ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 березня 2017 року № 826/9248/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.05.2016 № 6959-1305.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є власником земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, цільове призначення - ведення садівництва, загальна площа 0,0625 га, що розташована за адресою: вул. Садова, 65, ділянка 22 у Cадівницькому товаристві «Трикотажник» Дарницького району міста Києва. На переконання позивача, відповідачем всупереч вимог Податкового кодексу України для обрахунку суми земельного податку (8 998,16 грн.), яка зазначена у податковому повідомленні-рішенні від 16.05.2016 № 6959-1305, були використані неофіційні відомості про земельну ділянку (а саме: відомості про її цільове призначення, нормативну грошову оцінку).
У призначеному судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, і заперечень проти позову до суду не подав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неприбуття представника відповідача в судове засідання, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
21.02.2017 на виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.11.2016 у цій справі представником ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві до канцелярії суду подані пояснення по суті розрахунку спірної суми земельного податку та додаткові документи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.05.2016 № 6959-1305, яким ОСОБА_1 на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України визначено суму податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб у розмірі 8998,16 грн.
Як вбачається з наданих відповідачем письмових пояснень, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 16.05.2016 позивачу нараховано земельний податок за 2016 рік за використання земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2), загальною площею 0,0625 га, цільове призначення - ведення садівництва, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Ця земельна ділянка належить позивачу на праві приватної власності, що засвідчується наявною в матеріалах позову копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, виданого 15.04.2004. За даними державного акта серії НОМЕР_3 цільовим призначенням (використанням) земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2) визначено ведення садівництва.
За даними контролюючого органу на вказаній земельній ділянці знаходиться нежитлова будівля (СТО), що свідчить про використання позивачем цієї земельної ділянки не за цільовим призначенням, а в комерційних цілях. При цьому, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ОСОБА_1 до податкової інспекції не подавався.
З урахуванням наведених обставин контролюючим органом в порядку п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України ОСОБА_1 було визначено суму земельного податку за 2016 рік у розмірі 8 998,16 грн. Нарахування зазначеної суми податку здійснювалося за наступним розрахунком: 625*514,85*1,249*1,433*2,5*0,62 = 8998,16 грн., де: 625 кв.м. - площа земельної ділянки; 514,85 грн. - базова вартість 1 кв.м. 696-ої економіко-планувальної зони (що застосована відповідно до Рішення Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва»); 1,249 - коефіцієнт індексації за 2014 рік; 1,433 - коефіцієнт індексації за 2015 рік; 2,5 - коефіцієнт функціонального призначення (комерційне) відповідно до рішення Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23; 0,62 - узагальнюючий локальний коефіцієнт відповідно до рішення Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23; 0,01 (1%) - ставка податку.
Не погоджуючись з правомірністю податкового повідомлення-рішення від 16.05.2016 №6959-1305 з тих підстав, що відповідачем при обрахунку суми земельного податку використані відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з неналежного джерела, ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з цим позовом.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі по тексту - ПК України) платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до ст. 270, п. 271.1 ст. 271 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.2 ст. 271 ПК України).
Одночасно пунктом 286.1 ст. 286 ПК України встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (зокрема, за приписами норм ст.ст 15, 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI до Державного земельного кадастру включаються цілий ряд відомостей про земельні ділянки, зокрема: кадастровий номер; місце розташування; площа; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; нормативна грошова оцінка, а також інформацію про її власників (користувачів), зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Такі відомості внесені до Державного земельного кадастру є офіційними).
Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (п. 274.1 ст. 274 ПК України).
Відповідно до п. 286.5 ст. 285 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
З контексту наведених норм ПК України можна дійти висновку, що нарахування фізичним особам сум земельного податку проводиться контролюючим органом на підставі даних державного земельного кадастру та з використанням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у встановленому порядку.
З наданих відповідачем письмових пояснень вбачається, що при обрахунку спірної суми земельного податку за 2016 рік відповідачем використана нормативна грошова оцінка земельної ділянки в розмірі 892690,80 грн., що обчислена контролюючим органом самостійно в межах економіко-планувальної зони №696 за формулою для розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення, встановленою Рішенням Київської міської ради від 26.07.2007 № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення» (а саме п. 2.1 Порядку визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок у місті Києві), і з урахуванням п. 1 і 2 Рішення Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва» та додатку 2 «Нормативна грошова оцінка земель міста Києва» до нього.
З таким розрахунком нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивача (кадастровий номер НОМЕР_2), загальною площею 0,0625 га, цільове призначення - ведення садівництва, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 суд не погоджується з наступних мотивів.
По-перше, ст.ст. 1, 18 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV (в останній редакції) встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація.
Відповідно до ст.ст. 15, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Виготовлена технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), відповідно до п. 1 Положення про зазначений орган, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15.
Згідно з п. 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Таким чином, належним джерелом даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки є витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який виданий територіальним органом Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки, або в силу норми ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр», - відомості з Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку станом на відповідну дату. При цьому, безпосередньо контролюючий орган не наділений повноваженнями на встановлення та зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок самостійно (в тому числі окремих її складових).
Під час розгляду цієї справи оригінал чи засвідчену витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2), виданий відповідним органом виконавчої влади у сфері земельних відносин, та/або офіційні відомості про вказану земельну ділянку з Державного земельного кадастру, на підставі яких відповідач повинен був обчислювати суму податкового зобов'язання позивача по земельному податку за 2016 рік, відповідач без поважних причин не надав, з огляду на що у суду відсутня можливість перевірити правильність нарахування ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві земельного податку та, відповідно, перевірити правомірність збільшення позивачу фіскальним органом суми грошового зобов'язання із земельного податку згідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення.
По-друге, ч. 5 ст. 201 Земельного кодексу України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 (далі - Постанова № 213), а Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі - Порядок) затверджено спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбуду України, Української академії агарних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за № 388/12262, далі - Порядок № 18/15/21/11).
Зокрема, п. 2 розд. І цієї Методики, п. 1.4 розд. 1 Порядку № 18/15/21/11 визначено, що інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування грунтів, економічна оцінка земель), матеріали внутрігосподарського землевпорядкування, а земель населених пунктів - їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території.
Пунктами 3.1 і 3.2 розд. 3 Порядку № 18/15/21/11 передбачено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель. Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах.
Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = ВхНп/Нк*Кф*Км: де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Розмір коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається згідно із Додатком 1, таблиця 1.1 Порядку № 18/15/21/11. Зокрема, відповідно до Таблиці 1.1 Порядку (коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки) - землі сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями та спорудами -1,0.
Окремо рішенням Київської міської ради від 26.07.2007 № 43/1877 затверджений Порядок визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок у місті Києві.
Порядок розрахунку нормативна грошова оцінка земельних ділянок міста Києва сільськогосподарського призначення визначений у гл. 3 Порядку визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок у місті Києві. Зокрема, п.п. 3.1 - 3.3, п. 3.5 цього Порядку передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення визначається окремо по земельних ділянках, зайнятих сільськогосподарськими угіддями (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища) та виробничими, культурно-побутовими, господарськими будівлями і спорудами, а також під водоймами та іншими угіддями.
Загальна нормативна грошова оцінка земельної ділянки, зайнятої сільськогосподарським угіддям, визначається сумою нормативних грошових оцінок площ земельних ділянок у межах окремої агровиробничої групи ґрунтів.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, зайнятої сільськогосподарським угіддям у межах окремої агро виробничої групи ґрунтів, визначається за формулою: Цн = Гагр х Пз х Кі, де: Цн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки в гривнях; Гагр - нормативна грошова оцінка одного квадратного метра землі окремої агровиробничої групи; Пз - площа земельної ділянки в квадратних метрах; Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 N 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зайнятих виробничими, культурно-побутовими, господарськими будівлями і спорудами, в межах сільськогосподарських підприємств, здійснюється за формулою, наведеною в пункті 2.1 цього Порядку, із застосуванням коефіцієнтів, що характеризують функціональне використання земельної ділянки та її місце розташування, у розмірі Кф = 1,00, Кл = 1,00.
Виходячи зі змісту державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, земельна ділянка (кадастровий номер НОМЕР_2) була передана у власність ОСОБА_1 для ведення садівництва, що згідно Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306), за своїм цільовим призначенням відповідає категорії земель сільськогосподарського призначення.
Проаналізувавши зміст наданого позивачем розрахунку суд приходить до висновку, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2) була розрахована відповідачем за формулою, передбаченою п. 2.1 Порядку визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок у місті Києві, для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення, в тому числі з використанням коефіцієнту функціонального призначення 2,5 (землі комерційного використання).
Виходячи із наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення та, здійснюючи його розрахунок, не врахував правовий режим земельної ділянки, що належить позивачу, класифікацію землі, характеристики її функціонального призначення та місця розташування, що призвело до винесення податкового повідомлення-рішення з невірно обрахованою сумою податкового зобов'язання із земельного податку у зв'язку із чим оскаржуване податкове повідомлення-рішення суд визнає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Посилання відповідача на факт використання позивачем протягом 2016 року земельної ділянки не за цільовим призначенням, а саме для ведення підприємницької діяльності (як то утримання СТО), не знайшло свого документального підтвердження.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві від 16.05.2016 № 6959-1305.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 39479227).
Постанова, відповідно до ч. 1 статті 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185 - 187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Є.В. Аблов