УХВАЛА
iменем України
Справа № 330/609/17
1-кс/330/230/2017
"28" березня 2017 р. Якимівський районний суд Запорізької області в складі:
слідчого судді - Нестеренко Т.В.
за участю секретаря: Корнієнко М.М.
за участю прокурора Лисенко І.С.
у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого Якимівського відділення поліції Мелітопольського відділу поліції в Запорізькій області ОСОБА_1 по кримінальному провадженню № 12016080170001873 від 14.12.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч.2 КК України,про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії,
В С Т А Н О В И В:
До Якимівського районного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого Якимівського відділення поліції Мелітопольського відділу поліції в Запорізькій області ОСОБА_1 по кримінальному провадженню № 12016080170001873 від 14.12.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч.2 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії. Своє клопотання він мотивує тим, що 13.12.2016 до Якимівського ВП Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення від головного лікаря Комунального закладу «Якимівський районний Центр первинної медико - санітарної допомоги» ОСОБА_2, про те, що бухгалтер лікувального закладу ОСОБА_3 безпідставно нараховує заробітну плату працівникам, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років (ЄО №5650 від 13.12.2016). Вказане кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016080170001873 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України. В ході досудового розслідування було встановлено, що згідно наказу №19-к від 05.03.2014 КЗ «Якимівського районного Центру первинної медико - санітарної допомоги», ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, була прийнята на посаду бухгалтера (з дипломом спеціаліста). 27-28 жовтня 2016 року головним бухгалтером ОСОБА_4 була проведена перевірка (контроль) нарахування заробітної плати працівникам, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років. В ході перевірки було виявлено, що бухгалтером центру ОСОБА_3, у період часу з вересня 2015 року по жовтень 2016 року, здійснювалося безпідставне нарахування заробітної плати працівникам, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років. Загальна сума неправомірної нарахованої та виплаченої заробітної плати з нарахуваннями складає 101721 гривень 87 копійок. В ході досудового розслідування було встановлено, що списки виплат заробітної плати на підпис керівництву КЗ «Якимівського районного Центру первинної медико - санітарної допомоги» бухгалтер ОСОБА_3 надавала ті, що були фактично нараховані. Разом з тим, на електронних носіях відправляла підроблену відомість виплати заробітної плати по всій установі, де суми незаконної заробітної плати працівників, які знаходилися у декретній відпустці, зараховувала на свій особистий рахунок. Особливості проведення ревізій за зверненням правоохоронних органів регламентовані ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю України» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, пунктами 27 34 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 та Порядком взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого спільним наказом Головного КРУ, МВС, СБУ, Генеральної прокуратури від 19.10.2006 №346/1025/685/53 і зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1166/13040. Так, ч. 6 ст. 11 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю України» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ визначено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Водночас, п. 2 ч. 14 статті 11 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю України» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ визначено вимоги до змісту рішення суду, що повинно бути надано керівництву об'єкту контролю перед початком ревізії. Зокрема, встановлено, що посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених зазначеним законом та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших субєктів господарської діяльності під розписку направлення на ревізію та копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ, - також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Ненадання цих документів посадовим особам підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності або їх надання з порушенням вимог, встановлених ч. 14 ст. 11 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю України» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, є підставою для недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії. Разом з тим, ч. 11 ст. 11 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю України» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ визначено, що тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів. Також, відповідно до абз. 2 п. 29 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 266 «Про утворенняміжрегіональних органів Державної аудиторської служби» утворено як юридичну особу публічного права Східний офіс Держаудитслужби, Держфінінспекцію в Запорізькій області реорганізовано шляхом приєднання до Східного офісу Держаудитслужби та установлено, що Східний офіс Держаудитслужби є правонаступником Держфінінспекції в Запорізькій області, що реорганізується. Реалізацію повноважень офісу на території Запорізької області здійснює Східний офіс Держаудитслужби в Запорізькій області. Відповідно до листа начальника управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області №04-08-15-17/1247 від 03.03.2017, ревізію фінансово господарської діяльності Комунального закладу «Якимівський районний Центр первинної медико - санітарної допомоги» Якимівської районної ради Запорізької області можливо розпочати з 10.04.2017. З урахуванням вище викладеного, враховуючи, що для обєктивного встановлення всіх обставин вказаного кримінального правопорушення необхідні спеціальні знання у сфері здійснення державного фінансового контролю, а також, що на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межа кримінального провадження прокурором або слідчим (виключено п. 6 ч. 2 ст.36 та п. 4 ч. 2 ст.40 КПК України, якими прокурору, що здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому, надавались повноваження призначити ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом), існує необхідність в отриманні дозволу на проведення позапланової перевірки. Таким чином просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії по кримінальному провадженню №12016080170001873 від 14 грудня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.191 КК України, що перебуває у провадженні слідчого відділення Якимівського ВП Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області, Комунального закладу «Якимівський районний Центр первинної медико - санітарної допомоги» (ЄДРПОУ 38559154) у період часу з 10.04.2017 по 25.04.2017, проведення якої доручити Управлінню Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області (вул. Перемоги, 129, м. Запоріжжя, 69057) щодо перевірки фактів нарахування заробітної плати працівникам КЗ «Якимівський районний Центр первинної медико - санітарної допомоги» (ЄДРПОУ 38559154), у тому числі працівникам, Які знаходилися у відпустці по догляду за дитиною у період часу з 05.03.2014 по 14.12.2016.
Зобовязати службових осіб КЗ «Якимівський районний Центр первинної медико - санітарної допомоги», забезпечити допуск працівників Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області до перевірки та надати всі необхідні документи для проведення позапланової виїзної ревізії.
В судовому засіданні слідча ОСОБА_1, підтримала дане клопотання та просила його задовольнити.
В судовому засіданні прокурор Лисенко І.С. не заперечувала проти задоволення даного клопотання.
Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від учасників процесуальної дії не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положенням ст.107 КПК України, відповідно до вимог ст. 108 КПК України ведеться журнал судового засідання.
Вислухавши прокурора, слідчого, дослідивши матеріали клопотання кримінального провадження, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, суд виходить з наступного.
У витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за № 120160801700001873 від 14.12.2016 року (а.с.1) зазначено, що внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 ч.2 КК України.В фабулі витягу зазначено, що 13.12.2016 до Якимівського ВП Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення від ОСОБА_2, про те, що ОСОБА_5 бухгалтер Якимівської ЦРЛ не правомірно нараховувала заробітну плату працівникам, які знаходились у дикретній відпустці (ЄО №5650 від 13.12.2016).
Так, норми чинного КПК України зобов'язують прокурора, керівника органу досудового розслідування, слідчого всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження.
Вказані обставини також підтверджуються: копією витягу (а.с.1); копією заяви про кримінальне правопорушення (а.с. 2-3); копією доповідної ( а.с.4); копією протоколу допиту свідка ОСОБА_6, (а.с. 5-6); копією пояснювальної записки ( а.с. 7); копією листа Управління Східного офісу держаудитслужби в Запорізькій області ( а.с.8).
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами"встановлено, що надання дозволу Кабінетом Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Водночас, призначити перевірку у передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України порядку правоохоронними органами неможливо, оскільки пункт 6 частини другої статті 36 цього Кодексу виключено на підставі Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ від 14.10.2014 року.
Оскільки кримінальне провадження має місце, є потреба проведення позапланової перевірки дотримання природоохоронного законодавства .
Відповідно до ч.2 ст. 9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Відповідно до п.4 ч.2 ст. 99 КПК України до документів як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, Службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Отже, оскільки у слідчого в процесі досудового розслідування є потреба перевірки і здобуття доказів шляхом проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства з питань фінансово-господарської діяльності, клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 84-86, 92-93, 99, 132, 164 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого Якимівського відділення поліції Мелітопольського відділу поліції в Запорізькій області ОСОБА_1 по кримінальному провадженню № 12016080170001873 від 14.12.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч.2 КК України,про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії - задовольнити в повному обсязі.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії по кримінальному провадженню №12016080170001873 від 14 грудня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.191 КК України, що перебуває у провадженні слідчого відділення Якимівського ВП Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області, Комунального закладу «Якимівський районний Центр первинної медико - санітарної допомоги» (ЄДРПОУ 38559154) у період часу з 10.04.2017 по 25.04.2017, проведення якої доручити Управлінню Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області (вул. Перемоги, 129, м. Запоріжжя, 69057) щодо перевірки фактів нарахування заробітної плати працівникам КЗ «Якимівський районний Центр первинної медико - санітарної допомоги» (ЄДРПОУ 38559154), у тому числі працівникам, Які знаходилися у відпустці по догляду за дитиною у період часу з 05.03.2014 по 14.12.2016.
Зобовязати службових осіб КЗ «Якимівський районний Центр первинної медико - санітарної допомоги», забезпечити допуск працівників Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області до перевірки та надати всі необхідні документи для проведення позапланової виїзної ревізії.
Проведення перевірки доручити Державній фінансовій інспекції в Запорізькій області.
Встановити строк проведення позапланової перевірки один місяць з дня її постановлення, тобто до 28.04.2017 року.
Копію ухвали направити прокурору для організації виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.В.Нестеренко