ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/143/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Хряпа А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Прокуратури Чернігівської області та просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні йому додаткової довідки для перерахунку раніше призначеної пенсії про його заробітну плату на посаді слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області, з якої йому призначена пенсія за вислугу років, з включенням до цієї довідки доплати за вислугу 20 і більше років на посаді слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області (62 %) згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 232 від 21.02.1996 та наказу Генерального Прокурора України від 04.04.1996 № 181-к, відповідно до Закону України від 05.11.1991 «Про прокуратуру»;
- зобов'язати відповідача надати йому додаткову довідку для перерахунку раніше призначеної пенсії про його заробітну плату на посаді слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області, з якої йому призначена пенсія за вислугу років, з включенням до цієї довідки доплати за вислугу 20 і більше років на посаді слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області (62 %) згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 232 від 21.02.1996 та наказу Генерального Прокурора України від 04.04.1996 № 181-к, відповідно до Закону України від 05.11.1991 «Про прокуратуру».
Свої позовні вимоги мотивує тим, що при наданні довідки для перерахунку пенсії відповідач зобов'язаний був керуватись вимогами частин 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які регулюють підстави та порядок проведення перерахунку пенсій прокурорсько-слідчим працівникам, в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії, та незалежно від винесеної постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 № 26, якою скасована доплата слідчим за вислугу 20 і більше років на посаді слідчого, мав включити зазначену доплату в довідку від 03.02.2016 № 18-64. Зазначив, що вищевказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, а тому Прокуратура Чернігівської області повинна керуватись вимогами Закону України «Про прокуратуру».
Крім того, в обґрунтування своєї позиції посилався на недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, неможливості їх обмеження, визначених статтями 22, 64 Конституції України. Також звернув увагу на ст. 58 Конституції України про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, просив відмовити в їх задоволенні, надав письмові заперечення та пояснив, що відповідно до ч. 20 ст. 86 чинного Закону України «Про прокуратуру», умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки і прокуратури» від 21.02.1996 № 232, що діяла на момент призначення пенсії ОСОБА_1, передбачалася щомісячна доплата за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих органів прокуратури у розмірі 62%, яка була включена в довідку для обрахунку пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 «Про прокуратуру». Однак, в подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 № 26 внесено зміни до вищевказаної постанови та виключено положення про щомісячну доплату за вислугу років на посадах слідчих органів прокуратури. У зв'язку з наведеним, вказана вище доплата не була включена до довідки, виданої позивачу для перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене вважає, що рішення про відмову позивачу в наданні додаткової довідки із зазначенням даних про доплату за вислугу 20 і більше років Прокуратурою Чернігівської області прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень, на які вони надані.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі, пояснень по справі не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 04.04.2000 по день розгляду справи по суті, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону Україна від 05.11.1991 № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла станом на 26.07.2001), в розмірі 90 % від суми місячного заробітку, який він отримував на посаді слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області. Вислуга років позивача на вказаній посаді становить 24 роки 08 місяців.
Управлінням Пенсійного фонду України в Борзнянському районі, відповідно до постанови Борзнянського районного суду Чернігівської області від 12.04.2016 по справі № 730/236/16-а, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2016, проведено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми його місячного заробітку без обмеження її максимального розміру у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 (а.с. 23-25, 26-27).
Для перерахунку пенсії Прокуратурою Чернігівської області, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, Управлінню Пенсійного фонду України в Борзнянському районі було надано довідку про місячний заробіток позивача від 03.02.2016 № 18-64 (а.с. 12).
При цьому, у вказану довідку відповідачем не було включено доплату за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих (62%) згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 № 232 та наказу Генерального прокурора України від 04.04.1996 № 181-к.
У зв'язку з наведеним, 14.06.2016 ОСОБА_1 звернувся до Прокуратури Чернігівської області із заявою про надання йому додаткової довідки для перерахунку пенсії про заробітну плату на посаді слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області, з якої йому призначена пенсія, встановлена з 01.12.2015 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013. Також ОСОБА_1 просив включити в додаткову довідку складову його місячної заробітної плати, а саме доплату за вислугу 20 і більше років на посаді слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області (62%) згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 № 232 та наказу Генерального прокурора України від 04.04.1996 № 181-к (а.с. 14-15).
Листом від 12.07.2016 № 18-253 Прокуратура Чернігівської області повідомила, що у довідці від 03.02.2016 № 18-64 не враховано вищевказану доплату за вислугу 20 і більше років на посаді слідчих у зв'язку з тим, що виплата зазначеної доплати скасована постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 № 26 (а.с. 16).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1, з урахуванням ухвали Новозаводського районного суду м. Чернігова від 04.01.2017 по справі № 751/9/17, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2017 (а.с. 41, 81), звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам врегульовані ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на момент призначення ОСОБА_1 пенсії; далі - Закон № 1789-ХІІ).
Так, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.
Частиною 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки і прокуратури» від 21.02.1996 № 232, яка була чинною на момент призначення позивачу пенсії, було встановлено щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих органів прокуратури у розмірі 62%.
Враховуючи наведене, Прокуратурою Чернігівської області на виконання вищевказаних нормативно-правових актів, при видачі ОСОБА_1 довідок для обрахунку пенсії за попередні роки було до них включено вищевказану доплату (а.с. 17-22).
В подальшому Закон № 1789-ХІІ втратив чинність, у зв'язку з прийняттям нового Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру», крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом) та статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України.
Також, постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 28.01.2015 № 26 внесено зміни до вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 № 232 та виключено положення про щомісячну доплату за вислугу років на посадах слідчих органів прокуратури.
Таким чином, враховуючи вищевикладене суд зазначає, що із прийняттям на законодавчому рівні вищевказаних змін, відбулися зміни в порядку нарахування та виплати пенсії прокурорсько-слідчим працівникам.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 просить надати додаткову довідку для перерахунку пенсії про його заробітну плату на посаді слідчого прокуратури Борзнянського району Чернігівської області, з якої позивачу призначена пенсія, встановлена з 01.12.2015 на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013.
Враховуючи наведене, суд вважає, що доводи позивача, що до спірних правовідносин мають застосовуватись саме норми, які діяли на момент призначення пенсії, є необґрунтованими, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії набула чинності та діяла інша редакція ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ та постанови № 232.
Крім того, Законом України від 28.12. 2014 № 76-VІІI «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», частина 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладена в такій редакції: умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Вказаний Закон, згідно пункту 1 Прикінцевих положень, набрав чинності 01.01.2015.
Аналогічні норми визначені в ч. 20 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру».
На момент звернення позивача до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт на виконання положень ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, у чинній редакції.
Отже, за відсутності нормативного акту, який би визначав порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, Прокуратура Чернігівської області позбавлена законодавчих можливостей для проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Крім того, суд не вправі перебирати на себе функції законодавчого органу та визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, зокрема ОСОБА_1
Також суд звертає увагу, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 28.01.2015 № 26 виключено положення про щомісячну доплату за вислугу років на посадах слідчих органів прокуратури, тобто змінено умови нарахування пенсії вказаній категорії працівників, не допускається обчислення (перерахунок) пенсій з урахуванням нових розмірів посадових окладів зі збереженням при цьому раніше виплачуваних складових заробітної плати (доплат).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 26.06.2012 по справі № 21-161а12, яка в силу вимог ч. 2 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою при виборі і застосуванні судом правової норми.
Крім того, суд бере до уваги, що загальний розмір пенсії, яку отримує ОСОБА_1 із введенням вищевказаних змін не зменшився, а навпаки збільшився, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками, тому посилання позивача на неврахування Прокуратурою Чернігівської області при видачі довідки від 03.02.2016 № 18-64 рішень Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 та від 20.03.2002 № 5-рп/2002, Верховного Суду України від 10.12.2013 по справі № 21-348а13 щодо пільг, компенсацій та гарантій, суд вважає необґрунтованим.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене та наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що Прокуратура Чернігівської області, відмовляючи позивачу в наданні додаткової довідки із зазначенням даних про доплату за вислугу 20 і більше років, діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.В. Бородавкіна