УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2017 року Справа № 876/2778/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого суддіШавеля Р.М.,
суддівКостіва М.В. та Бруновської Н.В.,
з участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,
а також сторін (їх представників):
від позивача ОСОБА_1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.02.2017р. в адміністративній справі за позовом представника ОСОБА_1, діючого за дорученням від імені та в інтересах ОСОБА_2, до ОСОБА_3 комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Відділу Держгеокадастру в м.Івано-Франківську Івано-Франківської обл., Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківської обл. про визнання бездіяльності протиправною та спонукання до вчинення певних дій,-
В С Т А Н О В И Л А:
11.11.2016р. представник ОСОБА_1, діючий за дорученням від імені та в інтересах ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідачів ОСОБА_3 комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Відділу Держгеокадастру в м.Івано-Франківську Івано-Франківської обл. щодо непроведення інвентаризації земель в м.Івано-Франківську; зобовязати відповідачів ОСОБА_3 комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Відділ Держгеокадастру в м.Івано-Франківську Івано-Франківської обл. організувати та провести інвентаризацію земель у м.Івано-Франківську; зобовязати відповідачів ОСОБА_3 комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Відділ Держгеокадастру в м.Івано-Франківську Івано-Франківської обл. після проведення інвентаризації земель у м.Івано-Франківську надати позивачу для ознайомлення інформацію про місце розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м.Івано-Франківська, що не надані у власність або постійне користування та графічні матеріали; судові витрати стягнути з відповідачів (а.с.3-6).
Ухвалою суду від 13.01.2017р. залучено Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківської обл. до участі в справі в якості другого відповідача (а.с.88-89).
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.02.2017р. заявлений позов задоволено частково; зобовязано відповідача ОСОБА_3 комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надати ОСОБА_2 для ознайомлення інформацію про місцерозташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м.Івано-Франківська, призначених для індивідуального гаражного будівництва та індивідуального садівництва (а.с.161-166).
Не погодившись із постановою суду, її оскаржив позивач ОСОБА_2, який покликаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити у повному обсязі (а.с.176-179).
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що заявлені позовні вимоги стосувалися не тільки надання достовірної інформації про розташування вільних земельних ділянок для гаражного будівництва та індивідуального садівництва, а й для будівництва та обслуговування житлового будинку, оскільки саме така пільга передбачена п.14 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; з клопотання щодо такої ділянки він не звертався, оскільки не міг долучити графічні матеріали щодо бажаного її місця розташування.
Також судом не вирішено питання відносно інвентаризації земель комунальної власності м.Івано-Франківська, хоча рішення суду є підставою для проведення такої інвентаризації.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, представника позивача на підтримання поданої скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_2 звертався 02.12.2015р. до Івано-Франківського міського голови із заявами, в яких просив надати йому, як учаснику антитерористичної операції /АТО/, земельні ділянки під дачу та під гараж (а.с.11-12).
За дорученням заступника міського голови Відділом Держгеокадастру у м.Івано-Франківську Івано-Франківської обл. на вказані заяви було надано відповідь № Д-78/1-185/19-15 від 22.12.2015р. про те, що відділом направлено листи у гаражні кооперативи та садові товариства, які знаходяться на території Івано-Франківської міської ради щодо можливості вишукування вільних земельних ділянок для учасників АТО та надано адресу, за якою можна отримати інформацію щодо наявності вільних земель (а.с.13).
11.05.2015р. адвокатом позивача направлено адвокатський запит до Відділу Держгеокадастру у м.Івано-Франківську Івано-Франківської обл. щодо надання письмової інформації про наявність земель державної і комунальної власності, не наданих у власність чи користування, за результатом розгляду якого відділом надано загальні площі таких земель, а саме земель запасу, які обліковуються на території Івано-Франківської міської ради згідно державної статистичної звітності форми 6-зем у рядку 93 станом на 01.01.2016р. (а.с.14, 156-157).
Також 11.05.2015 адвокатом позивача скеровано адвокатський запит до ОСОБА_3 містобудування, архітектури та культурної спадини, який було переадресовано останнім до ОСОБА_3 комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, про надання письмової інформації щодо наявності земель державної і комунальної власності, не наданих у власність чи користування, за результатом розгляду якого було надано відповідь № ДКР-34.1-245 від 18.04.2016р. про те, що інформація щодо місць розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м.Івано-Франківська є відсутньою в звязку з тим, що інвентаризація земель у м.Івано-Франківську не проведена (а.с.15, 155, 157).
Розглядувані правовідносини регулюються приписами ст.35 Закону України «Про землеустрій», відповідно до яких інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Умови проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація) встановлені Порядком проведення інвентаризації земель, затв. постановою КМ України № 513 від 23.05.2012р.
Згідно п.п.8 цього Порядку підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
Рішенням Івано-Франківської міської ради №137-5 від 26.04.2016р. «Про проведення інвентаризації земель в мікрорайоні «Опришівці», з метою виявлення вільних земельних ділянок, які можуть бути виділені учасникам АТО, вирішено провести інвентаризацію земель орієнтовною площею 8,5 га в мікрорайоні «Опришівці» (а.с.128).
Відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради № 212-6 від 08.07.2016р. «Про резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції та членів їх сімей в мікрорайоні «Опришівці» було зарезервовано земельні ділянки, які не надані у власність та користування, для учасників АТО та членів їх сімей та вирішено забезпечити їх виділення згідно Порядку, затвердженого рішенням 5 сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради №131-5 від 26.04.2016р. (а.с.129, 140-144).
Згідно з п.1 протоколу засідання робочої групи з опрацювання питань забезпечення земельними ділянками та квартирами учасників антитерористичної операції та членів їх сімей Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 3 від 06.10.2016р. щодо надання 11 громадянам (учасникам антитерористичної операції) дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на вул.ОСОБА_4Блавацького (мікрорайон «Опришівці»), враховуючи, що з одинадцяти учасників антитерористичної операції тільки пять перебувають на обліку для отримання земельних ділянок (з них найменший порядковий номер 202), відведення їм земельних ділянок суперечитиме критеріям черговості надання земельних ділянок, що визначені рішенням міської ради №131-5 від 26.04.2016р. (а.с.140-144, 147-148).
Рішенням Івано-Франківської міської ради № 295-8 від 21.10.2016р. «Про розгляд звернень громадян (учасників АТО) щодо оформлення права власності на земельні ділянки» надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в мікрорайоні «Опришівці» громадянам (учасникам АТО), зазначеним у додатках 1, 2, 3 цього рішення, серед яких позивач є відсутнім (а.с.130-135).
Відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради № 317-9 від 22.12.2016р. «Про розгляд звернень громадян (членів сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції, учасників антитерористичної операції) щодо оформлення права власності на земельні ділянки» було відмовлено позивачу в наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул.ОСОБА_4Блавацького (мікрорайон «Опришівці») для ведення особистого селянського господарства (а.с.115, 117-122).
Таким чином, інвентаризація земель була проведена на відповідних об'єктах землеустрою щодо звернень позивача (тобто, під дачу та гараж), на її основі прийняті вищевказані рішення органом місцевого самоврядування почергово.
В частині доводів апелянта щодо зобовязання проведення інвентаризації земель колегія суддів враховує, що частиною 1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено повноваження виконавчих органів в сфері регулювання земельних відносин в частині підготовки і внесення на розгляд ради пропозицій щодо надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальної громади міста і не містить норм, що зобовязують виконавчі органи місцевого самоврядування проводити інвентаризацію земель.
Рішення про проведення інвентаризації приймається органом місцевого самоврядування, таке ґрунтується на дискреційних повноваженнях такого органу, який суд не вправі підміняти.
До компетенції відповідачів не відноситься прийняття рішень про проведення інвентаризації земель комунальної власності чи визначення виконавця робіт, останні також не можуть виступати замовниками чи розробниками такої документації.
Пунктом 14 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам бойових дій, серед інших, надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
КМ України прийнято розпорядження № 898-р від 19.08.2015р. «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками».
Згідно п.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Водночас, доводи позивача щодо неможливості скористатися правом на першочергове відведення земельних ділянок учаснику бойових дій у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку не знайшли свого підтвердження, оскільки доказів звернення позивача з таким клопотанням під час судового розгляду не здобуто.
Разом з цим, інвентаризація земель була проведена на відповідних об'єктах землеустрою щодо звернень позивача про надання йому, як учаснику АТО, земельних ділянок під дачу та під гараж.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо непроведення інвентаризації земель в м.Івано-Франківську та для зобов'язання провести таку інвентаризацію.
Окрім цього, вірними є висновки суду першої інстанції про те, що за результатами розгляду адвокатського запиту Відділом Держгеокадастру у м.Івано-Франківську Івано-Франківської обл. надано загальні площі земель, які не передані у власність чи користування, а саме землі запасу, які обліковуються на території Івано-Франківської міської ради згідно державної статистичної звітності форми 6-зем у рядку 93 станом на 01.01.2016р., повідомлено про відсутність схем розташування земельних ділянок, які згідно форми 6-зем обліковуються у рядках № 94 «Землі запасу», № 95 «Землі резервного фонду, не надані в постійне користування», № 96 «Землі, не надані у власність або постійне користування в межах населених пунктів», № 97 «Землі загального користування» (а.с.14, 156).
З наведеного слідує, що Відділом Держгеокадастру у м.Івано-Франківську Івано-Франківської обл. надано наявну в нього інформацію та повідомлено позивача про інформацію, якою відділ не володіє. За таких умов не можуть бути задоволені вимоги позивача про надання відділом відсутньої у нього інформації про місця розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м.Івано-Франківська, не наданих у власність або постійне користування, та графічних матеріалів.
За наслідками розгляду адвокатського запиту про надання письмової інформації щодо наявності земель державної і комунальної власності, не наданих у власність чи користування, ОСОБА_3 комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надано відповідь про те, що інформація про місця розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м.Івано-Франківська є відсутньою по причині непроведення інвентаризації земель у м.Івано-Франківську (а.с.15, 155).
Згідно пункту 9 Порядку проведення інвентаризації земель, затв. постановою КМ України № 513 від 23.05.2012р., замовниками технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель можуть бути органи виконавчої влади, Рада міністрів АР Крим чи органи місцевого самоврядування, землевласники та землекористувачі.
Під час судового розгляду зясовано факт проведення інвентаризації земель на відповідних об'єктах землеустрою; також позивач звертався до голови Івано-Франківської міської ради з заявами про надання йому, як учаснику АТО, земельних ділянок саме під дачу та під гараж (а.с.11-12).
Таким чином, судом першої інстанції вірно задоволено позовні вимоги в частині зобовязання ОСОБА_3 комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надати ОСОБА_2 для ознайомлення інформацію про місцерозташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м.Івано-Франківська, призначених для індивідуального гаражного будівництва та індивідуального садівництва.
Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Із наведеного випливає, що суд першої інстанцій вірно застосував норми законодавства, внаслідок чого дійшов правильного висновку про часткову підставність та обгрунтованість заявлених позовних вимог, через що останні підлягають до часткового задоволення.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.02.2017р. в адміністративній справі № 809/1543/16 залишити без задоволення, а вказану постанову суду без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: Р.М.Шавель
Судді: М.В.Костів
ОСОБА_5