номер провадження справи 18/10/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.03.2017 справа № 908/177/17
за позовом комунального підприємства Водоканал (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61)
до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю Айс Запоріжжя (69084, місто Запоріжжя, вул. Магістральна, 100)
про стягнення 202080,19 грн. додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію
Суддя Носівець В.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 32 від 01.03.2017 р.;
ОСОБА_2, довіреність № 01 від 03.01.2017 р.;
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 7/8 від 16.01.2017 р.
Заявлено позовні вимоги про стягнення з відповідача 202080,19 грн. додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 31.01.2017 року порушено провадження у справі № 908/177/17, присвоєно справі номер провадження 18/10/17. В судовому засіданні, відкритому 01.03.2017 р., оголошувалася перерва до 22.03.2017 р. Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в судовому засіданні 22.03.2017 р.
Позивач підтримав позовні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві. В обґрунтування вимог вказав, що на підставі укладеного сторонами договору № 1083А/3 від 01.01.2010 р. позивач забезпечує відповідачу подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам: м. Запоріжжя, вул. Магістральна, 100. Згідно з договором та узгодженою схемою центральною лабораторією стічних вод дільницею лабораторного контролю стічної води КП «Водоканал» 27.07.2016 р. здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію. Цей факт зафіксовано в акті відбору проб стічних вод від 27.07.2016 р. Відбір стічних вод зроблено в присутності представника відповідача. Результати хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці КК-2 не відповідають встановленим нормам: залізо заг. - 5,97 мг/дм3, при допустимій концентрації (ДК) 0,65 мг/дм3; нафтопродукти 1,55 мг/дм3, при допустимій концентрації (ДК) 0,4 мг/дм3. Про результати хімічного аналізу стічних вод відповідача повідомлено телефонограмою 28.07.2016 р. Позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період з 01.05.2016 р. по 31.07.2016 р. в сумі 202080,19 грн. Позивачем 29.08.2016 р. відповідачу направлено відповідну претензію № 8300 від 09.08.2016 р. В порушення п.п. 3.2.9, 5.2.2 договору № 1083/А відповідач оплату за скид понаднормативних забруднень не здійснив, заборгованість складає 202080,19 грн. З посиланням на п.п. 7.7, 9.2, 9.5, 9.6 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя», п.п. 7.8, 7.10 «Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі каналізації населених пунктів України», п. 2.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів України, ст.ст. 173, 174 ГК України, ст. 526 ЦК України, умови договору позивач просив стягнути з відповідача 202080,19 грн. плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію.
Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав. У відзиві на позов вказує, що, по-перше, листом від 12.08.2016 р. № 2/239 відповідач повідомив позивача про те, що основне виробництво на підприємстві зупинено, водоспоживання та водовідведення значно скоротилося, а тому перевищення ДК могло виникнути не в результаті скиду забруднених стічних вод, а в наслідок значних опадів у вигляді дощу в короткий період часу перед відбором проб. Листом № 2/2424 від 17.08.2016 р. відповідач направив позивачу копію паспорту проби стічної води від 16.08.3016 р., виданого ТОВ «Фірма «Вертон-Сервіс» за результатами аналізу проб стічної води відповідача. Крім того, відповідач пояснив, що перевищення ДК у стічних водах відповідача виникло в результаті можливого попадання в колектор стічних вод суміжних організацій, а не вини відповідача. Відповідач вважає результат аналізу стічних вод відповідача, який зроблений лабораторією позивача, неналежним доказом перевищення ДК забруднюючих речовин в стічних водах та не може бути підставою для розрахунку оплати за скид понаднормативних забруднень. Крім того, відповідач не погодився з розрахунком плати за скид понаднормативних забруднень. Відповідно до вимог нормативних актів, які регулюють питання скидання стічних вод у систему каналізації, дотримання вимог щодо ДК у стічних водах, ТОВ «Айс Запоріжжя» не рідше 1 разу у квартал проводить відібрання зразків стічних вод для проведення аналізу на наявність чи відсутність перевищення ДК у стічних водах підприємства незалежною від КП «Водоканал» лабораторією. У 2016 році незалежною лабораторією проведено 5 аналізів стічних вод відповідача, а саме 22.03.2016 р, 13.06.2016 р., 11.08.2016 р., 21.10.2016 р., 06.12.2016 р. За результатами дослідження стічних вод перевищень ДК не виявлено. Також, позивачем в період з 2016 року неодноразово (15.01.2016 р., 09.06.2016 р., 25.06.2016 р., 27.07.2016 р., 21.10.2016 р., 30.11.2016 р.) проводився хімічний аналіз (лабораторні дослідження) стічних вод ТОВ «Айс Запоріжжя», за результатами яких перевищень вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства не було виявлено. Просить в позові відмовити.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Комунальним підприємством «Водоканал» (водоканал, позивач у даній справі) та товариством з обмеженою відповідальністю «Айс Запоріжжя» (абонент, відповідач у даній справі) 01.01.2010 р. укладений договір № 1083-А/3 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації.
У розділі 2 договору «Термін дії договору» встановлено, що договір укладається з 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін. Представники сторін у судовому засіданні пояснили, що договір № 1083-А/3 діє до теперішнього часу, термін його дії сторонами не припинявся.
Згідно з пунктом 1.1 договору водоканал зобовязався забезпечувати абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчиках вул Магістральна, 100 (виробництво).
До договору № 1083-А/3 укладалися додаткові угоди б/н від 04.01.2011 р.. б/н від 04.01.2011 р., № 1/01/02/2011 від 01.02.2011 р., № 3 від 01.01.2012 р., № 4 від 01.01.2012 р., б/н від 16.02.2015 р., № 8 від 01.04.2016 р., № 1/25/04/2016 від 25.04.2016 р., № 1/22/12/2016 від 22.12.2016 р.
Згідно з п. 3.2.9 договору (в редакції додаткової угоди № 4 від 01.01.2012 р.) відповідач зобовязався виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках КК-1, КК-2 повинна відповідати вимогам Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя і допустимим концентраціям (додаток № 1 до п. 3.2.9). При перевищенні складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень Водоканалу у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання…м. Запоріжжя», «Інструкцією…».
У розділі 5 договору встановлений порядок розрахунків. Відповідно до п. 5.2.2 за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності і середньодобових проб, абонент зобовязаний сплатити Водоканалу претензію за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання…м. Запоріжжя» та «Інструкцією…». Період, за який стягується плата за скид абонентом понаднормативних забруднень складає три календарні місяці (поточний місяць і два попередніх).
У додатку № 1 до п. 3.2.9 договору № 1083-А/3 встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.
Відповідно до п. 6.1 договору сторони несуть відповідальність за невиконання зобовязань у відповідності до чинного законодавства та вказаними в цьому договорі нормативними документами. Всі питання, не передбачені цим договором, регулюються чинним законодавством України, нормативними актами органів місцевої виконавчої влади та органів місцевого самоврядування (п. 9.3 договору).
Як свідчать матеріали справи, представниками позивача 27.07.2016 р. складений Акт відбору проб стічних вод у контрольних точках по майданчику відповідача КК-2 для проведення основного та арбітражного аналізів.
В акті від 27.07.2016 р. відбору проб стічних вод зазначено, що його складено за участі представника підприємства ОСОБА_4, акт підписаний зазначеною особою та екземпляр акту переданий відповідачу, представник відповідача відмовився від відбору паралельної проби.
Відповідач не заперечував проти повноважень особи, яка була присутня при відборі проб стічних вод 27.07.2016 р. та підписала акт відбору.
По акту відбору проб стічних вод від 27.07.2016 р. позивачем складений протокол якості скиду стічних вод від 02.08.2016 р., в якому наведено показники виявлених забруднюючих речовин в точці відбору проб КК-2 за результатами хімічного дослідження: перевищена концентрація залізу загального 5,97 мг/дм3 (допустима концентрація 0,65 мг/дм3) та нафтопродуктів 1,55 мг/дм3 (допустима концентрація 0,4мг/дм3). Про результати хімічного аналізу стічних вод позивач повідомив відповідача телефонограмою 28.07.2016 р. (прийнято секретарем).
Позивачем складений розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 202080,19 грн. за період травень, червень, липень 2016 р. по обєму стічних вод, що скинуті за вищезазначений період 4844,375 м3. На сплату за скид стоків, що перевищують нормативні забруднення, відповідачу предявлено рахунок № 1083а/3 від 09.08.2016 р. на суму 202080,19 грн.
У звязку з вищезазначеним порушенням позивач 09.08.2016 р. направив відповідачу претензію № 8300 на суму 202080,19 грн., до якої додано протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок.
Як вказує позивач, відповідач не здійснив оплату за рахунком № 1083-А/3 від 09.08.2016 р., внаслідок чого заборгованість з плати за скид понаднормативних забруднень за даним рахунком складає 202080,19 грн.
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.
Згідно з п. 1.2 «Правил прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 та зареєстрованих Міністерством юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691 (далі Правила приймання), Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобовязані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно з п. 1.5 Правил приймання на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації (ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6 Правил приймання).
Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (п. 2.1 Правил приймання).
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.05.2003 р. № 167 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя. Правила затверджено відповідно до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.02 № 37 «Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 402/6690, зокрема, для стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
Згідно з п. 1.2 даних Правил, вони є обовязковими до виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання і водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476 внесено зміни до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.05.2003 р. № 167 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя» в частині додатку № 1 до Правил, затверджено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування у новій редакції.
Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України (п. 1.7 Правил приймання).
Згідно з п. 7.8 Правил приймання № 37 із метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства-абонента.
При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п.п. 7.10, 7.11 Правил приймання).
Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження підприємства. Проводити аналіз якості стічних вод підприємства. Робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах допустимим. Виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та невиконання умов договору (п. 2.1 «Правил приймання … м. Запоріжжя»).
Допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємств розробляються згідно з Правилами приймання з урахуванням фонової концентрації води, що використовується на підприємстві. Дотримання встановлених ДК визначається в КТ на випуску підприємства відповідно до Додатку № 1 до Правил (п. 5.1 «Правил приймання… м. Запоріжжя).
У пункті 7.9 «Правил приймання….. м. Запоріжжя» визначений порядок відбору проб. З метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює плановий відбір разових, а при необхідності, середньодобових проб стічної води в контрольних точках. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод. У випадку виявлення порушення норм скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію за результатами вимірювань заповнюється «Протокол якості скиду стічних вод». У випадку виявлення перевищення ДК результати основного аналізу, що проводиться Водоканалом, доводяться підприємству телефонограмою в 15-денний термін.
У Додатку № 1 до «Правил приймання….. м. Запоріжжя» (в редакції згідно з рішенням виконкому Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476) встановлено розмір допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування, зокрема, допустимі концентрації: залізу загального для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складає 0,65 мг/дм3, для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 складає 0,68 мг/дм3; нафтопродуктів для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складає 0,4 мг/дм3, для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 складає 0,5 мг/дм3.
Згідно п. 2.4 Правил приймання підприємства зобовязані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Згідно з додатком № 1 до договору № 1083-А/3 (в редакції додаткової угоди № 4 від 01.01.2012 р.) «Допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування» допустимі концентрації заліза загального для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складає 0,65 мг/дм3, для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 складає 0,68 мг/дм3; допустимі концентрації нафтопродуктів для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складає 0,4 мг/м3, для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 складає 0,5 мг/дм3.
Відповідно до пояснень представників сторін, наданих у судовому засіданні, стічні води відповідача надходять до ЦОС-1, відповідно допустимі концентрації залізу загального для відповідача встановлені 0,65 мг/м3, нафтопродуктів 0,4 мг/дм3.
Згідно з п. 9.2 «Правил приймання…м. Запоріжжя» при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими правилами ДК, підприємства зобовязані провести оплату за скид понаднормативних забруднень водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м. стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обємом скинутих понаднормативних забруднень стічних вод та коефіцієнтом кратності.
Період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обєм стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного обєкту (п. 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя).
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі Інструкція), яка встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Згідно з п. 1.3 Інструкції при недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання підприємства зобовязані сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються підприємствами. Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.
У розділі 3 Інструкції визначено порядок обчислення плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів, зокрема, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства.
Суть спірних правовідносин полягає у вирішенні питання щодо правомірності стягнення плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за укладеним договором.
Відповідно до ст. 193 ГК України, ст.ст. 525, 526 ЦК України зобовязання має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст.ст. 11, 509 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обовязків (зобовязань) є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Як встановлено судом, надані до матеріалів справи документи свідчать, що за результатами відбору проб за актом від 27.07.2016 р. та проведення хімічного лабораторного аналізу, у стічних водах підприємства відповідача виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин - заліза загального та нафтопродуктів, які зафіксовано у протоколі якості стічних вод. Позивачем із додержанням вищевказаних вимог місцевих Правил, Інструкції та договору складено розрахунки додаткової плати за скид понаднормативних забруднень за встановленою формою за спірним актом відбору проб від 27.07.2016 р. (за період травень, червень, липень 2016 р.) на суму 202080,19 грн.
Розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень здійснений позивачем на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
Щодо заперечень відповідача, суд зазначає наступне.
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що позивачем не проведено повторний арбітражний аналіз проб стічних вод, а висновки незалежної лабораторії, зроблені на замовлення відповідача, не виявили в пробах стічних вод перевищення ДК.
З матеріалів справи слідує, у відповідь на телефонограму від 28.07.2016 р. листом № 2/239 від 12.08.2016 р. відповідач повідомив позивача про можливі причини перевищення допустимих концентрацій. Листом № 2/242 від 17.08.2016 р. відповідач додатково повідомив позивача, що на замовлення ТОВ «Айс Запоріжжя» фірмою «Вертон-Сервіс» проведено хімічний аналіз якості стічних вод, згідно даного акту перевищення допустимих концентрацій по нафтопродуктам та залізу не виявлено.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач звертався до незалежної лабораторії з питання проведення хімічного аналізу стічних вод. Результат хімічного аналізу проб стічних вод, проведений на замовлення відповідача, показав відсутність перевищення ДК по залізу загальному та нафтопродуктам. При цьому, у вказаних результатах аналізу стічних вод, зазначено, що відбір проби аналізу стічних вод проведено в контрольній точці КК.
Пунктом 7.9.16 «Правил приймання… м. Запоріжжя» визначено, що паралельний аналіз проби - це аналіз проби, відібраної паралельно з основним, та виконаний підприємством. Паралельний аналіз проби може бути використаний як Водоканалом, так і підприємством для перевірки та уточнення результатів основного аналізу.
Пунктом 7.9.22 «Правил приймання…. м. Запоріжжя» встановлено, що у разі розбіжності результатів основного та паралельного аналізів: до 10 % - приймається значення концентрацій основного аналізу; понад 10% може бути проведений арбітражний аналіз проби.
Як встановлено, лабораторія, до якої звертався відповідач, аналізувала не паралельну пробу, а самостійну відібрану відповідачем пробу 11.08.2016 р. із контрольної точки КК. Від відбору паралельної проби підприємство відмовилося. Таким чином, доводи відповідача стосовно того, що результат хімічного аналізу проби, проведеної незалежною лабораторії, показав відсутність перевищення ГДК по залізу загальному та нафтопродуктам, спростовано вищевикладеним.
Стосовно заперечень відповідача, що період розрахунку плати за скид понаднормативний забруднень може бути здійсненний і за менший період, ніж три місяці, суд зазначає наступне:
За умовами п. 5.2.2 договору № 1083-А/3 від 01.01.2010 р. за скид стоків з перевищення період за який стягується плата за скид відповідачем понаднормових забруднень складає три календарних місяці (поточний місяць та два попередні). Договір в цій частині підписаний без заперечень, у судовому порядку недійсним не визнаний.
Пунктом 9.6. «Правил приймання … м. Запоріжжя» визначено, що період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь об'єм стічних вод, скинених Підприємством за цей період з даного об'єкту.
Аналогічний порядок обчислення плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів визначений в п. 3.6. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.02 № 37 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 26.04.02 за № 402/6690.
Тобто, наведеними вище положенням встановлена можливість нарахування позивачем додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій не більше ніж за три місяці, при цьому нарахування плати за два попередні місяці перед місяцем, в якому виявлено порушення, не ставиться в залежність від перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у цих місяцях.
З наявного в матеріалах справи розрахунку об'єму стічних вод вбачається, що позивачем здійснено нарахування плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період з травня 2016 року по липень 2016 року включно в розмірі 202080,19 грн.
Враховуючи наведене, оскільки позивачеві за умовами п. 9.6 «Правил приймання … м. Запоріжжя» та п. 3.6. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 р., надано право проводити нарахування додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у строк не більше трьох місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців), розрахунок плати за скид понаднормових забруднень здійснено позивачем за три місяці, суд дійшов висновку, що доводи відповідача в заперечень є безпідставними.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Оцінивши у сукупності зібрані у справі письмові докази, пояснення представників сторін та встановлені обставини, судом встановлено наявність правових підстав для сплати відповідачем додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в розмірі 202080,19 грн., внаслідок чого позовні вимоги задовольняються.
Судові витрати, у відповідності до ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Айс Запоріжжя (69084, місто Запоріжжя, вул. Магістральна, 100, ідентифікаційний код 31975910) на користь комунального підприємства «Водоканал» (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61, ідентифікаційний код 03327121) 202080,19 грн. (двісті дві тисячі вісімдесят грн. 19 коп.) плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію міста Запоріжжя, 3031,20 грн. (три тисячі тридцять одну грн. 20 коп.) судового збору. Видати наказ.
Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України, 28 березня 2017 року.
Суддя В.В. Носівець