МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
23 березня 2017 року Справа № 489/6043/16-а
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Департаменту Житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради,
вул. Ад. Макарова, 7, м. Миколаїв, 54030
до
Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області,
вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про
скасування постанови від 15.11.2016р. № 121/1014-8036-16,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради (далі – Департамент ЖКХ), звернувся до суду з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції про скасування постанови № 121/1014-8036-16 від 15.11.2016 року про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності.
Позивач обгрунтовує позов тим, що на виконання робіт по встановленню приладу обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку з метою обліку та економії енергії не потрібно подавати декларацію про початок виконання будівельних робіт.
Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у запереченні.
Сторони надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. На підставі ст.122 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив:
Актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і прави від 01.11.2016 року зазначено про зазначено про проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об’єкті будівництва «Капітальний ремонт теплового вводу в житловому будинку по пр. Героїв Сталінграду (Героїв України), 79б в м. Миколаєві».
На момент перевірки будівельні роботи на об’єкті «Капітальний ремонт теплового вводу в житловому будинку по пр. Героїв Сталінграду (Героїв України), 79б в м. Миколаєві» завершені, а саме:
- демонтаж трубопроводів опалення із сталевих електросварних труб діаметром 100мм довжиною 3м.;
- прокладання трубопроводів із стальних електросварних труб діаметром 50 мм довжиною 2м;
- грунтування трубопроводів за два рази грунтовнкою ГФ-021 площею 0,68 кв.м.;
- ізоляція трубопроводів діаметром 50мм площею 2 кв.м.;
- монтаж розрахункового блоку – 1 шт.; приварка муфт під термодатчики – 2 шт.;
- монтаж датчику температури – 2 шт.;
- приварка відповідних фланців для витратомірів – 4 шт;
- монтаж витратомірів 50 мм – 2 шт;
- приварка різьблення піл манометри та муфт під термометри – 6 шт.;
- пусконалагоджувальні роботи прибору електронного реєструючого – 1 шт.;
- пусконалагоджувальні роботи системи вимірювання витрат (витратомір) – 2 параметри;
- пусконалагоджувальні роботи вимірювальні перевторювачі з природним вихідним сигналом (термоперетворювач опору) – 2 шт.
Завершення зазначених робіт підтверджено актом приймання будівельних робіт за грудень 2015.
Будівельні роботи виконані в період в грудні 2015, що підтверджується «календарним планом з капітального ремонту теплового вводу», «Актом приймання будівельних робіт за грудень 2015 року».
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, веде єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр).
Жодні документи, що надають право виконувати підготовчі або будівельні роботи на об’єкті «Капітальний ремонт теплового вводу в житловому будинку по пр. Героїв Сталінграду (Героїв України), 79б в м. Миколаєві» у Реєстрі відсутні.
Управлінням встановлено, що у грудні 2015 року Замовником та Підрядником порушено вимоги ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме будівельні роботи виконувались без зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт щодо об’єкту ІІІ категорії складності.
На підставі акту перевірки від 01.11.2016 року постановою про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 121/1014-8036-16 від 15.11.2016 року на Департамент ЖКГ накладено штраф в сумі 130500 грн. за правопорушення, передбачене абз. 4 п.4 ч.2 ст.2 Закону України “ Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”.
Як вбачається із акта перевірки від 01.11.2016, у вказаному житловому будинку виконувалися роботи по заміні труби довжиною 3м, її грунтування, теплоізоляція, монтаж приладу обліку, датчика температури, витратоміра, та пусконалагоджувальні роботи щодо запуску цього прибору обліку теплової енергії .
Згідно із статтею 34 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, замовник має право виконувати будівельні роботи після (…) 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об’єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.
Під об’єктом будівництва, відповідно до статі 4 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, розуміються будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд, ДК 018 – 2000:
Споруди - це будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт;
Будівлі - це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несучо-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів.
Згідно з пунктом 3 “Терміни та визначення понять” ДБН А.2.2-3:2014: - лінійний об'єкт інженерно-транспортної інфраструктури - це наземні, надземні або підземні лінійні об'єкти для пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів, передачі електроенергії тощо.
Об’єктом робіт, які виконувалися на замовлення позивача по даній справі було визначено “тепловий ввід в житловому будинку по пр. Героїв Сталінграду (Героїв України), 79б в м. Миколаєві ”.
Як вбачається із вищезазначеного, тепловий ввід не є об’єктом будівництва, оскільки не є ані будівлею, ані спорудою, ані будинком, ані лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідно до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. №466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.
Відповідач посилається, що проведені роботи відносяться до капітального ремонту, а отже є будівельними.
В той же час, наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004р. №150 затверджений Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, яким визначено, які роботи відносяться до капітального ремонту, а які відносяться до поточного ремонту об’єктів будівництва.
У розділі 2 цього переліку визначено, які роботи відносяться до капітального ремонту, серед таких робіт ремонт теплового вводу відсутній.
Посилання відповідача на ДБН Д.1..1-1-2000 “Правила визначені вартості будівництва”, суд не приймає до уваги, оскільки цим нормативним документом до будівельних робіт віднесено улаштування опалення та роботи з будівництва зовнішніх мереж і споруд теплопостачання, тоді як в даному випадку проводилися роботи по ремонту і щодо внутрішніх частин системи теплопостачання – теплового вводу.
З урахуванням викладеного, при виконанні робіт «Капітальний ремонт теплового вводу в житловому будинку по пр. Героїв Сталінграду (Героїв України), 79б в м. Миколаєві» був відсутній об’єкт будівництва, а самі по собі роботи не відносяться до будівельних, тобто вимоги статті 34 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” щодо необхідності реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт в даному випадку не застосовуються.
Департаментом ЖКХ в даному випадку фактично виконувалися роботи по встановленню приладу обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку з метою обліку та економії енергії, тому вони не є порушенням в розумінні ст. 34 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” N 208/94-ВР від 14.10.1994 правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
Відповідно до абз. 4 п.4 ч.2 ст.2 Закону України “ Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації: на об'єктах III категорії складності - у розмірі дев'яноста прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Підставою для притягнення до відповідальності позивача є скоєння правопорушення, але в даному випадку в діях позивача відсутній склад правопорушення, ознаки якого містяться у ст. 34 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, отже постанова є незаконною та підлягає скасуванню.
Таким чином, позов є обґрунтованим та належить задовольнити, а постанову № 121/1014-8036-16 від 15.11.2016 року про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності скасувати.
Судовий збір підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 121/1014-8036-16 від 15.11.2016 року 16.
3. Присудити на користь Департаменту Житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради судовий збір у сумі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень), сплачений платіжним дорученням № 4868 від 06.12.2016 року за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко