Ухвала суду № 65623662, 28.03.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2017
Номер справи
592/9117/16-а
Номер документу
65623662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2017 р.Справа № 592/9117/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Тацій Л.В. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.01.2017р. по справі № 592/9117/16-а

за позовом Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради

до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради , Державного реєстратора прав на нерухоме майно Приходько Ірини Миколаївни треті особи Державна служба України з надзвичайних ситуацій , Сумський обласний центр з Гідрометеорології , Регіональне відділення Фонду державного майна України по Сумській області

про скасування державної реєстрації,

ВСТАНОВИЛА:

Представник Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради звернувся до суду з вищевказаним позовом та мотивує вимоги тим, що Департаментом забезпечення ресурсних платежів, як органом уповноваженим управляти комунальним майном територіальної громади міста Суми, 15 червня 2016 року до управління «Центр надання адміністративних послуг у місті Суми» була подана заява щодо реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на нежитлові приміщення, розташовані по вул. Героїв Сумщини, 1 (колишня адреса: вул. Героїв Сталінграда, 1) в місті Суми. Разом з заявою було подано пакет документів, передбачених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 (зі змінами).

Державний реєстратор Авраменко М.О. 15 червня 2016 року прийняла рішення про відмову у державній реєстрації права власності територіальної громади міста Суми на нежитлові приміщення розташовані по вул. Героїв Сумщини, 1, в місті Суми, у зв'язку з тим, що згідно з даними Державного реєстру прав, право власності на нежитлові приміщення, розташовані по вул. Героїв Сумщини, 1, в місті Суми вже зареєстровано за іншим суб'єктом, інформація про який не підлягає розголошенню.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.06.2016 року, право власності на даний об'єкт нерухомості 07.11.2014 року було зареєстровано державним реєстратором Приходько Іриною Миколаївною за Державною службою з надзвичайних ситуацій України у формі державної власності.

Департаментом забезпечення ресурсних платежів вважає проведену реєстрацію неправомірною, виходячи з наступного.

Зазначене приміщення ще в 1983 році було передано під розміщення новоствореної гідрометеорологічної обсерваторії розпорядженням виконавчого комітету Сумської міської ради народних депутатів від 06.09.1983 року № 248-р «Про розміщення новоствореної гідрометеорологічної обсерваторії».

Право комунальної власності на дане приміщення закріплене рішенням Сумської міської ради від 25 березня 2009 року № 2516-МР «Про внесення змін та доповнень до рішення Сумської міської ради від 16.04.2008 року № 1385-МР «Про перелік об'єктів права комунальної власності територіальної громади міста Суми».

Згідно листа Регіонального відділення ФДМУ по Сумській області від 12.05.2016 року № 05-07-01940.6, майна, зареєстрованого за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сумщини, 1 в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності не обліковується.

Крім того, рішенням Господарського суду Сумської області від 13.02.2012 року по справі № 5021/156/12 за позовом Сумського обласного центру гідрометеорології до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання права власності на майно за державою в особі Міністерства фінансів України, позивачу відмовлено в задоволенні позовних вимог у зв'язку з тим, що майно належить позивачу лише на праві оперативного управління і він не має права звертатись до суду з позовом про визнання права власності за державою в особі Міністерства надзвичайних ситуацій.

На підставі викладеного представник Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради просить скасувати запис про державну реєстрацію № 7629641 від 07.11.2014 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації за Державної служби України з надзвичайних ситуацій права державної власності об'єкт нерухомого майна загальною площею 551,6 кв.м за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сталінграду, 1 (теперішня адреса: вул. Героїв Сумщини, 1) та судові витрати стягнути з відповідачів.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.01.2017 року у задоволенні адміністративного позову Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради до Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Приходько Ірини Миколаївни, треті особи: Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Сумський обласний центр з Гідрометеорології, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Сумській області про скасування державної реєстрації відмовлено.

Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, неповно з`ясував обставини, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог і заперечень, надав невірну оцінку доказам, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.01.2017 року та прийняти нове рішення, яким скасувати запис про державну реєстрацію № 7629641 від 07.11.2014 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації за Державної служби України з надзвичайних ситуацій права державної власності об'єкт нерухомого майна загальною площею 551,6 кв.м за адресою: м. Суми, вул. Героїв Сталінграду, 1 (теперішня адреса: вул. Героїв Сумщини, 1). Вказує, що суду першої інстанції були надані достатні докази, що підтверджують факт того, що дане приміщення знаходиться в комунальній власності. Зазначає, що не погоджується з тим, що в даному випадку наявний спір про право, оскільки право власності Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради ніким не оскаржується, в наявності є правовстановлюючі документи на спірне майно, а позовна заява про скасування реєстрації була подана з підстав невідповідності чинному законодавству документів, на яких вона була здійсненна.

Представник ДСНС подав письмове заперечення, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.01.2017 року без змін. Просить про розгляд справи без участі представника ДСНС.

Заступник начальника Сумського обласного центру з Гідрометеорології подав письмове заперечення, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.01.2017 року без змін.

Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. 41 КАС України не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційне провадження у справі належить закрити, виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За змістом частини другої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Згідно ч. 1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Аналіз наведених норм законодавства, свідчить, що спір набуває ознак публічно-правового не тільки за умов наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.

До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов, предметом якого є право власності на спірні приміщення, може бути розглянуто за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Це є помилковим.

Для вирішення даного спору необхідно встановити чи порушені права позивача, а відповідно, чи є позивач власником вищевказаного приміщення.

Таким чином, в даному випадку спір фактично стосується оспорювання права власності на нерухоме майно, тобто цивільного права, що виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

За таких обставин, на колегія суддів зазначає, що за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа повинна розглядатися за правилами господарського судочинства згідно правил підсудності, визначених Господарським процесуальним кодексом України.

Відповідно всі доводи сторін та третіх осіб щодо правомірності оскарженого рішення суд по суті не оцінює.

Відповідно до приписів п.1 ч.1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

За правилами пункту 4 частини 1 статті 198 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі.

Згідно ч. 1 ст. 203 КАС України, постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови були порушені норми чинного матеріального права, і як наслідок апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню із закриттям провадження у справі.

Керуючись п. 1 ст. 157, ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 4 ст. 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу задовольнити частково.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.01.2017р. по справі № 592/9117/16-а скасувати.

Провадження у справі за позовом Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради , Державного реєстратора прав на нерухоме майно Приходько Ірини Миколаївни треті особи Державна служба України з надзвичайних ситуацій , Сумський обласний центр з Гідрометеорології , Регіональне відділення Фонду державного майна України по Сумській області про скасування державної реєстрації закрити.

Роз`яснити позивачу право звернення в порядку господарського судочинства.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Подобайло З.Г. Повний текст ухвали виготовлений 29.03.2017 р.