Постанова № 65579267, 29.03.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2017
Номер справи
286/477/17
Номер документу
65579267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Невмержицький С.С.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"29" березня 2017 р. Справа № 286/477/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "01" березня 2017 р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області за участю третьої особи: Управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання незаконними дій державного виконавця ,

ВСТАНОВИВ:

16.02.2017 року УПСЗН Овруцької РДА звернулося з позовом до суду та просить визнати дії державного виконавця незаконними, зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Житомирській області відкликати з Управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі постанову державного виконавця ВП №52330921 від 17.11.2016 року по справі №286/6992/14а про стягнення з УПСЗН Овруцької РДА витрат на проведення виконавчих дій та виконавчого збору в сумі 5800,00 грн., мотивуючи тим, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 01.12.2016 року відмовлено у задоволенні позову управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця та зобов'язання вчинити дії в частині скасування постанови державного виконавця про стягнення з УПСЗН Овруцької РДА виконавчого збору. 09.12.2016 року УПСЗН Овруцької РДА подано апеляційну скаргу на постанову Овруцького районного суду по справі №286/3165/16-а до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 01 березня 2017 року в задоволенні позову управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 01.03.2017 року та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити. Доводи апеляційної скарги мотивує незаконністю та невідповідністю вимогам закону рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків суду першої інстанції вимогам закону, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що 17.11.2016 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області винесено постанову про стягнення з УПСЗН Овруцької РДА (боржника) виконавчого збору в сумі 5800,00 грн. за виконавчим листом №286/6992/14-а виданого 31.03.2015 року Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_1 донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.04.2014 року по 02.08.2014 року, виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати, розмір якої встановлено законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.

Не погоджуючись із зазначеною постановою та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-19 (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваної постанови), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ст.27 Закону № 1404-19 виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Виконавчий збір не стягується:

1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;

2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;

3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";

4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;

5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;

6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень перебуває виконавче провадження, з виконання виконавчого листа № 286/6992/14-а, виданого Овруцьким районним судом 31.03.2015 року, за яким зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_1 донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.04.2014 року по 02.08.2014 року, виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати, розмір якої встановлено законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.

Обгрунтовуючи апеляційну скаргу, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації посилається на те, що відповідно до ст.37 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства. Дані виплати виплачуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України і є періодичними та виплата яких не обмежена в часі.

З приводу періодичності виплат щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства , колегія суддів зазначає наступне.

Періодичні виплати, зазвичай, виплачуються з метою компенсації за понесення особою певних матеріальних обмежень, у даному випадку компенсується обмеження споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства. Вони відрізняються від разових тим, що володіють певною тривалістю в часі. Щомісячні та щорічні допомоги передбачають грошові виплати регулярно, протягом певного проміжку часу. Також варто зауважити, що для періодичних виплат обов'язково визначається період такого нарахування, а саме початкова та кінцева дата. У зв'язку з вищевикладеним колегія суддів приходить до висновку, щодо віднесення щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства до періодичних платежів, що виключає можливість справляння виконавчого збору за їх стягнення на підставі ст.27 Закону України "Про виконавче провадження".

У відповідності до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ч.3 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно пп.1, 3, 4 ч.1 ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області задовольнити, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "01" березня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Скасувати постанову про стягнення з боржника виконавчого збору від 17.11.2016року, винесеної на підставі виконавчого листа по справі № 286/6992/14а, виданого 31.03.2015 року Овруцьким районним судом Житомирської області .

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Гетьмана Виговського, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

3- відповідачу/відповідачам: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області майдан Соборний,1,м.Житомир,10014

4-третій особі: Управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області - вул.Т.Шевченка,24,м.Овруч,Житомирська область,11100,