Дата документу 24.03.2017 Справа № 554/2074/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2017 року
Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді Микитенка В.М., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
14.03.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Полтавського обласного військового комісаріату, у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому в оформленні документів на виплату одноразової грошової допомоги інваліду війни та направлення їх до Міністерства оборони України;
- зобовязати відповідача прийняти його документи для оформлення виплати йому одноразової грошової допомоги інваліду війни та направити їх за належністю до Міністерства оборони України для прийняття рішення;
В обґрунтування позовних вимог послався на те, що під час проходження строкової служби в ОСОБА_2, з 25.06.1986 року по 22.01.1987 року приймав участь у бойових діях в Демократичній республіці Афганістан, де отримав поранення та лікувався. З 11.02.2016 року отримав 2 групу інвалідності у звязку з пораненням , контузією, захворюваннями, повязаними з виконанням обовязків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії. 20.01.2017 року він подав заяву до Решетилівського районного військового комісаріату про направлення до Полтавського ОВК його документів для виплати одноразової грошової допомоги, що останній і здійснив. Однак 27.01.2017 року Полтавський ОВК повернув його документи та відмовив у направленні їх до Міністерства оборони України, незаважаючи на те, щовсі необхідні документи були подані.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову та просив відмовити у його задоволенні за безпідставністю, мотивуючи, що з часу звільнення позивача з військової служби минуло понад 3 місяці та ним не подано документи щодо причин та обставин отриманих ним поранень.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 25.06.1986 року по 22.01.1987 року проходив військову службу та приймав участь у бойових діях в Демократичній республіці Афганістан (а.с. 3-6,14).
Відповідно довідок МСЕК від 31 січня 2013 рокусерії 10ААА № 185626 та серії АВ №0563228 ОСОБА_1 встановлено спочатку 3 групу, а потім 2 групу інвалідності у звязку з пораненням, контузією, захворюваннями, повязаними з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.9,10,13).
Указані відомості також підтверджуються витягом з протоколу засідання ЦВЛК по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №4492 від 30.11.2015 року (а.с.8) та актом судово-медичного обстеження № 1649 від 12.11.2015 року (а.с.7).
За даними довідки МВС України серії ЛОП №0415287 позивач ОСОБА_1 станом на 22.11.2016 року до кримінальної відповідальності не притягувався (а.с.11).
20.01.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Решетилівського районного військового комісаріату про направлення до Полтавського ОВК його документів для виплати одноразової грошової допомоги (а.с.12). Однак 27.01.2017 року Полтавський ОВК повернув його документи без реалізації (а.с.15).
Частиною 2ст. 19 Конституції Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченийКонституцієюта законами.
Відповідно до п. 1ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно п.п. 4 п. 2ст. 16 вказаного Законуодноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Так, до факту встановлення позивачу інвалідності, як підстави для виплати зазначеної одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності, в тому числі і для визначення розміру складових грошового забезпечення за останньою посадою, яку позивач займав при звільненні, повинні застосовуватися нормативно-правові акти, що діяли станом на день встановлення позивачу інвалідності.
Аналогічна правова позиція висловлена колегією суддів Судової палати Верховного Суду України у постановах від 18.11.2014 року та 21.04.2015 року (справи №21-446а14 та № 21-135а15 відповідно).
На підставі ст. 23 Закону, фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цьогоЗакону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 рокузатверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Отримання одноразової грошової допомоги на підставіст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»пов'язується не з фактом звільнення позивача зі служби, а з часом встановлення йому інвалідності, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження військової служби, незалежно від строку, що минув після звільнення з військової служби. Інвалідність другої групи позивача настала у 2016 році, отже виплата одноразової грошової допомоги повинна здійснюватись на підставіпостанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року, яка була чинна на момент встановлення позивачу інвалідності.
Отже, при розгляді заяви та документів позивача про нарахування та виплату грошової допомоги відповідач повинен врахувати,постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» № 975 від 25.12.2013 року.
Відповідно до п. п. 6, 7постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» № 975 від 25.12.2013 року, призначення і виплата одноразової допомоги здійснюється на підставі наданих документів.
Порядок призначення та виплати допомоги: особи, які мають право на одноразову допомогу звертаються з документами у обласний військовий комісаріат; комплект документів перевіряється та надсилається за належністю в Департамент фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги; перевірені фахівцями документи розглядаються Комісією та подаються Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги; після прийняття рішення Міністром оборони України кошти надсилаються у обласний військовий комісаріат (військову частину), до якого були подані документи, для виплати одноразової допомоги отримувачам виплата одноразової допомоги провадиться в порядку черговості відповідно до дати подання документів після отримання Міністерством оборони коштів, передбачених на ці цілі.
На підставі п. 13 вказаного Порядку керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Суд зазначає, що будь-яких доказів на підтвердження того, що керівником Полтавського обласного військового комісаріату було дотримано процедуру, визначену у п. 13 вказаного Порядку, не надано.
З огляду на вищевикладене, відповідно дост. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»іПостанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» № 975 від 25.12.2013 року, обов'язок для призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому інвалідності, у зв'язку з травмою, пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби, покладений саме на Міністерство оборони України на підставі документів, направлених обласним військовим комісаріатом.
Крім того, суд звертає увагу на те, що засіданням Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України встановлено причинний зв'язок захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв позивача, пов'язаних з виконуванням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. Водночас, із наданих до суду медичних та інших документів не вбачається будь - яких посилань, які б свідчили про вчинення позивачем злочину чи адміністративного правопорушення або вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.
Керуючись ст. 6-14, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо відмови у складанні висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги інваліду війни ОСОБА_1 та не направлення його до Міністерства оборони України в особі постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.
Зобовязати Полтавський обласний військовий комісаріат прийняти документи щодо оформлення ОСОБА_1 грошової допомоги в зв'язку з настанням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії та направити їх до Міністерства оборони України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів.
Суддя В.М.Микитенко