Постанова № 65622748, 14.03.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
804/7129/16
Номер документу
65622748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

14 березня 2017 рокусправа № 804/7129/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання:Сколишева О.О.,

за участю представників:

позивача:- ОСОБА_1

відповідача-1:- не зявився

відповідача-2:- ОСОБА_2 дов від 20.01.2017

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі

апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Соборному (Жовтневому) районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та Лівобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року

у справі № 804/7129/16

за позовом ОСОБА_1

до Державної податкової інспекції у Соборному (Жовтневому) районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Лівобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську

про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську, в якому просить:

визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо неврахування в довідці про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року ОСОБА_1 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;

зобов'язати Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 01.02.2008 року - дату останнього перерахунку пенсії з урахуванням 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 636, 72 грн.;

визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську щодо відмови затребувати довідку про заробітну плату та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 01.02.2008 року;

зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську здійснити з 01.02.2008 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи з 90 % заробітної плати, з урахуванням у складі заробітної плати 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у відсотках, які діяли при нарахуванні пенсії у розмірі 90 %, в сумі 573, 05 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.02.2008 ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 34 отримала чергове право на перерахунок пенсії, у звязку з чим звернулась до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська - до установи, в якій працювала перед виходом на пенсію, з проханням надати уточнюючу довідку про заробітну плату станом на 01.02.2008 для перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, не врахованих раніше, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Довідка відповідачем-1 видана, але без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, чим порушено чинне законодавство, оскільки вказані матеріальні допомоги входять до складу заробітної плати, і, відповідно, впливають на розмір пенсії.

Відповідач-2 в порушення вимог ч.1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відмовив ОСОБА_1 у витребуванні у відповідача-1 довідки про заробітну плату з урахуванням 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 01.02.2008 та у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням цих виплат з посиланням на те, що такі виплати не входять до складу заробітної плати.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2016 адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Постанову суду мотивовано тим, що об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні перерахунку пенсії для відповідача-2 є сума заробітної плати, з якої справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і аналіз чинного законодавства свідчить, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця, а відтак виплачені вказані види матеріальної допомоги, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні прийматися в розрахунок при нарахуванні пенсії.

Не погодившись з постановою суду, відповідач-1 - Державна податкова інспекція у Соборному (Жовтневому) районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, та ухвалите нове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідач-1 зазначає, що 13.03.2008 ОСОБА_1 надана довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 30.10.2008 № 19-11. У зв'язку з тим, що форма довідки станом на 13.03.2008 не включала рядок «Інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань», ці виплати не враховувались при її наданні.

Крім того, на момент виникнення перерахунку у позивача, а саме: 01.02.2008, матеріальна допомога для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не нараховувалась та не виплачувалась, що відображено у довідці від 07.06.2016 № 18920/10/04-63-05-032.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, також подав апеляційну скаргу відповідач-2 - Лівобережне обєднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог до Лівобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську відмовити.

Відповідач-2 зазначає, що позивач звертався до нього з заявою 09.06.2016 і, отримавши відповідь від управління від 23.06.2016, звернувся з позовом до суду 25.10.2016, чим порушив ч.4 ст.99 КАС України, не дотримавшись строку звернення з адміністративним позовом до суду.

Також відповідач-2 вважає, що з його боку відсутні порушення прав позивача, оскільки законодавство зобов'язує надати довідку про заробітну плату разом із заявою про призначення пенсії заявником особисто, а тому суд першої інстанції дійшов хибного висновку, визнаючи неправомірними дії відповідача-2 щодо відмови у витребуванні довідки.

Відповідач-2 не погоджується з задоволенням позовної вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату з 01.02.2008 ОСОБА_1 пенсії, виходячи з 90 % заробітної плати, з урахуванням у складі заробітної плати 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у відсотках, які діяли при нарахуванні пенсії у розмірі 90 %, оскільки вимога позивача щодо зобов'язання відповідача-2 здійснити такий розрахунок та виплату не донарахованої частини пенсії з 01.02.2008 з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань є наступною дією Управління після отримання від позивача довідки для перерахунку пенсії, а тому є передчасною.

В судовому засіданні представник відповідача-2 підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.

Представник відповідача-1 в судове засідання не зявився, про час і місце судового засідання відповідач-1 повідомлений судом належним чином.

Позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржувану постанову суду першої інстанції обґрунтованою та правомірною, зазначає, що доводи відповідача-1 про наміри визначити позивачу розміри матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань лише по нарахованій і виплаченій по відповідній посаді у лютому 2008 року є безпідставними.

Також позивач вважає безпідставним висновок відповідача-2 про порушення позивачем ч.4 ст.99 КАС України щодо порушення місячного строку для звернення до адміністративного суду, оскілки чинне законодавство України не передбачає досудового порядку вирішення даного спору.

Крім того, позивач зазначає, що бездіяльність відповідача-2, за наявності законного права на витребування необхідних документів, свідчить про порушення ним права ОСОБА_1 на розрахунок розміру пенсії з урахуванням суми «Інших виплат», до яких віднесені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що призвело до не донарахування відповідачем-2 пенсії в сумі 286,53 грн. (3820,39 грн.:12 міс)х90 % - матеріальна допомога на оздоровлення та 286,53 грн.(382039 грн.:12 міс.)х90 % - матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, всього 573,06 грн. (286,53 грн. + 286,53 грн.) з 01.02.2008.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню внаслідок наступного.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 з 16.10.2002 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську, створене відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1055 від 16.12.2015 «ОСОБА_2 питання формування територіальних органів Пенсійного Фонду України», та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

21.02.2004 позивач звільнилася з посади заступника управління податкового аудиту та валютного контролю - начальника відділу документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

При звільненні з податкового органу для призначення пенсії позивачем подана довідка від 17.01.2004 № 1107/06/05-065 Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську, у якій зазначено, що при проходженні державної служби позивач отримувала з лютого 2002 року по січень 2004 року матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально - побутових питань в сумі 2051,77 грн., які не були враховані при призначені пенсії.

У 2008 році ОСОБА_1 у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям звернулась до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська з заявою про надання довідки про заробітну плату на момент виникнення права на перерахунок пенсії станом на 01.02.2008.

Відповідачем-1 видана довідка про заробітну плату від 13.03.2008 № 12212/10/05-098, в якій матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально - побутових питань не відображена (а. с.16) .

06.06.2016 ОСОБА_1 звернулась із письмовою заявою до начальника ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська з проханням надати уточнюючу довідку про заробітну плату станом на 01.02.2008 для перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, не врахованих раніше: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (а. с.17).

ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська видана довідка від 07.06.2016 № 18920/10/04-63-05-032 про складові заробітної плати ОСОБА_1 для перерахунку пенсії державного службовця станом на 01.02.2008 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань, в якій у графі «інші виплати» вказано нуль (а. с.18).

Одночасно вказана довідка підтверджує, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

09.06.2016 позивач звернулась із заявою до відповідача-2 - Лівобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську з проханням надати копії Розпоряджень про встановлений їй розмір пенсії державного службовця на момент звільнення з податкового органу 21.02.2004 та на дату останнього перерахунку їй пенсії станом на 01.02.2008 (а.с.19).

Відповідач-2 листом від 23.06.2016 №2787/04/33, до якого додано копії Розпоряджень №139816 від 19.03.2004 та №139816 від 19.03.2008, повідомив, що ОСОБА_1 призначена пенсія у розмірі 90 % середнього заробітку, у складі якого не були враховані середньомісячні суми матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань (а. с.20-22).

26.08.2016 ОСОБА_1 звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську з заявою, в якій просила витребувати у Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська і долучити до пенсійної справи позивача уточнену довідку на дату останнього перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань та , враховуючи те, що при проходженні державної служби позивачка отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялись внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, здійснити перерахунок пенсії, починаючи з останньої дати перерахунку - станом на 01.02.2008 з урахуванням вказаних виплат на підставі затребуваної довідки у ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (а. с.23).

Листом від 07.09.2016 № Щ-34/04/11 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську відмовило в затребуванні такої довідки у ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська з огляду на те, що для перерахунку пенсії «інші виплати» не входять до складових заробітку (а. с.24).

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд зазначає наступне.

Статтею до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-XII (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Також пп.2 п.4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, перерахунок пенсії державному службовцю здійснюється виходячи із тих складових заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до абз.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.

Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР).

Стаття 2 даного Закону визначає структуру заробітної плати, яку складає:

Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ч.2 ст.33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У відповідності до положень п.1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці.

Фонд оплати праці складається з: фонду основної заробітної плати; фонду додаткової заробітної плати; інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

В свою чергу, у п.2.3 Інструкції № 5 визначено, що інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

До них згідно п.п.2.3.3 п.2.3 Інструкції № 5 належить: матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п.3.31).

При цьому п.3.31 визначає «Інші виплати, що не належать до фонду оплати праці», до яких входить «Матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання».

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань відносяться до «інших заохочувальних та компенсаційних виплат», які, в свою чергу, є складовою заробітної плати і фонду оплати праці.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.91 до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно абз.1 ч.1 ст.19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV страхові внески до солідарної системи нараховуються:

для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Відповідно до п.п.1, 2 ч.1 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Отже, «інші заохочувальні та компенсаційні виплати», якими є матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, включені до структури заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зазначений висновок також підтверджується постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.98 № 697, яка діяла на час спірних правовідносин, і якою затверджено Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій (до даного переліку матеріальні виплати на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань не включені).

Відповідно до пп.5 п.2 Методичних рекомендацій щодо застосування нормативно-правових актів з питань перерахунку пенсій пенсіонерам органів Державної фіскальної служби України (Додаток № 5 до Наказу ДФС України від 09.12.2015 № 973), у довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, включаються:

матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань - у розмірі 1/12 середнього розміру виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру виплаченої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань визначеної за відповідною посадою, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок пенсії (а. с.52-54).

При цьому пп.3 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці: надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Тобто матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань надається лише один раз на рік.

З огляду на вищенаведені обставини справи та зазначені норми, відсутність у виданій відповідачем-1 довідці від 07.06.2016 № 18920/10/04-63-05-032 про заробітну плату позивача для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 відомостей стосовно 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, є протиправним.

Посилання відповідача-1 в апеляційній скарзі, що у лютому 2008 року (місяць виникнення права на перерахунок) по посаді заступника начальника управління - начальника відділу матеріальна допомога для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не нараховувалась та не виплачувалась, апеляційний суд вважає помилковим, оскільки для включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань наведені вище правові норми не містять такої умови як виплата відповідної матеріальної допомоги у місяці підвищення заробітної плати.

Доказів відсутності виплат такої матеріальної допомоги по відповідній посаді заступника начальника управління - начальника відділу на момент виникнення права на перерахунок пенсії відповідачем-1 суду не надані.

Отже, позовні вимоги в частині оскарження дій ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська є обґрунтованими, підлягають задоволенню.

З приводу позовних вимог про зобовязання відповідача-1 видати довідку про заробітну плату станом на 01.02.2008 з урахуванням /12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в конкретно визначеній сумі 636,72 грн., апеляційний суд зазначає, що функції з обрахунку такого розміру відносяться до повноважень роботодавця, і є дискреційними, тобто такими, втручання до яких органів судової влади (за відсутності судового спору з цього питання) є неприпустимим.

Відносно апеляційної скарги відповідача-2 - Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську, колегія суддів вважає наявними підстави для її задоволення з огляду на наступне.

Доводи позивача щодо протиправності дій відповідача-2 стосуються відмови останнього затребувати довідку про заробітну плату та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 01.02.2008.

Апеляційний суд вважає таку позицію позивача, підтриману судом першої інстанції, помилковою, оскільки відповідно до ч.1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (на порушенні якої відповідачем-2 наполягає позивача) органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Таким чином, маючи право, а не обовязок, вимагати певні документи від підприємств та організацій, органи Пенсійного фонду України, не витребувавши довідку про заробітну плату позивача у відповідача-1 не порушили приписи чинного законодавства, оскільки невиконання саме владних обовязків з боку відповідача-2 у даному випадку відсутнє.

Тим більш, що п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 встановлено, що саме на особу, яка подає заяву щодо перерахунку пенсії, покладається обовязок надати документи, які підтверджуються наявність підстав для такого перерахунку, серед яких зокрема, і довідка про заробітну плату (дохід).

При цьому, у пункті 2.10. Порядку № 22-1 встановлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Також колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про протиправність дій органу Пенсійного фонду України з відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 01.02.2008. Чинне законодавство визначає певну процедуру, за дотриманням якої у органу Пенсійного фонду України виникає обовязок здійснити перерахунок пенсії.

Так, за приписами п.4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абз.1 п.4.3 Порядку №22-1).

Отже, рішення про перерахунок приймається органом Пенсійного фонду України за результатами розгляду поданої заяви і доданих певних документів.

Судом встановлено, сторонами не спростовано, що позивач з відповідною заявою до відповідача-2 не звертався, тому право позивача на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вказаних вище виплат з боку відповідача-2 не є порушеним.

За таких обставин, відповідачем-2 в апеляційній скарзі вірно зазначено про передчасність позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання неправомірними дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську щодо здійснення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 01.02.2008, і, відповідно щодо зобов'язання відповідача-2 здійснити з 01.02.2008 такі перерахунок та виплату.

Водночас, апеляційним судом не приймаються доводи відповідача-2 про порушення позивачем строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч.4 ст.99 КАС України.

Згідно ч.4 ст.99 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Проте, в даному випадку звернення пенсіонера до органів ПФУ з певною заявою жодною нормою законодавча не визначено в якості досудового порядку вирішення спору.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Наведені вище обставини відповідно до ст..202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Соборному (Жовтневому) районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року у справі № 804/7129/16 скасувати, прийняти нову постанову.

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Соборному (Жовтневому) районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо неврахування в довідці про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 ОСОБА_1 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань .

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Соборному (Жовтневому) районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 01.02.2008 з урахуванням 1/12 середнього розміру виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру виплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, визначеної за відповідною посадою.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий:І.Ю. Добродняк

Суддя:Н.А. Бишевська

Суддя:Я.В. Семененко