Постанова № 6564127, 14.10.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2009
Номер справи
2а-2708-09-0470
Номер документу
6564127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2-а-2708/09/0470

Категорія статобліку 6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 жовтня 2009 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В.М.

при секретарі Середа А.О.

за участю:

прокурора Антоненко Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Орджонікідзевської об’єднаної державної податкової інспекції до Орджонікідзевського міського комунального підприємства «Орджонікідзетеплоенерго» про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

02 лютого 2009 року Нікопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Орджонікідзевської об’єднаної державної податкової інспекції звернувся із адміністративним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду до Орджонікідзевського міського комунального підприємства «Орджонікідзетеплоенерго», в якому просить стягнути з Орджонікідзевського міського комунального підприємства «Орджонікідзетеплоенерго» на користь держави в особі Орджонікідзевської об’єднаної державної податкової інспекції податковий борг у сумі 17 640 грн. 41 коп. та судові витрати по справі покласти на відповідача.

В обґрунтування позову зазначено, що Орджонікідзевське міське комунальне підприємство «Орджонікідзетеплоенерго» має податковий борг перед бюджетом в сумі 17 640 грн. 41 коп. за період з 01.01.2008 р. по 19.11.2008 р. внаслідок несплати сум земельного податку, який виник внаслідок несплати задекларованих сум податкових зобов’язань та через несплату податкових зобов’язань, штрафних санкцій та пені. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач, Орджонікідзевське міське комунальне підприємство «Орджонікідзетеплоенерго», у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся повісткою з поштовим повідомленням, яке направлялось за офіційним місцем знаходження згідно довідки органу реєстрації.

Згідно з ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач заперечення на позов не надав, правом участі у судовому засіданні не скористався.

Суд вважає, що відсутність відповідача в судовому засіданні не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Прокурор звернувся до адміністративного суду в порядку ст.60 КАС України, відповідно до якої у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративним позовом про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Згідно п.2 ст.121 Конституції України, прокуратура забезпечує представництво держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» від  05.11.1991р. №1789-XII представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, участь у розгляді судами справ.

З матеріалів справи вбачається, що підставою звернення Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора до суду з позовом стало порушення інтересів держави в особі Орджонікідзевської об’єднаної державної податкової інспекції, які полягають в недоотриманні коштів податковою.

Судом встановлено, що Орджонікідзевське міське комунальне підприємство «Орджонікідзетеплоенерго» є платником податків і знаходиться на обліку в Орджонікідзевській об’єднаній державній податковій інспекції.

Так, за період з 01.01.08 р. по 19.11.2008р. за відповідачем рахується податкова заборгованість із земельного податку у сумі 17640,41 грн., у тому числі суми самостійно узгоджених платником податків податкових зобов'язань не сплачених у встановлений законом строк - 13 383,71 грн., розрахованої на підставі:

- податкового розрахунку земельного податку від 01.11.2007р. № 8566 за 2007р., згідно якого відповідач не виконав свого обов'язку щодо перерахування самостійно визначених зобов'язань за листопад 2007р. у сумі - 3027,84 грн. та за грудень 2007р. у сумі - 3027,84 грн., що дорівнює 6055,68 грн.

- уточнюючого податкового розрахунку земельного податку за 2008 р. від 11.08.08 р. № 6041 згідно якого платник не виконав свої зобов'язання щодо сплати земельного податку за січень 2008 р. у сумі - 603,13 грн., лютий 2008р. - 603,13 грн., березень 2008р. - 603,13 грн., квітень 2008р. - 603,13 грн., травень 2008р. - 603,13 грн., червень 2008р. - 603,13 грн., липень 2008р. - 603,13 грн., серпень 2008р. - 603,13 грн., вересень 2008р. - 603,13 грн., жовтень 2008р. - 603,13 грн., листопад 2008р. - 603,13 грн., грудень 2008р. - 603,12 грн. + 1809,39 грн. - сума податку, яка збільшує податкове зобов'язання за січень у зв'язку з виправленням помилки + сума штрафу самостійно визначена платником в уточнюючому розрахунку за 2008 р. - 90,47 грн., штрафних санкцій у розмірі - 2 349,28 грн., нарахованої пені у сумі - 1 907,42 грн.

Згідно п.6.2. ст.6 Закону України №2181-Ш від 21.12.2000 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» підприємству було направлено:

• першу податкову вимогу №1/13 від 03.03.08 р.;

• другу податкову вимогу №2/70 від 05.05.08 р.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю», ст. 96 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівним частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Статтею 17 цього Закону встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землю державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 цього ж Закону встановлено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно п.п. 5.2.1. п.5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-III, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.п. 4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону №2181-III, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначеним підпунктом 5.2.2 цього пункту. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти днів від дня отримання податкового повідомлення, або протягом десяти днів за днем апеляційного узгодження.

Приписами п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України № 2181 визначено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, несплачена платником податків у визначені строки, вважається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Виходячи зі змісту положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданням та функцією органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.

Приписами статей 2, 4, 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлений обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Згідно п.3 ч.1, ч.4 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року №1251-XII - платники податків, зборів зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни і це зобов'язання припиняється їх сплатою. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть відповідальність відповідно до законів України.

Відповідно до п. 3.1.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Пунктом 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено право державних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

За наведених обставин позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст.94 КАС України).

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Орджонікідзевського міського комунального підприємства «Орджонікідзетеплоенерго» на користь держави в особі Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції (розподільчий рахунок № 34122999700031, банк - відділення Державного казначейства України в м. Орджонікідзе УДКУ у Дніпропетровській обл., МФО 805012, ОКПО 24230963) податковий борг у сумі 17 640 грн. 41 коп. (сімнадцять тисяч шістсот сорок гривень 41 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 19 жовтня 2009 року.

Суддя В.М.Олійник

З оригіналом згідно.

Суддя Олійник В.М.