КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/16085/16 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н. П.
Суддів: Костюк Л.О., Межевича М.В.
За участю секретаря: Івченка М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення,-
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просило:
- визнати протиправними дії Державної служби геології та надр України щодо винесення припису № 10 від 23 вересня 2016 року відносно ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування;
- скасувати припис Державної служби геології та надр України № 10 від 23 вересня 2016 року, винесений щодо ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 січня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасувано припис Державної служби геології та надр України № 10 від 23 вересня 2016 року, винесений щодо ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що у період з 12 по 23 вересня 2016 року Державною службою геології та надр України було проведено позапланову перевірку ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" з питань дотримання вимог законодавства України щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання умов спеціального дозволу на користування надр при видобутку корисних копалин в полі ВП "Шахта 1-3 "Новогродівська", ДП "Селидіввугілля" за період діяльності з 01.01.2012 року по 30.08.2016 року.
Перевірка була проведена відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 06.09.2016 pоку №294 щодо проведення позапланової перевірки, на підставі направлення на проведення перевірки від 08.09.2016 року №16401/13/14-16 та ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду міста Маріуполь від 30.08.2016 року у справі №263/10959/16-к.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 12.09.-23.09.16 № 10 дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), яким встановлено ряд порушення норм законодавства у сфері надрокристування, а саме:
- порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку 615 - з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 18 південної лави пласта l 1 похилу № 1;
- порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку 615 - затримується виконання чинної програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами в частині проходження гірничих виробок.
Про усунення виявлених порушень контролюючим органом було складено припис № 10 від 23.09.2016 року яким зобов'язано ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" у строк до 14.10.2016 року усунути вищезазначені порушення та подати в письмовій формі Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" не погоджуючись з приписом №10 від 23.09.2016 року та вважаючи його таким, що підлягає скасуванню звернулось з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1174 від 30.12.2015 року встановлено, що Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з підпунктом 12 пункту 4 зазначеного Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 14.12.2011 року, органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за виконанням вимог щодо охорони надр під час проведення робіт з їх вивчення, дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами, повнотою вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов вивчення родовищ корисних копалин, відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам проведення таких робіт. Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.
Згідно з пунктом 1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.
Пунктом 16 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 14.12.2011 встановлено, що у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Частинами сьомою та восьмою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Отже, Державна служба геології та надр України наділена повноваженнями видавати обов'язковий до виконання припис про усунення порушень вимог законодавства, якщо такі виявлені під чаc здійснення контрольного заходу, за умови, що відповідні порушення відображені в акті перевірки, з детальним описом виявлених порушень та з посиланням на відповідні положення та вимоги законодавства.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що дії Державної служби геології та надр України щодо винесення припису № 10 від 23 вересня 2016 року відносно ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування є правомірними.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до пункту 10 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр. Примірні угоди про умови користування надрами затверджуються органом з питань надання дозволу та підлягають публікації на його офіційному веб-сайті.
Як вбачається із матеріалів справи, ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" є власником спеціального дозволу на користування надрами №5615 від 25.07.2012 p. з метою видобування кам'яного вугілля та супутніх корисних копалин на родовищі "Шахтоділянка по пласту n1, l1 у межах поля діючої шахти №1-3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля".
Невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 5615 від 25.07.2012 pоку є Угода про умови користування надрами № 5615 у редакції від 11.04.2016 року.
Згідно п. 3.1. Угоди від 04.03.2013 року умови користування надрами, види та строки виконання надрокористувачем робіт з метою видобування корисних копалин протягом строку дії дозволу визначається в Програмі робіт з видобування корисних копалин, яка підписується сторонами і є невід'ємною частиною Угоди.
Пунктом 5.3 Угоди встановлено, що при виконанні робіт відповідно до умов Угоди надрокористувач зобов'язаний проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах зазначених у Програмі робіт.
Отже, відповідно до умов Угоди № 5615 у редакції від 11.04.2016 року надрокористувач зобов'язаний виконувати роботи з видобування корисних копалин виключно у строки та в межах, встановлених у Програмі робіт, що є невід'ємною частиною Угоди.
Згідно з пунктом 9.1 вказаної Угоди невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цією Угодою є виправданим і не спричиняє відповідальності у тому разі, якщо таке невиконання неналежне виконання викликані обставинами непереборної сили (надзвичайна або невідворотна заданих умов непереборна подія, випадок).
Пунктом 9.3 цієї Угоди встановлено, що у разі виникнення обставин непереборної сили сторона, для якої виникли такі обставини, зобов'язана протягом 7 (семи) днів з моменту їх виникнення, повідомити іншу сторону про такі обставини та надати документи, що підтверджують їх настання. У випадку невчасного повідомлення сторона, для якої виникли форс-мажорні обставини, позбавляється права посилатися на їх дію.
Листом № 49 від 17.06.2014 року "Щодо внесення змін до Програми робіт, що є Додатком №2 до Угоди про умови користування надрами від 29.10.2013 року № 5615" позивачем повідомлено відповідача про наявність форс - мажорних обставин, а саме ведення бойових дій на території Донецької області на підтвердження чого, зокрема, до зазначеного листа додано копію довідки № 999/12-12/03 від 10.06.2014 року Донецької торгово-промислової палати, які перешкоджають належному виконанню умов Угода про умови користування надрами № 5615 та програми робіт до неї.
Дозвіл на спеціальне користування надрами № 5615 від 25.07.2012 видано позивачу для роботи у межах поля діючої шахти №1-3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля", яке розташоване в Красноармійському районі Донецької області.
Відповідно до акту № 10 від 12.09-23.09.2016 довідки № 999/12-12/03 від 10.06.2014 року Донецької торгово-промислової палати була також надана позивачем до перевірки.
Отже, Державна служба геології та надр України була повідомлена про дію форс-мажорних обставин, проте зазначені обставини не були враховані відповідачем при проведені перевірки.
Таким чином, висновок відповідача щодо допущення позивачем порушення статті 24 Кодексу України про надра, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року, яке полягає в тому, що з лютого 2014 року припинено проведення під готовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 2 південної лави північного І похилу II ступені пласта І1 до відпрацювання, є необґрунтованими.
Програмою робіт з видобування корисних копалин до Угоди про умови користування надрами №5615 у редакції від 11.04.2016 року передбачено, що строк робіт з продовження підготовки родовища до розробки - проходження гірничих виробок для позивача встановлено в межах 3 кв. 2016 - 4 кв. 2017.
Враховуючи що кінцевий термін встановлений для проходження гірничих виробок на момент проведення перевірки фактично не настав, висновок відповідача щодо порушення позивачем Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року, яке полягає у затриманні виконання чинної Програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА", в частині проходження гірничих виробок, є необґрунтованими.
Підпунктами 9, 10 та 11 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1174 від 30.12.2015 року встановлено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).
Згідно з пунктом 12 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року дозвіл надається надрокористувачеві, а робочий примірник дозволу разом з відповідними документами зберігається в органі з питань надання дозволу. У дозволі зазначаються, зокрема, відомості про власника дозволу (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи, прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (у дозволі, наданому фізичним особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті, зазначається серія та номер паспорта).
Таким чином, колегія судів апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування припису Державної служби геології та надр України № 10 від 23 вересня 2016 року, винесений щодо ТОВ "ШАХТА 1-3 "НОВОГРОДІВСЬКА" про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, оскільки спеціальний дозвіл на користування надрами видається Державною службою геології та надр України, факт допущення в дозволі на спеціальне користування надрами № 5615 від 25.07.2012 технічної помилки не є порушенням допущеним позивачем.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 січня 2017 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Згідно зі ст.ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 січня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Межевич М.В.
Повний текст виготовлено: 29 березня 2017 року.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Межевич М.В.
Костюк Л.О.