ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23.03.2017 Справа № 905/134/17
Господарський суд Донецької області у складі судді Мельниченко Ю.С., при секретарі судового засідання Щитовій Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, м. Київ, в особі регіональної філії ОСОБА_1 залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, м. Дніпро
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче обєднання Синтоп, м. Курахове, Марїнський район, Донецька область
про стягнення 77 419 грн. 50 коп.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - представник за довіреністю б/н від 02.12.2016р.
від відповідача: ОСОБА_3 - представник за довіреністю №72/9 від 04.12.2015р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство Українська залізниця, м. Київ, в особі регіональної філії ОСОБА_1 залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, м. Дніпро звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче обєднання Синтоп, м. Курахове, Марїнський район, Донецька область про стягнення 77 419 грн. 50 коп.
Ухвалою суду від 16.01.2017р. за вказаним позовом порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 23.01.2017р. Розгляд справи неодноразово відкладався.
Ухвалою суду від 28.02.2017р. у звязку з задоволенням відповідного клопотання позивача, строк розгляду справи було продовжено на 15 днів до 27.03.2017р. та відкладено на 23.03.2017р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15.07.2016р. зі станції ОСОБА_4 залізниці відповідачем, за накладною № 49490105 було відправлено вантаж «Мазут топочний» на станцію Черкаси Одеської залізниці. На станції ОСОБА_5 ОСОБА_1 залізниці було зроблено перевірку маси вантажу. Під час перевірки у вагоні № 74734674 було виявлено, що маса вантажу у вищезазначеному вагоні не відповідає масі вказаній відправником у накладній, у зв'язку з чим позивачем нарахований штраф у розмірі 77 419 грн. 50 коп., який він просить стягнути з відповідача.
Позивач в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі. Також 28.02.2017р. через канцелярію суду надав заперечення на відзив, в яких просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу.
Відповідач в судове засідання зявився, проти задоволення позову заперечив, надав відзив, в якому зазначив, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадилась іншим способом, ніж було визначено на станції відправлення. Також надав клопотання, в якому просив суд зменшити розмір штрафу на 90% до розміру 7741 грн. 95 коп. з огляду на відсутність негативного наслідку для позивача, ускладнення здійснення господарської діяльності, проведення антитерористичної операції.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані суду докази в порядку ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче обєднання Синтоп, м. Курахове, Марїнський район, Донецька область (вантажовідправник), зі станції ОСОБА_4 залізниці на станцію Черкаси Одеської залізниці було відвантажено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецтрансервіс Альянс» (вантажоодержувач) за залізничною накладною № 49490105 вантаж - «Мазут топочний», клас 9, АК № 906. Паливо рідке синтетичне марки СЖТ-КМО на умовах мазуту топочного. При оформленні залізничної накладної № 49490105 відповідачем у вагоні № 74734674 вказано масу вантажу: 59552 кг. Завантаження вантажу у вагон здійснювалось засобами відправника. Маса визначена шляхом заміру.
На підставі ст. 24 Статуту залізниць України (далі «Статут»), після здійснення контрольної перевірки маси вантажу було виявлено, що маса вантажу, зазначена у накладній, не відповідає фактичній масі вантажу.
При контрольному переважуванні було виявлено, що, відповідно до накладної № 49490105 у вагоні № 74734674 вказана маса вантажу складає 59552 кг., тоді як фактично було встановлено, що маса вантажу складає 60700 кг, що на 1148 кг більше ніж вказано у накладній.
Невідповідність фактичної маси вантажу з масою вантажу, яка зазначена у накладній, засвідчено комерційним актом РА № 014041/934 складеним 18.07.2016р., в розділі Д якого зазначено: на підставі актів загальної форми № 34372 від 17.07.2016 р., №18069 від 18.07.2016р. ст. Запоріжжя Ліве було здійснено контрольне переважування вантажу на справних вагонних вагах ст. Запоріжжя Ліве № 87 повірених 01.02.2016р. приймальником потягів ОСОБА_6, в присутності заст. ДС ОСОБА_7 Згідно перевізного документа у вагоні № 74734674 значиться вага: тара 26300 кг, нетто 59552 кг. Фактично виявилася вага: брутто 87000 кг, тара з документа 26300 кг, нетто 60700 кг, що більше ваги вказаної в документі на 1148 кг та більше вантажопідйомності вагону на 700 кг. В комерційному відношенні ЗПУ відправника справне, не порушене, відповідає перевізному документу. В технічному відношенні вагон справний, течі вантажу немає. Дана телеграма. Заст. вантажного двору за штатним розкладом немає.
Згідно технічного паспорту ваг №87 станції ОСОБА_5 ОСОБА_1 залізниці, дата прийняття ЗВВТ в експлуатацію 28.12.2012р., міжпровірочний інтервал ЗВВТ становить 1 раз на 12 місяців, інтервал між оглядами-перевірками - 6 місяців, відміткою у паспорті підтверджено, що остання державна повірка ваг здійснена 01.02.2016р.
Пунктом 10 Правил складання актів, які затверджені наказом Міністерства транспорту України №334 від 28.05.2002р., передбачено, що комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи) і працівник станції, який особисто здійснював перевірку, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці.
Суд встановив, що комерційний акт РА № 014041/934 від 18.07.2016р. підписаний належними особами у відповідності до п.10. Правил складання актів.
На підставі ст.ст.118, 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначену у залізничній накладній масу вантажу позивачем нарахований штраф відповідачу у сумі 77419 грн. 50 коп.: (15483 грн. 90 коп. х 5).
Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення; загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Як встановлено ч.3 ст. 909 ЦК України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.
Згідно ч.5 ст. 307 ГК України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно - правовими актами.
Як зазначено в ст.6 глави 1 Статуту накладна це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи одержувача і супроводжує вантаж до місця призначення.
Статут визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту).
На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).
Правилами перевезень вантажів, а саме п.1.1. розділу 4 «Правила оформлення перевізних документів», зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 року за № 863/5084 (далі «Правила оформлення»), а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, графи «Маса вантажу, визначена відправником, кг» та «Спосіб визначення маси» заповнюються вантажовідправником. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 «Правила приймання вантажів до перевезення», зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 року за № 861/5082, визначається відправником.
Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 «Правил оформлення», зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 24.11.2000 року за № 863/5084, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність внесених відомостей до вищевказаної накладної підтвердив своїм підписом представник відправника.
Відповідно до ст. 24 Статуту, залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.
Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст. 122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст.129 Статуту.
Статтею 24 Статуту передбачено, що вантажовідправник несе відповідальність за всі наслідки невірності, неточності або неповноту відомостей, зазначених ним у накладній.
Згідно з п.5.5 розділу 5 Правил оформлення, затверджених Наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 року за № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 24.11.2000 № 863/5084, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній відомостей про адресу одержувача, його код, назву вантажу, його кількість, то з відправника стягується штраф згідно зі ст. 122 Статуту.
При застосуванні ст. ст. 118 та 122 Статуту слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.
Згідно п. 22 Правил видачі вантажів, перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення. Зважування вантажів на вагонних вагах провадиться в порядку, передбаченому Правилами приймання вантажів до перевезення.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадилась іншим способом, ніж було визначено на станції відправлення.
Пунктом 5 Правил приймання вантажів до перевезення, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. №644, визначено, що загальна маса вантажу визначається відправником зважуванням або розрахунковим способом. До розрахункових способів визначення маси вантажу належать: за трафаретом (підсумовування маси вантажу, зазначеної на кожному вантажному місці), за стандартом (множення суми стандартної маси вантажного місця на кількість місць вантажу), за заміром висоти наливу (з подальшим визначенням густини та об'єму вантажу за таблицею калібрування цистерн, розробленою заводом - виробником цистерни). За домовленістю відправника, залізниці та одержувача вантажу можуть бути встановлені інші способи визначення маси вантажу. Спосіб визначення маси вантажу і тип ваг відправник зобов'язаний зазначити в накладній.
Відповідно до абзацу 3 пункту 3.18. Розяснень Президії Вищого господарського суду України №04-5/225 від 29.09.2008р. «Про внесення змін та доповнень до роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 N 04-5/601 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею", Пункт 22 Правил видачі вантажів передбачає, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення. При цьому зважування вагону з вантажем на станції відправлення на 200-тонних електронних вагах, а при видачі на станції призначення на 100-150-тонних вагонних вагах або навпаки не є порушенням способу визначення маси вантажу.
Таким чином, з огляду на вищезазначене, господарський суд Донецької області зазначає, що норми чинного законодавства не передбачають саме обовязку залізниці здійснювати перевірку маси вантажу таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення, а тому зазначені посилання відповідача не приймаються судом до уваги.
Таким чином, суд дійшов висновку, що перевірка маси вантажу здійснена у порядку, встановленому п. 22 Правил видачі вантажів.
Позивачем за неправильно зазначену у залізничній накладній №49490105 масу вантажу у вагоні № 74734674 нарахований штраф відповідачу в розмірі 77419 грн. 50 коп.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем невірно вказані відомості у накладній, у звязку з чим, відповідно до вимог ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць, позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними.
Стосовно клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу на девяносто відсотків до розміру 7741,95 грн. суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Частиною 1 ст. 233 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Відповідачем не надано доказів винятковості випадку для зменшення розміру штрафу на девяносто відсотків до розміру 7742 грн. 95 коп., який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Пунктом 3.17.4. Постанови Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» встановлено, що вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 ГПК), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
Відповідно до п. 27 Правил видачі вантажів, надлишок вантажу порівняно з масою, вказаною в накладній, вважається таким, що не перевищує норму, якщо він не виходить за межу граничного розходження визначення маси нетто, яке становить 0,2%.
Суд бере до уваги, що в даному випадку маса, що є граничною допустимою, складає лише 121,4 кг (0,2% від маси нетто 60700 кг), а перевантаження яке було допущено відповідачем склало 1148 кг, що перевищує допустиму норму та вантажопідйомність вагону та є загрозою при перевезенні вантажів залізницею.
За таких обставин, суд відмовяє відповідачу в задоволенні клопотання про зменшення суми штрафу до 7741 грн. 95 коп.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч.1 ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до положень статті 49 ГПК України понесені позивачем при зверненні до суду витрати зі сплати судового збору в сумі 1 378 грн. 00 коп. підлягають стягненню на користь позивача з відповідача.
Зважаючи на викладені обставини, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 23, 24, 37, 118, 122, 129 Статуту залізниць України, ч.3 ст. 551, ст. ст. 908, 909 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 233, ч.5 ст. 307 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 4, 42-47, 32-36, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
В И Р I Ш И В :
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, м.Київ, в особі регіональної філії ОСОБА_1 залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, м. Дніпро до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче обєднання Синтоп, м. Курахове, Марїнський район, Донецька область про стягнення 77 419 грн. 50 коп. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче обєднання Синтоп (85612, Донецька область, Марїнський район, м. Курахове, Промзона, буд. 64, код ЄДРПОУ 35559523) на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул. Тверська, буд.5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії «ОСОБА_1 залізниця» (49602, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 108, код ЄДРПОУ 40081237) штраф у розмірі 77419 грн. 50 коп., судовий збір в сумі 1378,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.
Апеляційна скарга на рішення місцевого господарського суду подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання повного тексту рішення.
У судовому засіданні 23.03.2017р. проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 28.03.2017р.
Суддя Ю.С. Мельниченко