Постанова № 65611298, 14.03.2017, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
642/71/17
Номер документу
65611298
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

14.03.2017

Справа №642/71/17

Провадження №2-а/642/57/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(скорочене провадження)

14 березня 2017 суддя Ленінського районного суду м. Харкова у складі ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач в січні 2017 року звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить: визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_2 як особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб» та відповідно до розмірів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01 січня 2016 року; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 як особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби ,та деяких інших осіб» та відповідно до розмірів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування позову зазначено, що з 09.09.1993 по 16.03.2009 ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений у звязку із виходом на пенсію. На момент звільнення я обіймав посаду начальника сектору карного розшуку Лінійного відділу на станції Харків-пасажирський УМВС України на Південній залізниці, а також має спеціальне звання - підполковник міліції. Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» збільшено розмір посадових окладів зокрема, за посадою, яку позивач обіймав на момент звільнення на пенсію, а також збільшено розмір грошового забезпечення за спеціальне звання. Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осі( звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з виді грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення та премій в розмірах, встановлених законодавством. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок), за правилами п.1 якого проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах установлених законодавством. В грудні 2016 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Харківській області про перерахунок пенсії як пенсіонеру МВС з урахуванням положень постанови КМУ 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Націоналі поліції». Листом ГУ ПФУ в Харківської області від 07.12.2016 за № 2235/Є-14 йому було відмовлено у проведенні вказаного перерахунку з тих підстав, що він проходив службу та був звільнений з органів внутрішніх справ, а не з Національної поліції, вимоги постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не передбачає проведення позивачу, як пенсіонеру МВС України, перерахунку пенсії відповідно до Закону. Також, було повідомлено про те, що до органів ПФУ не надходило повідомлень про зміну розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

Представник відповідача Міністерства внутрішніх справ України у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову зазначив, що постанову КМ України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагають положення ст.. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії держави України. Крім того, зазначено, що, враховуючи, що КМ України відповідного рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12), зокрема колишніх працівників міліції, або про введення для цих категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалося, у МВС відсутні підстави для подання до органів ПФУ документів у порядку, визначеному п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. У звязку з цим для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників ОВС України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-ІІІ пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового та начальницького складу ОВС, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб», немає достатніх законних підстав, визначених Порядком.

Представник відповідача - ГУ ПФУ України у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову зокрема зазначив, що пенсіонери з числа колишніх працівників міліції набувають право на перерахунок пенсії у разі внесення змін до грошового забезпечення національних поліцейських, які відбулись за рішенням КМУ, виключно після 29.12.2015. Оскільки після 29.12.2015 за рішенням КМУ жодних змін у грошовому забезпеченні поліцейських Національної поліції не відбулося, прийнята КМУ Постанова №988 не породжує підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції. Крім того, зазначено, що ПФУ не отримував від МВС України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України. Зазначено про передчасність вимог позивача до ПФУ, оскільки на даний час відсутнє порушення прав свобод та інтересів позивача з боку відповідача ПФУ. Крім того, зазначено, що новоутворені територіальні органи Національної поліції не є правонаступниками територіальних органів МВС України. Таким чином позовні вимоги позивача вважають необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню

Представник відповідача - ГУ ПФУ України в Харківській області у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову зазначив, що ГУ ПФУ в Харківській області не повідомлялося про прийняття відповідного нормативного акту, на підставі якого збільшується хоча б один з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, довідок про новий розмір грошового забезпечення позивача з уповноваженого органу до ГУ ПФУ в Харківській області. Крім того, постанова КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Націоналі поліції» не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам правоохоронних органів МВС. Також зазначено, що позивачем пропущений строк звернення до суду з даним позовом.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши письмові докази у їх сукупності вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

З 09.09.1993 по 16.03.2009 ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений у звязку із виходом на пенсію. На момент звільнення обіймав посаду начальника сектору карного розшуку Лінійного відділу на станції Харків- пасажирський УМВС України на Південній залізниці, має спеціальне звання - підполковник міліції.

З 17.03.2009 позивачу призначено пенсію за 27 років вислуги, відповідно до Закону України №2262-ХІІ у розмірі 71% грошового забезпечення, перебуває на обліку ГУ ПФУ в Харківській області, що підтверджується листом №2235/Є-14 від 07.12.2016 в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб (у редакції Законуз 07.11.2015), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно із п. 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого 13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесені зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію»пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб…» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Враховуючи, що самепостановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Позивач 30.11.2016 звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про проведення перерахунку призначених та нарахованих йому пенсійних виплат відповідно до вимог ст.. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, які визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Листом від ГУ ПФУ в Харківській області №2235/Є-14 від 07.12.2016 позивачу було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсійних виплат, зазначено про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Яка застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07.11.2015, визначає грошове забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання і не передбачає проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону. У звязку з тим, що позивач проходив службу і був звільнений 16.03.2009 з органів внутрішніх справ, а не з Національної поліції, для порахунку його пенсії немає законних підстав.

Разом з тим, слід зазначити, що зворотна дія нормативно - правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

УРішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той законабо інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першоїстатті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

На день набрання чинностіЗаконом № 900-VIII Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

За приписами п. 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» рішення Кабінету Міністрів України зобов'язує відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Відповідно до п. 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 Законууповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач Міністерство внутрішніх справ допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не направленні Пенсійному фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії позивачу.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі ВАСУ від 29.11.2016 року по справі №К/800/32742/16.

Таким чином, встановивши протиправну бездіяльність відповідача та враховуючи існування в Україні єдиної державної системи пенсійного забезпечення, перебування позивача на пенсійному обліку саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, який, на підставі повідомлення від Пенсійного фонду України мав би скласти відповідні списки та передати їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які готують відповідні довідки, колегія суддів дійшла висновку, щозаявлені позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінюєдокази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому,всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не наведено достатніх аргументів та доводів, які свідчать, що відповідач МВС України діяв обґрунтовано та правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому є всі підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі витупала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.. ст..2,4, 6-11,71, 86, 94, 158 163, 167, 183-2, 186, 254 КАС України, ст.. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб, постанови КМУ №45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393», постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_2 як особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби ,та деяких інших осіб» та відповідно до розмірів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 як особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби ,та деяких інших осіб» та відповідно до розмірів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01 січня 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони Українина користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн..

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд міста Харкова шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя С.О.Скляренко