Справа № 758/12891/16-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2017 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Шаховніної М. О.,
при секретарі - Якимович К. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Київської області про перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про перерахунок пенсії.
Свої вимоги мотивує тим, що він служив в органах внутрішніх справ України, а 22 грудня 2010 року вийшов на пенсію за вислугою років із посади старшого дільничного інспектора міліції сектора дільничних інспекторів міліції, у званні - майор міліції.
Позивач вказує, що він перебуває на обліку в ГУПФУ в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зазначив, що 01 вересня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення, однак ГУПФУ в Київській області листом від 23 вересня 2016 року відмовило в перерахунку пенсі, посилаючись на те, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось, та повідомлення про перерахунок пенсії пенсіонерів органів внутрішніх справ до органів Пенсійного фонду не надходило, тому підстави для здійснення перерахунку відсутні.
Посилаючись на те, що дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії є незаконними, необґрунтованими та такими, що грубо порушують його конституційні права, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить зобов'язати ГУПФУ в Київській області здійснити йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
У судовому засіданні, ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 12.01.2017 року, не виходячи до нарадчої кімнати, було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Національної поліції в Київської області.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у їх задоволенні. Пояснила, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось, та повідомлення про перерахунок пенсії пенсіонерів органів внутрішніх справ до органів Пенсійного фонду не надходило, тому підстави для здійснення перерахунку відсутні. Крім того, вказала, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії та здійснюють її нарахування на підставі наданими їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках. Даних довідок їм надано не було ( а.с. 35-38).
Представник третьої особи просила також відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає у зв'язку з наступним.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( а.с. 12).
Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, наказом ГУ МВС України в Київській області від 22 грудня 2010 року №1194 о/с майора міліції ОСОБА_1, старшого дільничного інспектора міліції сектора дільничних інспекторів міліції 2-го міського відділу міліції Білоцерківського міського відділу, звільнено у запас Збройних Сил за п. 64 «Ж» (за власним бажанням) з 22.12.2010 року (а.с. 11).
01 вересня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення ( а.с. 14).
ГУПФУ в Київській області листом від 23 вересня 2016 року відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсі, посилаючись на те, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось, та повідомлення про перерахунок пенсії пенсіонерів органів внутрішніх справ до органів Пенсійного фонду не надходило, тому підстави для здійснення перерахунку відсутні ( а.с. 16).
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Приписи ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно ч. 3 ст. 63 вказаного Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.
Посилання Відповідача на те, що факт прийняття постанови № 988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, оскільки нормативних документів, якими б змінювались розміри грошового забезпечення поліцейських Урядом України не видавались, а відтак підстави для перерахунку пенсії відсутні, судом оцінюється критично з огляду на таке.
Зі змісту Порядку №45 випливає, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення Міністерство внутрішніх справ України повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а останній, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1 ).
Відповідно до п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484а13.
Водночас, суд враховується, що відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонерами додаткових документів.
Таким чином, для здійснення в даному випадку перерахунку пенсії Позивача Управлінню необхідно мати відповідну довідку із зазначенням розмірів відповідних виплат на основі яких і буде здійснений перерахунок пенсії.
Тобто, перерахунок пенсії можливий лише після подання ОСОБА_1 вказаної довідки до органів Пенсійного фонду, а тому Відповідач, не маючи такої довідки, не мав законних прав проводити перерахунок пенсії.
Враховуючи те, що на момент звернення Позивача до Управління в останнього була відсутня довідка про розмір грошового забезпечення, відмова у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є правомірною.
Аналогічна позиція випливає зі змісту ухвали Вищого адміністративного суду України від 24.11.2016 року у справі №676/1910/16-а.
За таких обставин, не заперечуючи право позивача на перерахунок пенсії за правилами ст. 63 Закону, суд вважає за необхідне підкреслити, що обов'язковою умовою для проведення Управлінням такого перерахунку є належним чином оформлена уповноваженим органом довідка про розмір грошового забезпечення, яка подається до органів Пенсійного фонду України та є необхідним підтвердженням складових грошового забезпечення, з урахуванням яких проводиться перерахунок пенсії.
Судом встановлено, що позивачем не було надано до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення встановленого зразка, передбаченого порядком проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за таких обставин у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не було надано всіх необхідних документів для перерахунку йому пенсії, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 158-163, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Київської області про перерахунок пенсії відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М. О. Шаховніна