Постанова № 65603057, 28.09.2015, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.09.2015
Номер справи
761/17186/15-а
Номер документу
65603057
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/17186/15-а

Провадження № 2-а/761/319/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді Гуменюк А.І.

при секретарі Панасенко Ж.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі - Позивач) 17 червня 2015 року звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (далі - Відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона із 13 жовтня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Зазначає, що з приводу перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів, з яких сплачено страхові внески, і які зазначені в довідці про складові заробітної плати, виданої Пенсійним фондом України № 22850/07-40 від 08 квітня 2015 року, вона зверталася до Відповідача. Однак, листом від 29 квітня 2015 року, їй було повідомлено про відмову у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених виплат. Посилаючись на ряд норм чинного законодавства, вважає вказану відмову неправомірною та такою, що порушує її конституційні права. Таким чином, просить суд ухвалити судове рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва від 29 квітня 2015 року щодо відмови в проведенні їй перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця з дати її останнього перерахунку з 29 березня 2014 року з розрахунку 90% заробітної плати державного службовця, з якої сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів згідно довідки про складові заробітної плати, виданої Пенсійним фондом України від 08 квітня 2015 року за № 22850/07-40 та зобов'язати Відповідача провести виплату перерахованої пенсії державного службовця, з урахуванням фактично отриманих сум пенсії, а також відшкодувати судові витрати, пов'язані з розглядом справи.

Позивач у судовому засіданні позовну заяву підтримала з підстав, викладених в адміністративному позові. Просила суд адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник Відповідача у судове засідання не з'явився. На адресу суду подав клопотання про розгляд справи за відсутності сторони Відповідача. У запереченнях проти позову просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити, обґрунтовуючи свою правову позицію тим, що відповідно до діючого законодавства України, зокрема, статей 33 та 37 Закону України «Про державну службу», матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Крім того, зазначив, що надбавка за вислугу років виплачується Позивачеві у розмірі 25% процентів відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу». Також зауважив, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України і, що пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено, що перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державним органом за останнім місцем роботи. Таким чином, представник Відповідача вважає позов безпідставним.

Суд, заслухавши думку Позивача, яка не заперечувала проти розгляду справи за відсутністю представника Відповідача, вважає за можливе розглядати справу за відсутності сторони Відповідача.

Заслухавши пояснення Позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13 жовтня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Як вбачається із матеріалів справи, 08 квітня 2015 року за № 22850/07-40 Пенсійним фондом України було видано довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій зазначено надбавки та премії, які отримувала Позивач за період з 01 квітня 2012 року до 28 березня 2014 року, зокрема: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи згідно постанови КМУ № 268 в розмірі 111 679 грн. 05 коп., премії - 50 429 грн. 98 коп., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 23 054 грн. 24 коп., «Інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошова винагорода, що в сукупності становить - 97 417 грн. 28 коп. У довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (а.с. 11).

Судом встановлено, що з приводу перерахунку пенсії з урахуванням вищенаведених виплат, Позивач зверталася до Відповідача із заявою від 28 квітня 2015 року, вх. № З-187 від 29 квітня 2015 року (а.с. 9).

Судом також встановлено, що Листом № З-187/09 від 29 квітня 2015 року, Відповідач повідомив Позивача, що розмір пенсії останньої обчислено з урахуванням її загального трудового стажу та середньомісячної заробітної плати, визначеної за період роботи з 01 лютого 2014 року до 28 лютого 2014 року. Одночасно Відповідач у листі зазначив, що до розрахунку пенсії Позивача не увійшли індексація, матеріальні допомоги, грошові винагороди, зазначені в наданій Позивачем довідці від 08 квітня 2015 року № 22850/07, оскільки це не передбачено статтею 33 Закону України «Про державну службу» (а.с.10).

Суд критично оцінює та не приймає позицію Відповідача з огляду на наступне.

Відповідно до частин другої та шостої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до частини третьої статті 2 Закону України «Про оплату праці», до структури заробітної плати, у тому числі, входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до пункту а) статті 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на трудову пенсію, у тому числі, мають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів, - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

За змістом частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Крім того, Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (Постанова № 2а-4753/09/2670)» від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». До змісту вказаної довідки, у тому числі, зараховані надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати.

Аналізуючи вищенаведені правові норми, суд приходить до висновку, що суми надбавок за високі досягнення у праці, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексацій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця ОСОБА_1, на які, згідно законодавства, нараховувалися страхові внески до Пенсійного фонду України.

Таким чином, підлягають визнанню протиправними дії Відповідача щодо відмови Позивачеві у перерахунку пенсії за віком з урахуванням складових заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно довідки Пенсійного фонду України від 08 квітня 2014 року за № 22850/07-40, виданої на ім`я Позивача.

А позовні вимоги щодо зобов'язання Відповідача із 01 квітня 2014 року здійснити перерахунок пенсії Позивачеві шляхом включення до складу заробітної плати для розрахунку при призначенні і обчисленні пенсії складових заробітної плати (надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), згідно довідки Пенсійного фонду України від 08 квітня 2014 року за № 22850/07-40, виданої на ім`я Позивача, підлягають задоволенню.

До того ж, суд також знаходить за необхідне зобов'язати Відповідача виплатити Позивачеві недоотриману пенсію, починаючи із 01 квітня 2014 року.

Крім того, у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, за рахунок Державного бюджету України на користь Позивача підлягають присудженню судові витрати, пов'язані із розглядом справи, у розмірі 73 грн. 08 коп.

З урахуванням викладеного, на підставі статті 33 Закону України «Про державну службу», статей 3, 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року, статті 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року, статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, Постанови Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (Постанова № 2а-4753/09/2670)» від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року, керуючись статтями 8-12, 14, 18, 69, 71, 72, 94, 159-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - з а д о в о л ь н и т и.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком з урахуванням складових заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно довідки Пенсійного фонду України від 08 квітня 2014 року за № 22850/07-40, виданої на ім'я ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (Код ЄДРПОУ 26087323) здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, починаючи із 01 квітня 2014 року шляхом включення до складу заробітної плати для розрахунку при призначенні і обчисленні пенсії складових заробітної плати, зокрема, надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки Пенсійного фонду України від 08 квітня 2014 року за № 22850/07-40, виданої на ім'я ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (Код ЄДРПОУ 26087323) виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоотриману пенсію, починаючи із 01 квітня 2014 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок Державного бюджету України судові витрати, пов'язані із розглядом справи, у розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи в апеляційному порядку Київським апеляційним адміністративним судом, якщо вона не буде скасована.

СУДДЯ :