ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" серпня 2006 р. Справа № 17/223
Господарський суд Рівненської області у складі судді Петухова М.Г. розглянувши справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Рівнегаз »
до відповідача Дочірня компанія «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»в особі Управління магістральних газопроводів «Львівтрансгаз»
третя особа Здолбунівське відкрите акціонерне товариство «Волинь –Цемент »
про зобов’язання припинити постачання газу без одержання технічних умов
за участю представників сторін:
позивача: Янкевич Л.Д., Лихольот А.В. - представники по довіреності,
відповідача : Колодко В.І. –представник по довіреності,
третьої особи : Шуляк С.М.
Статті 20, 22 ГПК України сторонам роз’яснені.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в господарський суд з позовом до ДК «Укртрансгаз»в особі УМГ «Львівтрансгаз», Територіального управління з нагляду за охороною праці по Рівненській області та Здолбунівської районної державної адміністрації, третя особа ВАТ «Волинь-Цемент», в якому просив визнати недійсними : 1) технічні умови № 67/02 від 11.03.2002 р. видані УМГ "Львівтрансгаз" ДК Укртрансгаз"; 2) рішення територіального управління Держнаглядохоронпраці по Рівненській області, яким погоджено будівництво резервного газопроводу високого тиску від ГРС "Здолбунів" до ГРП ВАТ "Волинь-Цемент"; 3) розпорядження голови Здолбунівської райдержадміністрації від 07.10.2003 р. № 510, яким затверджено акт державної технічної комісії від 06.10.2003р. про прийняття закінченого будівництвом об'єкту в експлуатацію.
Під час розгляду справи позивач подав суду заяву про зміну підстав та предмету позову, просить суд зобов’язати ДК «Укртрансгаз»в особі Управління магістральних газопроводів «Львівтрансгаз»припинити постачання природного газу Здолбунівському ВАТ «Волинь-Цемент»до погодження технічних умов № 67/02 від 11.03.2002 р. з ВАТ «Рівнегаз»та отримання технічних умов на будівництво газопроводу та реконструкцію ГРС від ВАТ «Рівнегаз». Свої вимоги обгрунтовує тим, що підключення до газопроводу без одержання окремих технічних умов або погодження виданих технічних умов порушує пункт 4.2 Правил подачі та використання природного газу внародному господарстві України, затверджених наказом Державного комітету України по нафті і газу від 01.11.1994р. № 335. Крім цього, позивач зазначає, що на лінії розподільчого газопроводу ВАТ «Рівнегаз»немає окремого обліку газу, що призводить до неправильного обліку газу, який фактично отримує, ВАТ «Рівнегаз». Також позивач стверджує, що в розподільчий газопровід подаєтьсч неодорований газ, що суперечить п.11.1 Правил обліку природного газу при видобуванні, транспортуванні та зберіганні, затверджених наказом НАК «Нафтогаз України № 1 від 11.05.2002р.. Просить позов задоволити.
В зв’язку з виключенням позовних вимог до Територіального управління з нагляду за охороною праці по Рівненській області та Здолбунівської районної державної адміністрації, ухвалою суду у даній справі від 19.07.2006р. останні за загодою позивача виключені з числа відповідачів.
Відповідач у відзиві на змінені позовні вимоги та у судовому засіданні вказує, що ст. 22 ГПК України дозволяє змінити підставу або предмет позову, тоді як позивач у своїй заяві змінив і підставу і предмет позову, тому позивачу слід подати новий позов. Просить суд провадження у справі припинити а заяву позивача про зміну підстав та предмету позову повернути без розгляду. Крім цього в попередніх запереченнях та у судовому засіданні відповідач як на підставу підключення ВАТ «Волинь-Цемент»посилається на рішення господарського суду м.Києва у справі № 6/142 від 17.03.2004р..
Третя особа у наданих суду письмових поясненнях зазначає, що рішенням господарського суду м.Києва у справі № 6/142 від 17.03.2004р. встановлено, що при будівництві газопроводу технічні умови ВАТ «Волинь-Цемент» виконано повністю, тому цей факт не потребує доведення.
Крім цього представники відповідача та третьої особи повідомили, що ВАТ «Волинь-Цемент»вже підключено до резервного газопроводу.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що позов слід задоволити частково.
Судом встановлено, що Управлінням магістральних газопроводів «Львівтрансгаз»ДК «Укртрансгаз»11.03.2002р. були видані технічні умови № 67/02 на газопостачання технологічних потреб Здолбунівського ВАТ «Волинь-Цемент», якими передбачено, що газопостачання технологічних потреб Здолбунівського ВАТ «Волинь-Цемент через окремий локальний газопровід можливо від існуючої ГРС Здолбунів при умові її реконструкції та встановлено ряд вимог до проекту будівництва газпроводу ( Т.1 а.с.19).
Кооперативно-державним проектно-вишукувальним інститутом «Рівнеагропроект»розроблене робочий проект на будівництво резервного газопроводу високого тиску від ГРС Здолбунів до ГРП ВАТ «Волинь-Цемент»(Т.1 а.с.107-121). На підставі розробленого проекту, згідно виконавчо-технічної документації (Т.1 а.с.122-186), останнє здійснило будівництво резервного газопроводу високого тиску.
Резервний газопровід високого тиску від ГРС Здолбунів до ГРП ВАТ «Волинь-Цемент»прийнятий в експлуатацію актом державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об’єкта в експлуатацію від 06.12.2003р., який підписаний в тому числі і представником відповідача та затверджений розпорядженням голови Здолбунівської райдержадміністрації № 510 від 07.10.2003р.(Т.1 а.с.92-94).
Технічні умови № 67/02 на газопостачання технологічних потреб Здолбунівського ВАТ «Волинь-Цемент»з ВАТ «Рівнегаз»не погоджено, інші технічні умови ВАТ «Рівнегаз»для ВАТ «Волинь-Цемент»не видавалися.
Пунктом 1.1 Правил подачі та використанняприродного газу внародному господарстві України, затверджених наказом Державного комітету України по нафті і газу від 01.11.1994р. № 335 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.11.1994р за № 281/491 визначено, що дані Правила є обов’язковими для усіх підприємств, об’єднань і організацій, зайнятих видобутком, транспортуванням , збутом і споживанням природного газу, проектуванням систем газопотачання і газоспоживаючого обладнання та його надлагоджуваннм, незалежно від їх відомчого підпорядкування і форм власності. В розумінні вказаних Правил газопостачальною організацією є ДК “Укртрансгаз” НАК “Нафтогаз України”, а газозбутовою організацією є ВАТ “Рівнегаз”.
Відповідно до п. 4.2 Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України, затверджених наказом Державного комітету України по нафті і газу від 01.11.1994р. № 335 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.11.1994р за № 281/491 при складанні завдання на проектування підключення до магістрального газопроводу чи розподільчого газопроводу (тиском до 1,2 МПа) споживач або за його дорученням проектна організація повинні одержати від газопостачальної та газозбутової організації технічні умови на газопостачання об’єктів (підприємств).
Пунктом 4.7 Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України, затверджених наказом Державного комітету України по нафті і газу від 01.11.1994р. № 335 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.11.1994р за № 281/491 передбачено, що усі проекти газопотачання та газифікації підприємств і обладнання перед початком будівництва підлягають узгодженню в підрозділах Держнаглядохоронпраці, Державної газінспекції, газопостачальних та газозбутових організаціях та Держстандарту України.
Проте, ні ВАТ «Волинь-Цемент»з Управлінням магістральних газопроводів «Львівтрансгаз»ДК «Укртрансгаз», ні за їх дорученням проектно-вишукувальний інститут «Рівнеагропроект»до ВАТ «Рівнегаз»для отримання технічних умов не звертались, розробка проекту газопроводу відбувалася без узгодження та відома ВАТ «Рівнегаз».
Ні до ні під час будівництва газопроводу реконструкція ГРС Здолбунів, як того вимагали технічні умови № 67/02, ВАТ «Волинь-Цемент»не проведена. Дана обставина підтверджується і тим, що робочий проект реконструкції ГРС Здолбунів, був рекомендований до затвердження відповідачем лише у квітні 2006р. та поданий на реєстрацію до Західної міжрегіональної інспекції держнагляду на виробництвах нафтогазового комплексу у травні 2006р. тобто через 9 місяців після звернення позивача до господарського суду з позовом та порушення провадження у даній справі та через 4 роки після видачі технічних умов № 67/02 (Т.2 а.с.38-43).
Фактично на момент прийняття рішення судом у даній справі відповідач здійснив підключення збудованого ВАТ «Волинь-Цемент»газопроводу, що підтверджено представниками відповідача та третьої особи в судовому засіданні. При цьому будь-яких доказів реконструкції та введення в експлуатацію реконструйованої ГРС Здолбунів ні відповідач ні третя особа суду не надали.
З врахуванням первинних позовних вимог викладених у позовній заяві, ухвалою суду у даній справі від 29.09.2005р. призначено судову експертизу на вирішення якої поставлені питання : а) чи порушено порядок проектування, будівництва та чи можливе введення в експлуатацію газопроводу високого тиску від ГРС “Здолбунів” до ВАТ “Волинь-Цемент” без отримання технічних умов від ВАТ “Рівнегаз” відповідно до будівельно-технічних вимог ; б) чи може призвести введення в експлуатацію газопроводу високого тиску від ГРС “Здолбунів” до ВАТ “Волинь-Цемент” до погіршення роботи діючої системи газопостачання відповідно до будівельно технічних вимог і чи не призведе введення в експлуатацію даного газопроводу до неможливості подання необхідного обсягу газу за встановленим проектним тиском споживачам населених пунктів Ільпень –2 та Квасилів –2.
Клопотання про включення питань які слід поставити на вирішення експертизи подані в клопотанні третьої особи від 18.10.2005р. судом не розглядалося, оскільки клопотання подане через два тижні після направлення матеріалів справи до експертної установи (Т.2 а.с.8, 24).
Згідно висновку № 445 судової будівельно-технічної експертизи від 31.03.2006р. Тернопільського відділення КНДІСЕ (Т.2 а.с.10-14)
Виготовлений робочий проект "Резервного газопроводу високого тиску" від ГРС м.Здолбунів до ГРП ВАТ "Волинь-Цемент" в м.Здолбунів порушений в частинах:
-не відповідає технічним умовам на газопостачання УМГ "Львівтрансгаз", крім того "Технічне завдання на проектування" видане раніше ніж "Технічні умови на газопостачання";
-не розроблений проект реконструкції вузла переключень на ГРС "Здолбунів" і пункту заміру газу (згідно з вимогами технічних умов № 67/02);
-не відповідає вимогам ДБН В.2.5-20-201 "Газопостачання" п.1.2 та ДБН А.2.3-1 99 "Територіальна діяльність в будівництві. Основні положення" (зміна існуючої схеми газопостачання не погоджена з територіальною проектною організацією);
-технічні умови на газопостачання, а також сам проект газопроводу не погоджені з ВАТ "Рівнегаз" (газозбутною організацією), що суперечитть вимогам "Правил та використання природного газу в народному господарстві України", затверджені наказом Держкомітету України по нафті і газу від 01.11.1994 р. № 355, зареєстровані у Мінюсті України 30.11.1994 р. за № 281/491 (пп.1.1, 4.2, 4-7).
Введення в експлуатацію газопроводу високого тиску від ГРС "Здолбунів" до ВАТ"Волинь-Цемент" призведе до погіршення роботи існуючої системи газопостачання (в дослідженні викладені всі доводи щодо цього), що приведе до неможливості поданні необхідного обсягу газу для споживачів населених пунктів Ільмень-2 та Квасилів-2 та інших при фактичних тисках в існуючому газопроводі.
Введення в екплуатацію запроектованого газопроводу призведе до порушення роботи існуючого ГГРП-1 (п.4.4.9. "Правила безпеки систем газопостачання України". Київ-1998 р.).
Зменшення тиску газу призведе дор погіршення газопостачання населених пунктів Ільмень-2, та Квасилів-2 та ВАТ "Здолбунівський завод будматеріалів".
Компенсувати / нівелювати зменшення тиску газу шляхом будівництва компресорних станцій для підняття тиску в газопроводі з робочим тиском не більше 12 кгс/см2 неможливо. В даному випадку будівництво компресорних станцій не передбачено "Правилами безпеки газопостачання України. Київ-1998 р." та ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання".
Крім цього, позивачем надані перевірочні гідравлічні розрахунки існуючих газопроводів високого та середнього тисків від ГРС «Здолбунів»м.Здолбунів Рівненської області проведені “УкрНДІінжпроект” (Т.1 а.с.21-34) з висновків якого вбачається :
1.За останній період газифікація м.Здолбунів та прилеглих населених пунктів, які заживлені від ГРС “Здолбунів”, значно поширилась. Тому внесення суттєвих змін в систему газопостачання міста без погодження з інститутом “УкрНДІінжпроект” є неправомірним, так як він є розробником схеми газопостачання м.Здолбунів та організацією, на яку покладені функції базової організації Держбуду України по газопостачанню згідно ДБН А.2.3-1-99 “Територіальна діяльність в будівництві.Основні положення”.
2. Виготовлення проектної документації, яка суттєво змінює систему газопостачання споживачів через ГРС “Здолбунів” без погодження з ВАТ “Рівнегаз” не відповідає вимогам чинних нормативних документів (п.4.2 “Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України”, затверджених наказом Держкомнафтогазу України від 01.11.94 р. № 355, реєстрація у Мінюсті України від 30.11.94 р. № 281/491).
3. Виконані перевірочні гідравлічні розрахунки існуючих газопроводів та середнього тиску при переведенні існуючого газопроводу високого тиску від ГРС “Здолбунів” до ВАТ “Волинь-Цемент” з робочим тиском Р=12кгс/см2, який подає газ на м.Здолбунів, показали, що існуюча система газопроводів середнього тиску не зможе подати необхідний обсяг газу споживачам населених пунктів Ільпень-2 та Квасилів-2, якщо фактичний робочий тиск газу при визоді із ГРС “Здолбунів” в газопроводі високого тиску буде 2 кгс/см2 (середній робочий тиск за 2003 р.) або 1,5кгс/см2 (робочий мінімальний тиск).
4. Якщо тиск газу на виході із ГРС в газопроводі, який подає газ м.Здолбунів, буде 3кгс/см2 (максимальний робочий тиск газу згідно довідки Рівненського ЛВУМГ) ГГРП-1 перестає виконувати функцію автоматичного регулюючого пристою.
Враховуючи широкий діапазон коливань вхідного тиску перед ГГРП-1 необхідно буде замінити регулююче обладнання на більш чутливе (регулятори типу РДУК).
Крім того, в порушення Правил обліку природного газу при видобуванні, транспортуванні та зберіганні, затверджених наказом НАК «Нафтогаз України»від 11.05.2002р. № 1 в газорозподільчий газопровід ВАТ «Рівнегаз» подається неодорований газ, а також відсутній належний облік газу, що підтверджується актом випробувань запаху газу приладним методом за ГОСТ 22387.5-77 від 31.07.2006р. та актом від 01.08.2006р.
Таким чином, будівництво газопроводу проведена з порушенням Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України, затверджених наказом Державного комітету України по нафті і газу від 01.11.1994р. № 335 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.11.1994р за № 281/491 без погодження чи отримання технічних умов ВАТ «Рівнегаз»як газозбутової організації, без реконструкції ГРС Здолбунів, оскільки доказів її реконструкції та введення в експлуатацію відповідач та третя особа суду не надали, без дотримання вимог щодо обліку та одоризації газу, які були б вирішенні при отриманні технічних умов від ВАТ «Рівнегаз».
За таких обставин позовні вимоги є обгрунтованими і позовні вимоги підлягають задовленню.
Заперечення відповідача та третьої особи до уваги судом не беруться виходячи з наступного.
Посилання відповідача третьої особи рішення господарського суду м.Києва у справі № 6/142 від 17.03.2004р. є безпідставним, оскільки :
- ВАТ «Рівнегаз»не брало участі у даній справі, хоча з тексту рішення вбачається, що клопотання про залучення ВАТ «Рівнегаз»про залучення до участі у справі в якості третьої особи останнім подавалося, проте в його задоволенні було відмовлено ;
- рішенням суду у справі № 6/142 від 17.03.2004р не розглядалося питання отримання ВАТ «Волинь-Цемент»технічних умов від ВАТ «Рівнегаз»;
- в рішенні суду у справі № 6/142 від 17.03.2004р. ДК «Укртрансгаз»зобов’язано здійснити підключення до газорозподільних мереж резервного газопроводу, який збудовано ВАТ «Волинь-Цемент»в той час коли відповідач в порушення вказаного рішення суду, стверджує, що підключення відбулося до магістральних мереж, як постійного газопроводу.
Відносно заперечень вдповідача, щодо можливості зміни позивачем тільки підстави або тільки предмету предмету позову, то суд вважає такі твердження помилковими, так як словосполучення «змінити підставу або предмет позову»на думку суду не виключає можливості зміни і підстави і предмету позову, оскільки зміна предмету позову в більшості випадків призводить до зміни підстав позову якими позивач обгрунтовує свою матеріально-правову вимогу.
Судові витрати згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача, в тому числі вартість проведення судової експертизи в сумі 1480 грн.(Т.2 а.с.9) .
Керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ :
1. Позов задоволити. Дочірній компанії «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»в особі Управління магістральних газопроводів «Львівтрансгаз»(79000 м.Львів вул. Рубчака,3) припинити постачання природного газу Здолбунівському ВАТ «Волинь-Цемент»(Рівненська область, м.Здолбунів, вул. Шевченка, 1) до погодження технічних умов № 67/02 від 11.03.2002 р. з ВАТ «Рівнегаз»та отримання технічних умов на будівництво газопроводу та реконструкцію ГРС Здолбунів від ВАТ «Рівнегаз».
2. Стягнути з Дочірної компанії «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»в особі Управління магістральних газопроводів «Львівтрансгаз»(79000 м.Львів вул. Рубчака,3) на користь Відкритого акціонерного товариства «Рівнегаз»(м.Рівне, вул. Білякова,4, код ЄДРПОУ 03366701) –85 грн. витрат по сплаті держмита та 118 грн. витрат по сплаті витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Стягнути з Дочірної компанії «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»в особі Управління магістральних газопроводів «Львівтрансгаз»(79000 м.Львів вул. Рубчака,3) на користь Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, 46001 м.Тернопіль, вул. КН. Острозького, 14А, р/р 35220001000122 в УДК в Тернопільській області, МФО 838012, код 2157361 –1480 грн. вартості судової експертизи.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення оформлено та підписано 04.08.2006р.
Суддя М.Г. Петухов