Постанова № 65626235, 29.03.2017, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.03.2017
Номер справи
914/2730/16
Номер документу
65626235
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" березня 2017 р.Справа № 914/2730/16

Львівський апеляційний господарський суд у складі:

Головуючого судді: Плотніцького Б.Д.

Суддів: Малех І.Б.

ОСОБА_1

при секретарі: Михайлишин С.В.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2;

від відповідача(апелянта): не зявились.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Центр при Товаристві з обмеженою відповідальністю Фірма Турист б/н від 10.01.2017 року

на рішення господарського суду Львівської області від 21.12.2016 року, cуддя Запотічняк О.Д.

у справі №914/2730/16

за позовом: Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, м.Львів,

до відповідача: Дочірнього підприємства Центр при Товаристві з обмеженою відповідальністю Фірма Турист, м.Львів,

про: зобовязання відповідача демонтувати дві тимчасові споруди (МАФ), розташовані одна біля одної (одна з вивіскою Шаурміст, друга Сам Смак, збудовані з сендвіч-панелей бежево-коричневого кольору), розташовані за адресою: м.Львів, вул. Зернова,2-4.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Львівської області від 21.12.2016р. позовні вимоги задоволено. Дочірнє підприємство Центр при Товаристві з обмеженою відповідальністю Фірма Турист зобовязано демонтувати дві тимчасові споруди (МАФ), розташовані одна біля одної (одна з вивіскою Шаурміст, друга Сам Смак, збудовані з сендвіч-панелей бежево-коричневого кольору), розташовані за адресою: м. Львів, вул. Зернова,2-4. Позивачу відшкодовано понесені судові витрати.

Дочірнє підприємство Центр при Товаристві з обмеженою відповідальністю Фірма Турист , не погоджуючись з вищевказаним рішенням, звернулось з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи та просить його скасувати і прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, зокрема, що позивачем у встановленому законом порядку не доведено, що спірні обєкти були зведені саме відповідачем і що такі належать саме відповідачу.

Ухвалами Львівського апеляційного господарського суду від 26.01.2017р. скаржнику поновлено строк на подання апеляційної скарги, апеляційну скаргу прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 08.02.2017р.

У звязку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді Плотніцького Б.Д. та з урахуванням положень абз. 2 пп. 2.3.25 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 21 від 03.03.2016, розгляд вищевказаної справи 08 лютого 2017 року не відбувся.

Враховуючи те, що обставини, які унеможливили розгляд справи 08 лютого 2017 року відпали, ухвалою суду від 21.02.2017 року розгляд справи призначено на 22.03.2017 року.

На підставі розпорядження керівника апарату суду від 21.03.2017 року № 159 проведено автоматичну зміну складу колегії суддів. Замість суддів Гриців В.М. введено суддю Малех І.Б.

Ухвалою суду від 22.03.2017 року розгляд справи відкладено на клопотання скаржника.

У даному судовому засіданні представник позивача заперечила доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі та висловила свої міркування з питань, що виникли в ході розгляду справи. Просить оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Скаржник участі уповноваженого представника у судове засідання повторно не забезпечив, причини неявки суду не повідомив. Надіслана на адресу Відповідача поштова кореспонденція повернута органом поштового звязку з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».

Враховуючи те, що сторін не було позбавлено конституційного права на захист охоронюваних законом інтересів, їх своєчасно та належним чином було повідомлено про час та місце розгляду справи, судова колегія дійшла висновку про можливість розгляду справи у відсутності представника відповідача.

Дослідивши докази матеріалів справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено місцевим господарським судом, 08.10.2015 року між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (орендодавець) та Дочірнім підприємством Центр при Товаристві з обмеженою відповідальністю Фірма Турист (орендар) було укладено два договори (№Г-550-15 та №Г-551-15) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення тимчасових споруд, відповідно до умов яких ДП Центр при ТОВ Фірма Турист було надано у тимчасове користування конструктивні елементи благоустрою комунальної власності площею 15,00 кв.м. та площею 7,00 кв.м., відповідно, (тротуар, газон,тощо) для розміщення ТС за адресою: м. Львів, вул. Зернова,2-4 (а.с. 60-63).

Відповідно до п. 7.1 вказаних Договорів, термін дії таких встановлено з 08.10.2015р. по 30.12.2016р.

В силу п. 2.2.1 Договорів Орендар взяв на себе зобовязання не встановлювати обєкти соціально-культурного, торговельного та іншого призначення без дозволу на їх розміщення.

18 березня 2016 року за результатами проведення обстеження території району, комісією Галицької районної адміністрації Львівської міської ради складено акт, яким зафіксовано розміщення субєктом підприємницької діяльності ДП Центр при ТОВ Фірма Турист тимчасової споруди (МАФ) за адресою: м.Львів, вул. Зернова,2-4 без паспорта привязки (ухвала Львівської міської ради від 23.04.2015 року № 4527 Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м.Львова).

Цього ж дня Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради відповідачу скеровано припис №3108 вих. 99 з вимогою у термін до 22.03.2016р. демонтувати самовільно встановлену тимчасову споруду (а.с. 13).

23 березня 2016р. комісією Галицької районної адміністрації Львівської міської ради складено акт обстеження щодо виконання припису від 18.04.2016 року № 3108 вих. 99, яким встановлено, що субєктом підприємницької діяльності ДП Центр при ТОВ Фірма Турист вимоги припису не виконано.

24 березня 2016 року головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради прийнято розпорядження №95 Про демонтаж тимчасової споруди СПД ДП Центр при ТОВ Фірма Турист на вул. Зернова,2-4, відповідно до якого відповідача в строк до 30.03.2016р. зобовязано забезпечити демонтаж тимчасової споруди (малої архітектурної форми), розташованої за адресою: м. Львів, вул. Зернова,2-4. Дане розпорядження скеровано відповідачу 26.03.2016р.(а.с.16).

28 березня 2016 року комісією Галицької районної адміністрації Львівської міської ради зафіксовано встановлення субєктом підприємницької діяльності ДП Центр при ТОВ Фірма Турист другої тимчасової споруди (МАФ) за адресою м.Львів, вул. Зернова,2-4.

Наступного дня Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради відповідачу скеровано припис №3108 вих. 120 з вимогою у термін до 04.04.2016р. демонтувати самовільно встановлену тимчасову споруду (а.с. 19).

7 квітня 2016р. за результатами проведення обстеження території, працівниками Галицької районної адміністрації складено акт, відповідно до якого встановлено факт невиконання ДП Центр при ТОВ Фірма Турист вимог припису №3108 вих. 120.

12 квітня 2016 року головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради прийнято розпорядження №124 Про демонтаж тимчасової споруди СПД ДП Центр при ТОВ Фірма Турист на вул. Зернова,2-4, відповідно до якого відповідача в строк до 18.04.2016р. зобовязано забезпечити демонтаж другої тимчасової споруди (малої архітектурної форми), розташованої за адресою: м. Львів, вул. Зернова,2-4. Дане розпорядження скеровано відповідачу 13.04.2016р.(а.с.23).

19 квітня та 4 жовтня 2016 року комісією Галицької районної адміністрації Львівської міської ради складено акти обстеження території, якими встановлено, що субєктом підприємницької діяльності ДП Центр при ТОВ Фірма Турист вимоги розпоряджень голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради Про демонтаж тимчасових споруд СПД ДП Центр при ТОВ Фірма Турист на вул. Зернова,2-4 не виконано.

Невиконання ДП Центр при ТОВ Фірма Турист вимог Галицької районної адміністрації Львівської міської ради щодо демонтажу тимчасових споруд на вул. Зернова,2-4 у м. Львові слугувало підставою для звернення до суду з позовом у даній справі.

Судова колегія погоджується з висновками місцевого господарського суду про наявність правових підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Виходячи з приписів статей 317, 374 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. До суб'єктів права власності на землю відносяться, зокрема, і територіальні громади.

Статтею 324 Цивільного кодексу України унормовано, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів, визначені Законом України "Про благоустрій населених пунктів".

За приписами статті 20 цього Закону організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідно до приписів статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.11.

Згідно з положеннями пунктів 2.1, 2.31 вказаного Порядку підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди; розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.

Аналогічні приписи закріплені і в місцевих правилах Порядку розміщення тимчасових споруд, прийнятих Львівською міською радою.

Згідно з пунктами 2.1, 3.1, 2.11.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затверджених ухвалою Львівської міської ради №4526 від 23.04.15, підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, план земельної ділянки та договір оренди земельної ділянки або договір окремих конструктивних елементів благоустрою. Для отримання паспорта прив'язки замовник звертається до Управління «Дозвільний офіс» або до відділу «Центр надання адміністративних послуг» з заявою встановленої форми; паспорт прив'язки оформляється упродовж десяти робочих днів з дня подання заяви.

Відповідно до п. 2.1 даного порядку, розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту привязки, плану земельної ділянки та договору оренди земельної ділянки або договору окремих конструктивних елементів благоустрою. Місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті привязки, та плану земельної ділянки або схемі привязки.

Згідно з положеннями п.7.1 даного Порядку, демонтажу підлягають тимчасові споруди, які самовільно встановлені.

Відповідно до п.2.18 Порядку, контроль за встановленням тимчасових споруд здійснюють районні адміністрації та комунальне підприємство Адміністративно-технічне управління.

Відповідно до приписів статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Отже, у розумінні приписів наведеної норми самовільне зайняття земельної ділянки означає фактичне використання земельної ділянки без відповідних правових підстав. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (стаття 152 Земельного кодексу України). Таким чином, особа, що використовувала земельну ділянку з порушенням прав іншої, повинна привести земельну ділянку у придатний для використання стан (а точніше у попередній стан), включаючи знесення будинків, будівель і споруд, за власний кошт.

Покликання скаржника на ту обставину, що позивачем у справі не доведено факту встановлення спірних тимчасових споруд саме ДП Центр при ТОВ Фірма Турист, є безпідставними, оскільки ДП Центр при ТОВ Фірма Турист, уклавши з Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради договори на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення тимчасових споруд, є відповідальною особою за використання конструктивних елементів благоустрою комунальної власності площами 15 та 7 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Зернова, 2-4. Докази дострокового припинення раніше укладених договорів, зокрема, у звязку з тим, що потреба у використанні таких площ відпала, чи у звязку з тим, що вказані площі використовуються іншими субєктами підприємницької діяльності, в матеріалах справи відсутні.

З огляду на викладене, апеляційний господарський суд погоджується з висновками місцевого господарського суду про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки відповідач не подав у встановленому законом порядку належних та допустимих доказів, які б з достовірністю підтверджували доводи, викладені в апеляційній скарзі, та обґрунтували неправомірність висновків суду першої інстанції, викладених в оскаржуваному судовому акті.

Відповідно до ст.43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно із ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Відтак, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду, оцінивши повноту дослідження місцевим господарським судом всіх обставин справи, наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, дійшла висновку про відповідність рішення господарського суду Львівської області законодавству, матеріалам та дійсним обставинам справи, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.

Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку покласти на апелянта.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 105, 107 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд , -

П О С Т А Н О В И В :

1.Рішення Господарського суду Львівської області від 21.12.2016р. у справі № 914/2730/16 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

2.Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку покласти на скаржника.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Матеріали справи повернути місцевому господарському суду.

Головуючий суддяБ.Д. Плотніцький

СуддіІ.Б. Малех

ОСОБА_1