Постанова № 65623408, 28.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2017
Номер справи
813/1827/16
Номер документу
65623408
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2017 року Справа № 876/427/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.

суддів: Ільчишин Н.В., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Кудєрової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Львівського комунального підприємства «Цитадель-Центр» про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

В червні 2016 року позивач - Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - Львівське ОВ ФСЗІ) звернулося в суд з позовом до Львівського комунального підприємства «Цитадель-Центр» (далі - ЛКП «Цитадель-Центр»), в якому просило стягнути з відповідача на його користь заборгованість в розмірі 111 401,65 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилалося на те, що відповідно до положень статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для відповідача у 2014-2015 роках встановлено певний норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, який ним не виконано. Враховуючи виявлені порушення відповідач, згідно з статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зобов»язаний сплатити на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незабезпечення встановленого нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2014 році в сумі 43 184,38 грн., пеню в сумі 10 415,82 грн. та у 2015 році в сумі 56 612,5 грн., пеню в сумі 1 188,95 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного позову від 22 вересня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, Львівське ОВ ФСЗІ оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити, з підстав, викладених у своїй апеляційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як достовірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, згідно інформації про зайнятість і працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню за 2014 рік середньооблікова чисельність штатних працівників за попередній календарний рік становить 65 осіб, у тому числі чисельність працівників, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, які працювали на умовах повної зайнятості у звітному періоді становить 13 осіб, квота у розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників становить 2 особи.

Головним управлінням Держпраці у Львівській області проведено перевірку додержання ЛКП «Цитадель-Центр» законодавства про працю та загальнообов»язкове державне соціальне страхування, зокрема, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та складено відповідний акт.

Згідно із актом перевірки проведеної за 2014 рік, середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2014 році становила 64 особи, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 1 особа. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2014 році для відповідача становив 3 особи. Отже, відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 2 осіб. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2014 рік у відповідача становила 21 592,19 грн.

Відповідно до розрахунку по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2014 році, сума адміністративно-господарських санкцій становить 43 184,38 грн. та пеня 10 415,82 грн.

Згідно інформації про зайнятість і працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню за 2015 рік середньооблікова чисельність штатних працівників за попередній календарний рік становить 64 особи, у тому числі чисельність працівників, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, які працювали на умовах повної зайнятості у звітному періоді становить 19 осіб, квота у розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників становить 3 особи, чисельність громадян, яких планується працевлаштувати в поточному році у рахунок квоти становить 2 особи.

Головним управлінням Держпраці у Львівській області проведено перевірку додержання ЛКП «Цитадель-Центр» законодавства про працю та загальнообов»язкове державне соціальне страхування, зокрема, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та складено відповідний акт.

Відповідно до акту перевірки за 2015 рік, середньооблікова кількість штатних працівників Відповідача у 2015 році становила 64 особи, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 1 особа. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2014 році для відповідача становив 3 особи. Отже, відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 2 осіб. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2015 рік у відповідача становила 28 306,25 грн.

Згідно розрахунку по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році, сума адміністративно-господарських санкцій становить 56 612,5 грн. та пеня 1 188,95 грн.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем вжито усіх можливих заходів для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» нормативу робочих місць, тому немає підстав для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу щодо працевлаштування інвалідів.

Такі висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи та є помилковими, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов»язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з статтею 18-1 цього Закону державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Згідно з частиною 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно: - розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів; - здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що підприємства, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Проведеною перевіркою додержання ЛКП «Цитадель-Центр» законодавства про працю та загальнообов»язкове державне соціальне страхування встановлено, що норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, на підприємстві у 2014 та 2015 роках становить 3 особи, натомість на підприємстві у 2014 та 2015 роках працевлаштовано 1 особу інваліда.

В ході судового розгляду встановлено, що у ЛКП «Цитадель-центр» працевлаштовано:

- ОСОБА_1, інваліда ІІ групи відповідно до довідки МСЕК 017087, який працює на підприємстві з 28.08.2001 року по теперішній час, що підтверджується копією наказу від 27.08.2001 року про прийняття на роботу та копією трудової книжки;

- ОСОБА_2, інваліда І групи відповідно до довідки 10 ААА № 833794, яка працювала на підприємстві відповідно до цивільно-правової угоди з 01.01.2014 року до 31.12.2014 року;

- ОСОБА_3, інваліда ІІІ групи, відповідно до довідки 10 ААВ № 707031, яка працює на підприємстві з 01.09.2015 року по теперішній час, що підтверджується копією наказу від 31.08.2015 № 16/к про прийняття на роботу та копією трудової книжки.

Основні методологічні положення щодо визначення показників кількості працівників у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об»єктивної статистичної інформації щодо зайнятості працівників та розмірів їхньої оплати праці містить Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року №286 (далі - Інструкція).

Відповідно до п. 2.6.2 Інструкції не включаються до облікової кількості штатних працівників працівники залучені до виконання робіт за цивільно-правовими договорами, тому оскільки ОСОБА_2 працювала за цивільно-правовим договором, включати її до середньооблікової кількості штатних працівників-інвалідів не можна.

Також, згідно з п. 3.2.5 Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно 12. Так само рахується і середньооблікова кількість штатних працівників - інвалідів. Виходячи з цього, обраховуючи середньооблікову кількість штатних працівників інвалідів за рік виходить що для виконання нормативу у кількості 1 особи потрібно, щоб інвалід працював на підприємстві від 6 місяців. Враховуючи те, що особа з інвалідністю ОСОБА_3 працювала у ЛКП «Цитадель-Центр» 4 місяці, норматив у кількості 1 особи не виконано.

Отже, виходячи з даних, наданих ЛКП «Цитадель-Центр», видно що протягом 2014 та 2015 року на підприємстві працював 1 інвалід. А тому, норматив робочих місць у 2014-2015 роках не виконаний у кількості 2 осіб.

Крім цього, з матеріалів справи видно, зокрема із відповіді Львівського обласного центру зайнятості від 01.09.2016 року №05-3273/0-16 ЛКП «Цитадель-Центр» протягом 2014-2015 років подавало звіти форми 3-ПН до центру зайнятості, однак, така інформація була подана в телефонному режимі фахівцю цього центру зайнятості зі слів представника підприємства, а подані у 2014-2015 роках вакансії призначені для працевлаштування інвалідів озвучено не було.

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку про те, що відповідачем у 2014-2015 роках не було вжито всіх передбачених законом та нормативно-правовими актами заходів спрямованих на забезпечення прав інвалідів на працевлаштування, внаслідок чого нею не виконано встановлений Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив по працевлаштуванню інвалідів та в строк не сплачено адміністративно-господарські санкції за робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами, через що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору помилково встановив фактичні обставини справи та надав їм неналежну правову оцінку через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов задовольнити.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року у справі №813/1827/16 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Львівського комунального підприємства «Цитадель-Центр» (код 20773129, місцезнаходження: вул. Коперника, 22, м. Львів, Львівська область, 79000) на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код 13817458, місцезнаходження: пл. Маланюка, 6, м. Львів, 79000) адміністративно-господарські санкції та пеню в розмірі 111 401 (сто одинадцять тисяч чотириста одна) гривню 65 копійок.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя : Л.Я. Гудим

Судді: Н.В. Ільчишин

В.В. Святецький

Повний текст постанови виготовлено та підписано 30.03.2017 року.