Дата документу 28.02.2017 Справа № 554/694/17
Провадження № 1кс/554/1700/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави Гальонкіна Ю.С., при секретарі Худолій Т.І., за участю слідчого в ОВС першого слідчого відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_1, прокурора відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_2, розглянувши клопотання слідчого в ОВС першого слідчого відділу прокуратури Полтавської області юрист 1 класу ОСОБА_1, про надання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління Національної поліції України в Полтавській області (код ЄДРПОУ40108630) в межах кримінального провадження № 42016170000000270 за ознаками складу злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 368-2, ч. 3 ст. 369 КК України, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13 вересня 2016 року,
ВСТАНОВИВ:
28 лютого 2017 року слідчий в ОВС першого слідчого відділу прокуратури Полтавської області юрист 1 класу ОСОБА_1, за погодженням з прокурором Москаленком Д.В., звернувся до суду із клопотанням про проведення позапланової виїзної документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління Національної поліції України в Полтавській області (код ЄДРПОУ40108630) в межах кримінального провадження № 42016170000000270 за ознаками складу злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 368-2, ч. 3 ст. 369 КК України, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13 вересня 2016 року.
На обґрунтування клопотання посилається на ті обставини, що під час досудового розслідування встановлено, що відповідальні особи за матеріально технічне забезпечення (паливно-мастильні матеріали) в ГУ НП в Полтавській області по різним напрямкам своєї діяльності: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, за попередньою змовою між собою та рядом водіїв ГУ НП в Полтавській області зловживаючи своїм посадовим становищем систематично здійснюють розкрадання паливно-мастильних матеріалів, шляхом внесення завідомо неправдивих даних в офіційні документи, що призвело до розтрати палива.
Загальний обєм поставки палива марки А-92 складає 359834 літрів. Відповідно до відомостей отриманого палива марки А-92 співробітниками ГУ НП в Полтавській області за період з 01.01.2016 по 23.09.2016 загальний обєм використаного палива складає 308600 літрів. Залишок палива марки А-92 на 23.09.2016 складало в талонах на загальний обєм 4050 літрів та на АЗС ГУ НП в Полтавській області 3042 літри. В результаті перевірки виявлено нестачу палива марки А-92 в кількості 44142 літри (32974 кг) та свідчить про розтрату палива саме відповідальними особами ГУ НП в Полтавській області.
Окрім того, 11.08.2016 службовими особами ГУ НП в Полтавській області укладено договір із ПП «ВКФ «Мрія» № 336 щодо закупівлі послуг з постачання їжі особам, які утримуються в спец установах (8 ІТТ, передбачувана кількість осіб 22000 чоловікоднів) на території Полтавської області та м. Полтава на загальну суму 963000 грн.
У подальшому, з метою перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок ПП «ВКФ «Мрія» 17.08.2016 підписано акт виконаних робіт № 195, на підставі якого Державною казначейською службою в Полтавській області перераховано на розрахунковий рахунок ПП «ВКФ «Мрія» 206838,84 грн. Згідно розрахунків, за вказаний період (з 11.08.2016 по 17.08.2016) дана сума відповідає наданню послуг з постачання їжі особам, які утримуються в ізоляторах тимчасового тримання в кількості 4722 чоловікоднів.
Водночас у ході досудового розслідування встановлено, що згідно інформації ізоляторів тимчасового тримання Полтавської області, зазначених у специфікації до договору поставки, за вищевказаний період фактично надано послуг у кількості 400 чоловікоднів на загальну суму 17518 грн., що свідчить про безпідставне перерахування коштів з державного бюджету на загальну суму 189320 грн.
Окрім того, вивченням документації конкурсних торгів встановлено, що службові особи ГУ НП в Полтавській області, зловживаючи своїм службовим становищем фактично завищили у додатку №3 кількість чоловікоднів, яку вказано 22000 при загальній середньодобовій наповненості всіх 8 ІТТ у кількості 80 осіб.
Так, за період дії договору з 11.08.2016 по 31.12.2016 послуги будуть надаватись протягом 142 днів. За таких обставин при середньодобовій наповненості у кількості 80 осіб загальна сума складає лише 11360 чоловікоднів. Таким чином, при оцінці 43,8 грн. за одиницю, фактична сума договору має складати 497568 грн., що свідчить про безпідставне укладення договору на суму 963600 грн., внаслідок чого можливі збитки складають 466032 грн.
Так, у органу досудового розслідування є підстави вважати, що унаслідок незаконних дій уповноважених осіб ГУ НП в Полтавській області протягом 2016 року та порушення ними вимог чинного законодавства було заподіяно збитків державі на вказану суму.
Посилаючись на те, що для забезпечення розслідування у кримінальному провадженні та збирання доказів, підтвердження розтрати паливно-мастильних матеріалів уповноваженими особами ГУ НП в Полтавській області протягом 2016 року, суми заподіяних збитків державі, посадових осіб внаслідок дій чи бездіяльності яких порушено вимоги чинного законодавства та заподіяно збитки, виникла необхідність у проведенні виїзної позапланової ревізії фінансово господарської діяльності ГУ НП України в Полтавській області в частині встановлення суми розтрати паливно-мастильних матеріалів, та бюджетних коштів передбачених для оплати послуг з постачання їжі особам, які утримуються в ізоляторах тимчасового тримання, за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року та суми заподіяних збитків державі, тому слідчий звернувся до суду з даним клопотанням.
На думку слідчого є достатньо підстав вважати, що дані, які будуть отримані під час проведення позапланової документальної ревізії матимуть значення для встановлення істини у справі.
У судовому засіданні слідчий подання підтримав та просив його задовольнити. Прокурор проти задоволення подання не заперечував.
Дослідивши надані матеріали клопотання, приходжу до висновку, що клопотання сторони кримінального провадження, слідчого про проведення позапланової виїзної ревізії підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Законом.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав
для її проведення на підставі рішення суду.
Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
За змістом ч. 8 ст. 11 цього Закону орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Згідно із п.2 ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Разом із тим, на даний час, з КПК України виключено п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40, яким прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
Згідно ч.2 ст.84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п.4 ч.2 ст.99 КПК України віднесено і акти перевірок.
Ураховуючи, що для забезпечення розслідування у кримінальному провадженні та збирання доказів, проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, та встановлення істини у справі, а саме для підтвердження або спростування розтрати паливно-мастильних матеріалів уповноваженими особами ГУ НП в Полтавській області протягом 2016 року, суми заподіяних збитків державі, посадових осіб внаслідок дій чи бездіяльності яких порушено вимоги чинного законодавства та заподіяно збитки, виникла необхідність провести виїзну позапланову ревізію фінансово господарської діяльності ГУ НП України в Полтавській області в частині встановлення суми розтрати паливно-мастильних матеріалів, та бюджетних коштів передбачених для оплати послуг з постачання їжі особам, які утримуються в ізоляторах тимчасового тримання, за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року та суми заподіяних збитків державі.
При цьому, враховуючи характер вчиненого кримінального правопорушення та ті обставини, що іншим шляхом отримати такі відомості немає можливості, вважаю, що клопотання потрібно задовольнити та надати дозвіл на проведення з 01 березня 2017 року позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ГУ НП України в Полтавській області за період з 01 січня по 31 грудня 2016 року.
Враховуючи вище викладене, керуючись ст. 40 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»,-
УХВАЛИВ:
1.Клопотання задовольнити та надати дозвіл на проведення з 01 березня 2017 року позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності за період 01 січня 2016 по 31 грудня 2016 року ГУ НП України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630, м. Полтава, вул. Пушкіна, 83).
2.Початком проведення ревізії визначити 01 березня 2017 року, тривалість проведення ревізії 15 робочих днів.
3.Проведення ревізії доручити Управлінню Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області.
На вирішення ревізії поставити наступні питання:
- своєчасність, повнота та правильність оприбуткування придбаних (безкоштовно одержаних) по даних бухгалтерського обліку ГУ НП в Полтавській області паливно-мастильних матеріалів за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року;
- дотримання законодавства при списанні по даних бухгалтерського обліку ГУ НП в Полтавській області паливно-мастильних матеріалів, за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року;
-стан збереження, паливно-мастильних матеріалів, що надходили до ГУ НП в Полтавській області за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року, визначити фактичні залишки паливно-мастильних матеріалів в підзвіті матеріально-відповідальних осіб;
-чи відповідають фактичні залишки паливно-мастильних матеріалів даним бухгалтерського обліку на час проведення контрольного заходу;
-у разі виявлення під час контрольного заходу фактів недостач та незаконного списання паливно-мастильних матеріалів встановити відповідальних за це осіб та суму завданих внаслідок цих дій збитків;
-стан розрахунків між ГУ НП в Полтавській області та субєктами господарювання, якими в період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року надавалися послуги з постачання їжі особам, які утримуються в ізоляторах тимчасового тримання на території Полтавської області та м. Полтава;
-чи підтверджується обсяги надання послуг з постачання їжі особам, які утримуються в ізоляторах тимчасового тримання відповідними документами субєктів господарювання та підрозділів ГУ НП в Полтавській області за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року;
-чи мали місце проведення оплати ГУ НП в Полтавській області за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 субєктам господарювання за послуги з постачання їжі особам, які утримуються в ізоляторах тимчасового тримання на території Полтавської області та м. Полтава, факт надання яких не підтверджено документально;
-у разі встановлення випадків оплати ГУ НП в Полтавській області за фактично не надані в період з 01.01.2016 по 31.12.2016 послуги з постачання їжі особам, які утримуються в ізоляторах тимчасового тримання на території Полтавської області та м. Полтава встановити відповідальних за це осіб та суму завданих внаслідок цих дій збитків
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Ю.С. Гальонкіна