Ухвала суду № 65649398, 20.02.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
20.02.2017
Номер справи
234/2207/17
Номер документу
65649398
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 234/2207/17

Провадження № 1-кс/234/950/17

У Х В А Л А

Іменем України

20 лютого 2017 року м. Краматорськ

Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Переверзева Л.І., розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області майора поліції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення перевірки,-

ВСТАНОВИВ:

До Краматорського міського суду Донецької області надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області майора поліції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Оленум-Трейд», у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016051700000083 від 01.11.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.

Згідно клопотання, відповідно до повідомлення Головного управління Держпраці у Донецькій області від 24.10.2016 № 5.4/2508, на територіях багатопаливних АЗС, що діють на території Донецької області, що належать, що належить ТОВ «Олеум Трейд» ЄДРПОУ 38533026, без дозволу на виконання робіт та на експлуатацію машин, механізмів, здійснюються роботи з підвищеною небезпекою, що може призвести до загибелі людей або настання інших тяжких наслідків.

Згідно відповіді на запит ГУ Держпраці у Донецькій області відділ експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг ГУ Держпраці у Донецькій області, дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ТОВ «Олеум Трейд» ЄДРПОУ 38533026 не видавались, за подовженням дозволу вищезазначене підприємство не зверталось.

Так з метою упередження загибелі людей та настанні тяжких наслідків відділом нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі ГУ Держпраці у Донецькій області направлено запит № 05.4/150 від 09.09.2016, щодо надання інформації про отримання дозволів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки, та на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки багато заправної станції ТОВ «Олеум Трейд» на який відповідь не отримано.

В ході досудового слідства встановлено, що на теперішній час на багатопаливних АЗС, які розташовані за адресами:

1. Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ємельянова, буд. №1;

2. Донецька область, м. Краматорськ, бульвар Краматорський, буд. №41б;

3. Донецька область, м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. №21а;

4. Донецька область, м. Селидове, вул. Гоголя, буд. №86;

5. Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Леніна, буд. №1а;

6. Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Шевцової, буд. №7а;

7. Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Леніна, буд. №1б;

8. Донецька область, Володарський район, смт. Володарське, вул. Пушкіна, буд. №11а;

9. Донецька область, Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Одеська, буд. №7;

10. Донецька область, м. Маріуполь, шосе Володарське, буд. №53;

11. Донецька область, м. Маріуполь, проспект Металургів, буд. №57;

12. Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру (кол. Леніна), буд. №47;

13. Донецька область, м. Маріуполь, проспект Карпова, буд. №190;

14. Донецька область, м. Маріуполь, проспект Карпова, буд. №185;

15. Донецька область, м. Маріуполь, проспект Перемоги, буд. №19;

16. Донецька область, м. Маріуполь, вул. Червонофлотська, буд. №145, які належать ТОВ «Олеум - Трейд» ідентифікаційний код юридичної особи 38533026, здійснюються роботи підвищеної небезпеки та експлуатується обладнання підвищеної небезпеки, а саме приймається, зберігається, та відпускається громадянам України пальне, що є порушенням пункту 3.1. Розділу ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затвердженим наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, статті 21 Закону України від 14.10.1992 № 2694-ХІІ «Про охорону праці», що може призвести до загибелі людей, або настання інших тяжких наслідків.

В ході проведення досудового розслідування виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог Закону України «Про охорону праці» та підзаконних нормативно правових актів з охорони праці на ТОВ «Олеум - Трейд» ЄДРПОУ 38533026 спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області.

Для встановлення обєктивної істини по кримінальному провадженню необхідні спеціальні знання, які будуть відображені у результатах проведеної перевірки ТОВ «Олеум - Трейд».

Відповідно до положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні позбавлені права самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.

Відповідно до статті 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Згідно ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Зі змісту ст.ст. 84, 99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п. 2 ч. 3 ст. 87 КПК України (недопустимими є також докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування кримінального провадження).

Однак, так як такі повноваження прокурора, слідчого, які раніше були передбачені п. 6 ч. 2 ст. 36, п. 4 ч. 2 ст.40 КПК України (призначати перевірки у порядку, визначеному законом) виключені на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014 (ці положення набрали чинності 15.07.2015), то на даний час після внесення до КПК України вказаних змін кримінально-процесуальним законодавством прямо не врегульовано питання призначення перевірок.

У відповідності до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою ст.7 цього Кодексу.

Порядок призначення та проведення перевірок частково регламентовано Главою 8 Податкового Кодексу України та нижченаведеними деякими Законами України й підзаконними нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 2Постанови КМУ від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу КМУ на проведення перевірок (в т.ч. згідно додатку до вказаної постанови КМУ і Держекоінспекція)підприємств, установ, організацій не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, служба у своїй діяльності керується Конституцією України, указами Президента України, Законами України.

Відповідно до абзацу другого ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) (далі за текстом Закон) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (абзац другий вказаної статті закону).

Проте, слід зазначити, що відповідно до абзацу другого ст.2 Закону дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів, зокрема при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя.

Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до ст. 3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок субєктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок субєктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до субєктів господарювання з високим ступенем ризику.

Згідно положення абзацу другого ч. 2 ст. 5 Закону З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним.

Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю) (абзац 4 ч. 2 ст. 5 Закону).

Постановою КМУ № 1164 від 27.12.2008 року затверджені критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов'язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Відповідно до п. 2 вказаних критеріїв до високого степеню ризику відносяться підприємства діяльність яких повязана із виробництвом, випуском і реалізацією продукції підвищеної небезпеки (отрути, отрутохімікати, вибухо- та вогненебезпечні речовини тощо).

Таким чином, враховуючи вищевикладене ТОВ «Олеум - Трейд» згідно провадження своєї господарської діяльності віднесено до субєктів господарювання з високим ступенем ризику і дія мораторіям на проведення перевірок вказаного субєкта господарювання не розповсюджуються.

Матеріали перевірки Головного управління Держпраці у Донецькій області в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факт дотримання законодавства про працю та про охорону праці ТОВ «Олеум - Трейд» при допуску найманих працівників до обладнання (устаткування) підвищеної небезпеки, розміщеного на автозаправних станціях.

Враховуючи викладене, зазначені матеріали перевірки ТОВ «Олеум - Трейд» неможливо отримати іншим способом, як отримати дозвіл слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області про проведення перевірки дотримання вимог законодавства з питань охорони праці на ТОВ «Олеум - Трейд» Головним управлінням Держпраці у Донецькій області, яке розташоване за адресою: 85302 Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокофєва, 82 ЄДРПОУ 39790445.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження ТОВ «Олеум - Трейд» ЄДРПОУ: 38533026 яке зареєстровано та фактично знаходиться за адресою: Донецька область, м. Маріуполь вул. 130 Таганрозької дивізії, буд. №104, кв. (офіс) 510, автозаправні станції вказаного підприємства розміщені за адресами: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ємельянова, буд. №1, Донецька область, м. Краматорськ, бульвар Краматорський, буд. №41б, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. №21а, Донецька область, м. Селидове, вул. Гоголя, буд. №86, Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Леніна, буд. №1а, Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Шевцової, буд. №7а, Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Леніна, буд. №1б, Донецька область, Володарський район, смт. Володарське, вул. Пушкіна, буд. №11а, Донецька область, Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Одеська, буд. №7, Донецька область, м. Маріуполь, шосе Володарське, буд. №53, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Металургів, буд. №57, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру (кол. Леніна), буд. №47, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Карпова, буд. №190, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Карпова, буд. №185, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Перемоги, буд. №19, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Червонофлотська, буд. №145.

Слідчий просив надати дозвіл спеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання Закону України «Про охорону праці» та підзаконних нормативно-правових актів з охорони праці на ТОВ «Олеум-Трейд» ЄДРПОУ 38533026, яке зареєстроване та фактично знаходиться за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, буд. № 104, кв. (офіс) 510.

Розглянувши клопотання з доданими матеріалами, суд вважає, що у задоволенні зазначеного клопотання слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно вимог КПК України, слідчим суддею в межах його компетенції, на етапі досудового розслідування розглядаються, клопотання слідчого (прокурора) по застосуванню заходів забезпечення кримінального провадження, повний перелік видів яких визначений ст. 131 КПК України, клопотання про проведення слідчих дії, визначених у главі 20 КПК України.

Стаття 131 КПК України передбачає види заходів забезпечення кримінального провадження, якими є: виклик слідчим, прокурором, судовий виклик і привід; накладення грошового стягнення; тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом; відсторонення від посади; тимчасовий доступ до речей і документів; тимчасове вилучення майна; арешт майна; затримання особи та запобіжні заходи. Відповідно до ч.1 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Тобто чинним КПК України встановлений вичерпний перелік заходів забезпечення кримінального провадження, дозвіл на проведення яких надається на підставі ухвали слідчого судді та не регламентований порядок розгляду таких клопотань слідчого, обсяг доказування при розгляді такого клопотання, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для надання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної перевірки.

В клопотанні відсутні посилання слідчого на діючу норму КПК України, яка б передбачала процедуру надання слідчим суддею дозволу на проведення позапланової документальної виїзної перевірки, і зрештою слідчий належним чином не обґрунтував необхідність призначення перевірки в ТОВ «Оленум-Трейд», саме на підставі ухвали слідчого судді і в чому полягає неможливість призначення перевірки на підставі постанови слідчого або прокурора.

Виходячи з викладеного, надання слідчим суддею дозволу на проведення документальної позапланової перевірки не передбачено КПК України, а відповідно, і повноваження слідчого судді на її призначення - відсутні.

У звязку з чим, суд приходить до висновку, у задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області майора поліції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання Закону України «Про охорону праці» та підзаконних нормативно-правових актів з охорони праці на ТОВ «Оленум-Трейд» ЄДРПОУ: 38533026, яке зреєстровано та фактично знаходиться за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, буд. № 104 офіс 510, необхідно відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись статтею 131 КПК України,

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області майора поліції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання Закону України «Про охорону праці» та підзаконних нормативно-правових актів з охорони праці на ТОВ «Оленум-Трейд» ЄДРПОУ: 38533026, яке зреєстровано та фактично знаходиться за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, буд. № 104 офіс 510. - відмовити

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Л.І.Переверзева