Головуючий у 1 інстанції - Шатілова Л.Г.
Суддя-доповідач - Блохін Анатолій Андрійович
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2017 року справа №263/16066/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегії суддів у складі: судді-доповідача Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя на постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 10 лютого 2017 року у справі № 263/16066/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок індексації пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
16.12.2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок індексації пенсії, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Він не працює з 02.11.2012 року, пенсія нараховується йому без доплати до прожиткового мінімуму. З 01.09.2015 року відповідач не проводить йому індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, внаслідок чого нарахування та виплата індексації проводиться у заниженому розмірі. Так, з листа відповідача від 18.10.2016 року він дізнався, що «З 01.09.2015 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 року. Сума індексації пенсії з 01.09.2015 року зафіксована в розмірі 166,86 гривень; з 01.05.2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2015 року. Сума індексації пенсії з 01.05.2016 року зафіксована в розмірі 161,26 гривень». Вважає, що відповідач проводячи індексацію пенсії вийшов за межі, встановлені відповідним законодавством, що є порушенням ст.ст. 8, 19 Конституції України. На підставі вищевикладеного просив суд визнати з 15.05.2016 року неправомірною бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення йому індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому з 15.05.2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком, виходячи з базових місяців (місяців підвищення пенсії) грудня 2013 року, вересня 2015 року, травня 2016 року та перерахованих фіксованих сум індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму дата осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.
Ухвалою суду першої інстанції від 19.12.2016 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 15.05.2016 року по 15.06.2016 року на підставі вимог ст.99 КАС України.
31.01.2017 року представник позивача ОСОБА_3 надала заяву про уточнення позовних вимог, в якій просила відновити строк на оскарження, так як він був пропущений з поважних обставин та про своє порушене право позивач дізнався на підставі заяви від 15.11.2016р. у грудні 2016р.; визнати з 15.05.2016 року неправомірною бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_2 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078; зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_2 з 15.05.2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 10 лютого 2017 року у справі № 263/16066/16-а позов задоволено. Визнано неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_2 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, починаючи з 16.06.2016 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням фіксованої суми індексації, а також бездіяльність щодо визначення фіксованої суми індексації у заниженому розмірі.
Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 з 16.06.2016 року суму індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.
Відповідач, вважаючи, що вищезазначене рішення суду не ґрунтується на матеріалах справи, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позивачу у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що дії управління по проведенню індексації пенсії позивача в межах фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України є законними та обґрунтованими, посилаючись, при цьому, на пункт 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (застосовується з 01.12.2015 року), яким передбачено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік. Апелянт також зазначив, що на сьогоднішній день обмежено проведення нарахування та виплата індексації, які повинні застосовуватись Управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань. Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач не працює з 02 листопада 2012 року. Позивач звернувся до Управління із заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії та перевірку її нарахування. Відповідач, листом повідомив позивача, що розмір пенсії індексується у відповідності до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». На 31.08.2015 р. до пенсії позивача сплачувалась індексація в розмірі 179,36 грн. З 01.09.2015 р. проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 р. З 01.09.2015 р. сума індексації пенсії позивача зафіксована в розмірі 166,86 грн. З 01.05.2016 р. проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2016 р. З 01.05.2016 р. сума індексації пенсії позивача зафіксована в новому розмірі 161,26 грн. Не погодившись з наданою відповіддю, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу з 16.06.2016 року індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України, значно зменшено пенсію позивача, що суперечить чинному законодавству.
Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції, вважає його необґрунтованим та таким що не відповідає фактичним обставинам справи з урахуванням наступного. Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Згідно статті 4 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок). Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку). Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Із наведеної вище норми випливає, що доплата до пенсії позивача є складовою загальної суми пенсійної виплати, яка індексується. Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. Абзацом першим пункту 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З матеріалів справи вбачається, що позивач з 02.11.2012 року не працює. Частиною п'ятою статті 58 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, надалі - Закон № 107-VI) для осіб, що втратили працездатність, затверджено щоквартальне збільшення у 2008 році прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня 470 гривень, з 1 квітня 481 гривня, з 1 липня 482 гривні, з 1 жовтня 498 гривень. При цьому, у 2009 році відповідно до статті 54 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) установлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Протягом 2010-2012 років відбувалося щоквартальне підвищення пенсій. Слід звернути увагу на те, що зазначені місяці щоквартального підвищення пенсій у законах України про Державний бюджет України є базовими місяцями обчислення індексації пенсії відповідно до вимог абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078. Отже, законами України про Державний бюджет України на відповідні роки встановлювався механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг. При цьому, Законом № 107-VI зміни до Закону № 1282-ХІІ щодо об'єктів індексації грошових доходів населення Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними. Таким чином, колегія суддів зауважує, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Разом із тим, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до такого висновку, що відповідно до статей 3, 4 Закону № 1282-ХІІ індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться. Таким чином, підстав, які ґрунтувалися б на законі, для здійснення індексації пенсії немає. Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 17.02.2016 у справі № 21-5368а15. 28 грудня 2014 року внесені зміни до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та доповнено ст.. 5 частиною шостою, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного страхування на відповідний рік. Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік. Отже з 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п. 9 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними. Бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії. На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що відповідно до вимог ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового з відмовою в задоволенні позовних вимог. Керуючись ч. 8 183-2, ст. ст. 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя на постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 10 лютого 2017 року у справі № 263/16066/16-а - задовольнити. Постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 10 лютого 2017 року у справі № 263/16066/16-а - скасувати. Прийняти нову постанову. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок індексації пенсії - відмовити. Постанова суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
М.Г. Сухарьок