид - еВтрат, де: еАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних; еАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок.
Виходячи з аналізу вказаних приписів у акті інвентаризації відображаються обсяги пального за отриманими акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та з якого сплачено акцизний податок.
Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 219, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.0.2016р за № 377/28507 "Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання" затверджено форму акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального.
Відповідно до п. 2 Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку (далі - платник податку) щодо обсягів залишку пального отриманого від інших суб'єктів господарювання (складається особою, що здійснює реалізацію пального, в тому числі виробником та імпортером).
Таким чином, приписи п. 2 Порядку щодо заповнення та подання акту інвентаризації кореспондуються з положеннями п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 232.3 ст. 232 ПК України
У підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України вказано перелік товарів з яких починаючи з 01.01.2016 року сплачується акцизний податок, зокрема пального по коду згідно з УКТ ЗЕД 2707509000, УКТ ЗЕД 2901100000, УКТ ЗЕД 2909199090, УКТ ЗЕД 3811190000.
Отже, позивачем до акту інвентаризації обсягів залишку пального були внесені залишки пального, які з 01.01.2016 року відносяться до підакцизних товарів та з яких з 01.01.2016 року справляється акцизний податок.
Відповідно до п. 232.1 ст. 232 ПК України система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД: обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних; обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок; обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів в бюджет в системі електронного адміністрування реалізації пального; сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального; обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
З аналізу наведених приписів законодавства слідує, що в системі електронного адміністрування реалізації пального обліковуються обсяги залишку пального, яке було об'єктом оподаткування акцизним податком.
Відповідно до п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України при встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Таким чином у періоді що перевірявся, позивач був платником в тому числі акцизного податку.
Виходячи з аналізу вказаних приписів законодавства, у акті інвентаризації відображаються обсяги пального за отриманими акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та з якого сплачено акцизний податок.
Разом з тим, приписи п. 2 Порядку щодо заповнення та подання акту інвентаризації кореспондуються з положеннями п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 232.3 ст. 232 ПК України.
Отже, позивачем до акту інвентаризації обсягів залишку пального були внесені залишки пального, які з 01.01.2016 року відносяться до підакцизних товарів та з яких з 01.01.2016 року справляється акцизний податок.
При прийнятті рішення судом враховано, а позивачем не спростовано, що в Акті інвентаризації від 21.03.2016 № 9040018336 встановлено, що ТОВ «Трейд Коммодіті» віднесені залишки пального станом на 01.01.2016, з яких не сплачено акцизний податок, а саме: - 746761,6 кг/1183800 л. по коду УКТ ЗЕД 2901100000; 57368,88 кг/74992 л. по коду УКТ ЗЕД 3811190000; 66000 кг/75000 л. по коду УКТ ЗЕД 2707509000;3509 кг/4588 л. по коду УКТ ЗЕД 2909199090.
Позивачем не заперечувалось, що до 01.01.2016 року з даних товарів акцизний податок також не сплачувався.
Вищевказане є порушенням підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України, що і встановлено відповідачем під час проведеної перевірки.
Аналізуючи вищевикладене законодавство та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що перевірка була проведена законно, встановлені порушення згідно чинного законодавства мали місце, а тому позов ТОВ «Трейд Коммодіті» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС задоволенню не підлягає.
Щодо позовних вимог в частині заборони відповідачу вчиняти дії щодо внесення до Системи електронного адміністрування висновки акту перевірки позивача, то вони є похідними від первісних, та відповідно також задоволенню не підлягають.
Також з врахуванням вимог ч.4 ст.118 КАС України, суд вважає за необхідне заходи забезпечення адміністративного позову застосовані згідно ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.10.2016 р. скасувати.
Керуючись ст.ст. 118, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд Коммодіті» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування акту, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Скасувати заходи забезпечення адміністративного позову застосовані згідно ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.10.2016р.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.В. Турлакова