Спарва№ 308/11442/16-п
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.03.2017 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бедьо В.І., за участю представника Закарпатської митниці ДФС України ОСОБА_1, представника ОСОБА_2 ОСОБА_3, розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, які надійшли із Закарпатської митниці ДФС України, відносно громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, директора державного підприємства «Шепетівське лісове господарство» (30400, Україна, Хмельницька область, м.Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 133, код ЄДРПОУ 00993320), мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
ВСТАНОВИВ:
До Ужгородського міськрайонного суду надійшли матеріали адміністративної справи відносно гр.України ОСОБА_2, керівника державного підприємства «Шепетівське лісове господарство», за ознаками правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Згідно протоколу про порушення митних правил №1995/30501/16 від 27.10.2016 року 18.05.2016 року у Хмельницькій митниці ДФС, шляхом електронного декларування були подані митна декларація та товаросупровідні документи на товар «Деревина паливна ялинова заготовлена з неділової частини стовбура або товстих гілок у вигляді полін довжиною 2м, d10-30см. Наявні вади деревини: сучкуваті, потріскані, місцями надламані,зчастково видаленою корою,частково сухостійні. Відповідають умовам ГОСТ 3243-88 ДСТУ4020-2-2001 додаток Д.Щільність-595кг/кбм. в кількості -60,54 м3», що переміщувався у залізничному вагоні №67672113, а саме: митна декларація типу ЕК 10 АА №400040000/2016/002159 від 18.05.2016 р., залізнична накладна ЦИМ/СМГС № 496547 від 18.05.2016 р. рахунок-фактура №196 від 17.05.2016 р., специфікація №196 від 17.05.2016 р., фітосанітарний сертифікат №75/22-013/ВХ-496464 від 17.05.2016 р., копія сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серія ХМ №945166 від 17.05.2016 р. Після здійснення митного оформлення вищевказаний товар був направлений для здійснення митного контролю та оформлення, з метою вивезення за межі митної території України, до Закарпатської митниці ДФС.
20.05.2016 року в зоні митного контролю «Експорт» міжнародного залізничного пункту пропуску«Батьове» для здійснення митних процедур посадовим особам митного посту «Залізничний» були подані товаросупровідні документи на товар «Деревина паливна ялинова заготовлена з неділової частини стовбура або товстих гілок у вигляді полін довжиною 2м, d10-30см.Наявні вади деревини: ,сучкуваті,потріскані ,місцями надламані,зчастково видаленою корою,частково сухостійні.Відповідають умовам ГОСТ 3243-88 ДСТУ4020-2-2001 додаток Д.Щільність-595кг/кбм. в кількості -60,54 м3», що переміщувався у залізничному вагоні №67672113, згідно залізничної накладної ЦИМ/СМГС № 496547 від 18.05.2016р та митної декларації типу ЕК 10 АА №400040000/2016/002159 від 18.05.2016 р., оформленої за процедурою електронного декларування.
Як підставу для переміщення через митний кордон України товару «Деревина паливна ялинова..» органу доходів і зборів були подані відповідні товаросупровідні документи.
Експортером (продавцем) та відправником даного товару являється Державне підприємство "Шепетівське лісове господарство" (30400, Україна, Хмельницька область, м.Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 133, код ЄДРПОУ 00993320).
Одержувачем (покупцем) даного товару являється «Pisec gesellschaft m.b.h» (1010, Wien Gottweiherg, 1, Австрія).
Відповідно до графи 20 залізничної накладної ЦИМ/СМГС № 496547 від 18.05.2016 р., у вагоні № 67672113 переміщується товар «древесина топливная в виде бревен, поленьев, сучьев, вязанок хвороста или в аналогичных видах» .
Відповідно до графи 1 залізничної накладної ЦИМ/СМГС № 496547 від 18.05.2016 р. відправником товару являється державне підприємство "Шепетівське лісове господарство", а у рядку підпис зазначено «ОСОБА_4П.». Згідно пояснень по заповненню накладної СІМ/SMGS викладених в угоді про міжнародне залізничне вантажне сполучення від 01.11.1951 р., до якої Україна приєдналася 05.06.1992 р., у графі 1 накладної зазначається: «…наименование отправителя (в соответствии с учредительными документами), почтовый адрес; код отправителя, присвоенный ему договорным перевозчиком, в случае, если договорный перевозчик осуществляет такое кодирование (проставляется в поле для кода). Может указываться номер телефона и факса с кодами, адрес электронной почты.
Проставляется подпись отправителя в соответствии с национальным законодательством страны отправления. Подпись отправителя подтверждает правильность сведений, внесенных им в накладную».
Згідно графи 24 вага товару 36450 кг, код HXM/ГНГ 440110 згідно графи 23 цієї ж ЦИМ/СМГС.
Декларантом товару відповідно до графи 14 митної декларації типу ЕК 10 АА №400040000/2016/2159 від 18.05.2016 р. Державне підприємство "Шепетівське лісове господарство" (30400, Україна, Хмельницька область, м.Шепетівка, вул.. Героїв Небесної Сотні, 133, код ЄДРПОУ 00993320), декларування здійснювала уповноважена особа підприємства на роботу з митними органами ОСОБА_5, Свідоцтво № 241074/62/85 згідно Графи 54 зазначеної митної декларації.
Згідно графи 31 митної декларації типу ЕК 10 АА № 400040000/2016/002159 від 18.05.2016 р. у вагоні № 67672113 переміщується товар «Деревина паливна ялинова заготовлена з неділової частини стовбура або товстих гілок у вигляді полін довжиною 2м, d10-30см.Наявні вади деревини: ,сучкуваті,потріскані, місцями надламані, зчастково видаленою корою, частково сухостійні. Відповідають умовам ГОСТ 3243-88 ДСТУ4020-2-2001 додаток Д.Щільність-595кг/кбм. в кількості -60,54 м3». Згідно графи 33 код товару за УКТ ЗЕД НОМЕР_1.
Відповідно до рахунку-фактури №196 від 17.05.2016 р. через митний кордон України переміщується товар: «Деревина паливна ялинова заготовлена з неділової частини стовбура або товстих гілок у вигляді полін ,дм-10-30см,довж.-2,00м».Всього-60,54м3 Вартість деревини становить 26,00 євро/1 кбм. Загальна митна вартість деревини складає 1574,04 євро, що за курсом НБУ станом на дату декларування (18.05.2016 р.) становить 45024,57 грн.
Рахунок-фактура №196 від 17.05.2016 р. складена за підписом директора ДП «Шепетівське лісове господарство».
У відповідності до п.43 ст.4 Митного кодексу України керівник підприємства відповідає за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відвантажувальна специфікація №196 від 17.05.2016 р. містить наступну інформацію: «Деревина паливна ялинова заготовлена з неділової частини стовбура, код НОМЕР_1, количество товара 60,54 кбм., вага брутто-36450,вага нетто 36021 кг».
У відповідності до копії сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серія ХМ № 945166 від 17.05.2016 р., через митний кордон України переміщується товар «Деревина паливна ялина 10-30x200 см, кількістю 60,54 кбм, код УКТЗЕД НОМЕР_1». Підставою для видачі сертифіката був лісорубний квиток 02 ЛКБ №17 від 24.12.2015 р.
У фітосанітарному сертифікаті №75/22-013/ВХ-496464 від 10.05.2016 р. зазначено наступні відомості про товар, що переміщувався у вагоні № 67672113: wood product Picea excelsa (4401), загальний обєм - 64 м.куб.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю залізничних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 р. № 451 - митний контроль залізничних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
У відповідності до пункту 1.5 наказу Мінфіна від 25.05.2012 р. № 602 «Про визначення переліку виняткових випадків, коли окремі вагони, локомотиви, інші елементи рухомого складу можуть бути виключені зі складу поїзда для проведення митного контролю», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.2012 р. за № 887/21199, з метою проведення перевірки відповідності інформації про товар, заявленої в перевізних і супровідних документах, фактичним даним, якщо така перевірка потребує проведення операцій з вивантаження, перевантаження, перепакування тощо, митні формальності щодо даного товару були призупинені, а вищевказаний вагон на вимогу митного органу було виключено зі складу потяга для здійснення митного контролю, так як проведення такого контролю в складі поїзда було неможливе.
15.06.2016 р. митним постом «Залізничний» Закарпатської митниці ДФС на адресу станції Батьово Львівської залізниці відправлено заявку №44/16 від 13.06.2016 на підставі ст. 338, 325 Митного кодексу України щодо повного або часткового вивантаження та повторного завантаження, проведення митного огляду згідно п.5 ПКМУ №467 та 1.5 наказу МФУ №602 в т.ч. і вантажу, що переміщувався у вагоні № 67672113.
14.06.2016 р. на станції Батьово було здійснено зважування вказаного вагону з товаром, за результатом якого встановлено, що вага вантажу «Деревина паливна...», у вагоні № 67672113 складає 34940 кг, що на 1510 кг менше, ніж зазначено в товаросупровідних документах (Акт зважування станції Батьово № 663 від 14.06.2016 р.).
За результатами зважування, враховуючи той факт, що розбіжність щодо ваги переміщуваного товару має ознаки порушення митних правил, а у вагоні може переміщуватись інший товар або обєм, порода лісоматеріалів тощо, Закарпатська митниця ДФС у відповідності до ст. 327 Митного кодексу України листом № 07-70-61/34/2575 від 28.09.2016 р. звернулась до Закарпатської торгово-промислової палати до повного митного огляду товару «Деревина паливна...», який переміщувався у вагоні № 67672113 з метою визначення чи відповідає переміщуваний товар відомостям, заявленим в товаросупровідних документах на нього.
29.09.2016 р. за участі головного спеціаліста Закарпатської ТПП, головного інженера ДП «Шепетівськийський лісгосп», комерційного агента станції Чоп було здійснено митний огляд зазначеного товару, що переміщувався у вагоні № 67672113 (Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів №305010002/2016/00062 від 29.09.2016 р.
Згідно Експертного висновку Закарпатської ТПП №В-881/2 від 29.09.2016 р. та Експертного висновку про вартість товару Закарпатської ТПП №О-183 від 29.09.2016 р., встановлено, що у вагоні № 67672113 переміщується наступний товар:
-порода деревини ялина
-розмірний склад лісоматеріалів: довжина 2,0 м, діаметр лісоматеріалів від 6 см до 30 см;
-загальний обєм лісоматеріалів становить 61,48 кбм,3 штабелі;
-штабель розмірами: 2,0 x 1,64 x 15,2 м=49,856 скл.кбм x 0,64 = 31,908 щільних кбм
-штабель розмірами: 2,0 x 1,248 x 16,0 м =39,936 скл.кбм x 0,64 = 25,559 щільних кбм;
-штабель розмірами: 2,0 x 0,330 x 9,50 м =6,270 скл.кбм x 0,64 = 4,013 щільних кбм;
-всього 61,48 кбм лісоматеріалів ялина по якісних характеристиках та розмірах відповідають вимогам дров по ГОСТ 3243-88, код УКТЗЕД 4401 100000.
-вартість товару 24592,00 грн..
Тобто, у вагоні № 67672113 виявлено: «Лісоматеріали із деревини ялина, , загальним обємом 61,48 кбм, довжиною 2,0 м; діаметром лісоматеріалів від 6 см до 30 см; ГОСТ 3243-88, код згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_1; вагою 34940 кг; загальною митною вартістю 24592,00 грн., що по обєму, вазі, геометричних розмірах та вартості товарів НЕ ВІДПОВІДАЄ зазначеному у митній декларації та товаросупровідних документах, так як згідно митної декларації типу ЕК 10 АА № 400040000/2016/002159 від 18.05.2016 р. та товаро-супровідних документів у вагоні № 67672113 переміщується товар «Деревина паливна ялина…загальним обємом 60,54 м.куб»; діаметром колод 10-30 см; загальною митною вартістю 45024,57 грн. та вагою 36450 кг, отже, виявлено невідповідності:
товару по обєму на 0,94 м.куб більше, ніж задекларовано;
виявлений діаметр лісоматеріалів становить від 6 см до 30 см, а згідно задекларованого - від 10 см до 30 см;
вага лісоматеріалів складає на 1510кг менше, ніж задекларовано;
митна вартість товару становить на 20432,57 грн. менше, ніж задекларовано.
Крім того товарна партія за сертифікатом серії ХМ №945166 від 17.05.2016 р. за вказаними геометричними параметрами не відповідає фактично завантаженим в залізничний вагон та партії лісопродукції, на яку був виданий сертифікат.
Обовязковість подання Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій митному органу для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, передбачено ст.3 ЗУ від 08.09.05р. №2860-IV Про особливості державного регулювання діяльності субєктів підприємницької діяльності, повязаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів та ПКМУ від 21.12.05р. №1260 Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій.
Частиною 6 ст.3 ЗУ від 08.09.05р. №2860-IV передбачено, що право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 21 цього Закону, має суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо- або пиломатеріалів.
Таким чином субєкт підприємницької діяльності, що отримав Сертифікат про походження на партію лісоматеріалів, зазначену у відповідному сертифікаті, має право експорту саме цієї „певної партії пиломатеріалів. Видачу сертифіката на кожну окрему партію лісо пиломатеріалів, оформлену одним товаросупровідним документом підтверджує п.4 „Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, затвердженого ПКМУ від 21.12.05р. №1260 (далі Порядок).
Експортери несуть відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах.
03.10.2016 р. Закарпатська митниця ДФС надіслала лист до ДП «Шепетівське лісове господарство» № 07/70-61/34/2637 з переліком питань, необхідних для зясування обставин справи, а також щодо надання копій посадових інструкцій працівників підприємства тощо.
У звязку з відсутністю відповіді на вищезазначенй лист № 07/70-61/34/2637 від 03.10.2016 р., Закарпатська митниця ДФС звернулася до Хмельницької митниці ДФС, в зоні діяльності якої зареєстровано ДП «Шепетівське лісове господарство» з листами №591/36/07-70-61 від 07.10.2016 р.щодо допомоги у встановленні обставин справи.
Таким чином, орган доходів і зборів вважає, що директор державного підприємства «Шепетівське лісове господарство» - ОСОБА_2, вчинив дії спрямовані на переміщення товарів «Деревина паливна ялина.....» через митний кордон України, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо обєму, ваги, геометричних розмірів та митної вартості товару.
Представник ОСОБА_2 ОСОБА_3 у судовому засіданні просили провадження по справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України з підстав, викладених у письмових поясненнях.
Представник Закарпатської митниці ДФС України ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначив, що вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України повністю підтверджується зібраними у справі доказами та просив суд притягнути останнього до адміністративної відповідальності та накласти на нього стягнення відповідно до санкції вказаної статті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників судового засідання, суддя приходить до наступного висновку.
Так, за змістом ст.ст.458,487 МК України, ст.ст.9-11 КУпАПпідставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Положеннями ст.458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (ст. 10 КУпАП), а вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити (ст. 11 КУпАП).
Відповідальність за ч.1 ст.483 МК України настає внаслідок переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Вирішуючи питання стосовно доведеності вини ОСОБА_2 в діях, спрямованих на переміщення лісоматеріалів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення через митний кордон України партії лісоматеріалів документів, що містять неправдиві відомості суд встановив наступні обставини.
З диспозиції ч.1 ст. 483 МК України вбачається, що неправдиві відомості, які складають ознаки передбаченого цією статтею порушення митних правил, вчиненого шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що їх містять, мають стосуватись обмеженого кола ознак цих товарів, а саме: 1) найменування, 2) ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, 3) країни походження, 4) відправника та /або одержувача, 5) кількості вантажних місць, 6) маркування та номерів, 7) відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таке формулювання виключає одночасне визнання неправдивими відомостей про вагу та про кількість одного і того ж товару.
З протоколу про адміністративне правопорушення №1995/30501/16 та доданих до нього документів встановлено, що 18.05.2016 року у Хмельницькій митниці ДФС, шляхом електронного декларування були подані митна декларація та товаросупровідні документи на товар «Деревина паливна ялинова заготовлена з неділової частини стовбура або товстих гілок у вигляді полін довжиною 2м, d10-30см. Наявні вади деревини: сучкуваті, потріскані, місцями надламані,з частково видаленою корою,частково сухостійні. Відповідають умовам ГОСТ 3243-88 ДСТУ4020-2-2001 додаток Д.Щільність-595кг/кбм. в кількості -60,54 м3», що переміщувався у залізничному вагоні №67672113, а саме: митна декларація типу ЕК 10 АА №400040000/2016/002159 від 18.05.2016 р., залізнична накладна ЦИМ/СМГС № 496547 від 18.05.2016 р. рахунок-фактура №196 від 17.05.2016 р., специфікація №196 від 17.05.2016 р., фітосанітарний сертифікат №75/22-013/ВХ-496464 від 17.05.2016 р., копія сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серія ХМ №945166 від 17.05.2016 р. Після здійснення митного оформлення вищевказаний товар був направлений для здійснення митного контролю та оформлення, з метою вивезення за межі митної території України, до Закарпатської митниці ДФС.
Відповідно до графи 20 залізничної накладної ЦИМ/СМГС № 496547 від 18.05.2016 р., у вагоні № 67672113 переміщується товар «древесина топливная в виде бревен, поленьев, сучьев, вязанок хвороста или в аналогичных видах» .
Відповідно до графи 1 залізничної накладної ЦИМ/СМГС № 496547 від 18.05.2016 р. відправником товару являється державне підприємство "Шепетівське лісове господарство", а у рядку підпис зазначено «ОСОБА_4П.».
Статтею 198 Митного кодексу України передбачено, що органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.
Згідно з ч. 1 ст. 199 Митного кодексу України граничний строк перебування товарів у пунктах пропуску через державний кордон України не може перевищувати 30 днів з моменту прибуття у пункт пропуску через державний кордон України для здійснення митних процедур.
14.06.2016 р. на станції Батьово було здійснено зважування вказаного вагону з товаром, за результатом якого встановлено, що вага вантажу «Деревина паливна...», у вагоні № 67672113 складає 34940 кг, що на 1510 кг менше, ніж зазначено в товаросупровідних документах (Акт зважування станції Батьово № 663 від 14.06.2016 р.).
За результатами зважування, враховуючи той факт, що розбіжність щодо ваги переміщуваного товару має ознаки порушення митних правил, а у вагоні може переміщуватись інший товар або обєм, порода лісоматеріалів тощо, Закарпатська митниця ДФС у відповідності до ст. 327 Митного кодексу України листом № 07-70-61/34/2575 від 28.09.2016 р. звернулась до Закарпатської торгово-промислової палати до повного митного огляду товару «Деревина паливна...», який переміщувався у вагоні № 67672113 з метою визначення чи відповідає переміщуваний товар відомостям, заявленим в товаросупровідних документах на нього.
29.09.2016 р. за участі головного спеціаліста Закарпатської ТПП, головного інженера ДП «Шепетівськийський лісгосп», комерційного агента станції Чоп було здійснено митний огляд зазначеного товару, що переміщувався у вагоні № 67672113 (Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів №305010002/2016/00062 від 29.09.2016 р.
Разом з тим, слід зазначити, що згідно Експертного висновку Закарпатської ТПП №В881/2 від 29.09.2016 року у вагоні №67672113, згідно зовнішнього огляду, замірів лісоматеріалів, знаходяться лісоматеріали круглі із деревини ялина загальним обємом 61, 48,909 кбм по якісних характеристиках та розмірах відповідають вимогам дров по ГОСТ 3243-88; УКТ ЗЕД НОМЕР_1.
Тобто, відомості заявлені у товаросупровідних документах на товар, а саме ГОСТ 3243-88 та УКТ ЗЕД НОМЕР_1 відповідають дійсним.
Отже, геометричні параметри не є ознакою порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МКУ, тому невідповідність відомостей щодо окремих колод партії «дров паливних» не є порушенням в розумінні статті 483 Митного кодексу України та не може бути підставою для відповідальності за цією статтею.
Що стосується інших величин виміру, ваги, то як видно із матеріалів справи вбачається, що така перевірка (перевантаження, зважування) проведенабез належного дотримання вимогст.338 МК України(без присутності особи (представника), яка переміщувала товар, дотримання належних умов перегляду, урахування допустимих природних втрат, усушки деревини при зберіганні, транспортуванні і т.д.).
Суд приходить до переконання, що зазначена величина виміру (вага) такого товару, як деревина, не може мати істотного значеннядля визначення поняття «неправдиві відомості»в розумінні дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, оскільки така величина виміру піддається різким змінам в залежності від умов зберігання та транспортування, чого не враховано.
Як вбачається з матеріалів справи визначення обєму вантажу у вказаних вагонах було здійснено Закарпатською ТПП 29.09.2016 року, тобто більш ніж через 80 днів після визначення обєму ДП «Шепетівський лісгосп», відповідно на момент зважування лісоматеріали перебували у відкритих вагонах під відкритим небом, а тому зміна ваги є абсолютно природною з урахуванням зменшення вологості, дії сонця, опадів, способу зберігання та транспортування. Ця властивість деревини описана в спеціальній літературі та є загальновідомою.
Згідно наукового роз'ясненням щодо тлумачення термінів окремих товарних кодів деревини, наданого Національним лісотехнічним університетом України, зі змісту якого вбачається, що «деревина вимірюється у кубічних одиницях: щільних або складових метрах з подальшим переводом у щільні. Вага деревини є непостійною і значною мірою залежить від щільності деревної породи та її вологості, яка в свою чергу, залежить від багатьох чинників: пори року заготівлі, часу і способу зберігання та транспортування тощо. Тому вага товару «Деревина паливна» в процесі транспортування у теплу пору року у вигляді свіжоспиляних колод буде зменшуватись внаслідок природного сушіння.»
Субєктивним є у даномувипадку і визначення експертом обєму деревини. У висновку спеціаліста не зазначено який підхід застосованодо визначення обсягу цієї деревини, яка знаходилась у штабелях навалом. Із приєднаних до висновкуфототаблиць та його змісту можливо лише сприйняти, що таке визначення обєму є орієнтовним та приблизним.
Відповідно дост.54 МК Українимитний органздійснює контроль правильності визначення митної вартості товарів. Однак, як видноз матеріалів справи, такий здійснено без урахування вимог та положень, визначенихМК України.
Положеннями ст.ст..486,495 МК України обовязок доказування у митній справіпокладається на органи доходів і зборів (митних органів).
За змістомст.483 МК Українизазначене правопорушення характеризується умисною формою вини. Як видно, усправі відсутні будь-які доказитого, щоОСОБА_2 діявз умислом, спрямованим на порушення зазначених митних правил.
Отже у матеріалах справи взагалі ненаведено достатніх доказів на підтвердження того, що ОСОБА_2 надав митному органу підроблені документи чи такі, що містять неправдиві дані щодо зазначених відомостей з приводу обєму, ваги, геометричних розмірі та митна вартість.
Статтею 268 Митного кодексу України передбачається допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не тягне за собою застосування санкцій, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті. Частиною 2 статті 268 Митного кодексу України встановлено, що у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, посадові особи органів доходів і зборів надають декларантам або уповноваженим ним особам можливість виправити помилки, допущені в митній декларації.
Даних про те, що переміщення цього товару могло потягти за собою несплату або недоплату мита, в справі немає. Відомостей про те, що ОСОБА_2 усвідомлював будь-яке своє діяння, щодо переміщуваних лісоматеріалів, як протиправне, передбачав або повинен був і міг передбачити порушення своїми діями встановленого порядку переміщення його через митний кордон України або можливість такого порушення, бажав, свідомо допускав його, або легковажно розраховував на його відвернення, в справі не встановлено.
Отже, підстав для визнання його винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України немає.
Відповідно до ст.459 МК України адміністративна відповідальність за порушення митних правил встановлюється цим Кодексом. Суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств..
В протоколі про порушення митних правил зазначено, що ОСОБА_2, як директор ДП «Шепетівське лісове господарство» (фірма відправник та експортер), відповідає за додержання вимог, встановлених Митним кодексом. Тоді, як вказаною нормою визначено поняття «посадові особи підприємства керівники та інші працівники підприємств (резиденти або нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог встановлених цим кодексом, законами та іншими нормативними актами..».
В матеріалах справи відсутні будь які належні докази того, що ОСОБА_2, як директор ДП «Шепетівське лісове господарство» є відповідальною особою, яка згідно посадових обов'язків відповідальна за здійснення декларування вантажу, та яка здійснювала декларування затриманого Закарпатською митницею вагону.
До посадових обовязків ОСОБА_2, як директора ДП «Шепетівське лісове господарство», входить поточне керівництво підприємством, організація його виробничо-господарської та соціально-побутової діяльності, забезпечення виконання завдань, передбачених Статутом. В силу своїх посадових обовязків ОСОБА_2, як директор підприємства, не здійснює будь-яких дій, пов'язаних із навантаженням та декларуванням вантажу.
Частиною 8ст. 264 МК Українипередбачено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Статтею 266 Митного кодексу України передбачені обовязки, права та відповідальність декларанта та уповноваженої ним особи. Відповідно даної норми Закону, декларант зобовязаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу органу доходів і зборів предявити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів. Перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу органу доходів і зборів здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів. У випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, декларант має право вимагати від органу доходів і зборів випуску товарів, за умови забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу.
Відповідно до частини 4, 5 статті 266 Митного кодексу України, у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант. Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обовязки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що ОСОБА_2, як директор ДП «Шепетівське лісове господарство», не може бути субєктом адміністративної відповідальності за порушення митних правил щодо надання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення через митний кордон України партії лісоматеріалів документів, що містять неправдиві відомості щодо обєму, ваги, геометричних розмірів та митної вартості товару, який переміщувався у вагоні №67672113, відповідно відсутні підстави для визнання його винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Керуючись ст.ст. 527, 528, 529, ч. 1 ст. 483 МК України, п. 1 ч. 1 ст. 247, 283 - 285, 287 - 291, 294 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення (справі про порушення митних правил) відносно громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, директора державного підприємства «Шепетівське лісове господарство», - закрити, за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
Вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №1995/30501/16 від 27.10.2016 року: лісоматеріали із деревини ялина, довжиною 2,0 м, діаметром лісоматеріалів від 6 см до 30 см, ГОСТ 3243-88, код за УКТ ЗЕД НОМЕР_1 (61,48 куб.м.) - повернути ОСОБА_2 або його представнику.
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до апеляційного суду Закарпатської області суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_6