ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
16 березня 2017 року м. Київ К/800/7440/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Швед Е.Ю., перевіривши касаційну скаргу Броварського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області
на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 грудня 2016 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року
у справі № 361/5882/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Броварського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області
про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року, позов задоволено.
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга Броварського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якій відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити.
Як вбачається з доданих до касаційної скарги судових рішень, ОСОБА_1 перебувала в офіційному шлюбі з ОСОБА_2, який був зареєстрований відділом ЗАГСу Ленінградського району в м. Миколаїв 18 лютого 1981 року, актовий запис № 52, що підтверджується свідоцтвом про шлюб та записом про сімейний стан у паспорті.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Згідно з довідкою № 3004 від 09 грудня 2015 року, виданою директором КП «ЖЕК-3» ОСОБА_3 та актом обстеження житлових умов від 19 вересня 2016 року, складеним депутатом Броварської міської ради Київської області Веремчук І.С., позивач ОСОБА_1 проживала разом з чоловіком ОСОБА_2 до дня його смерті та вели спільне господарство.
З 1977 року по 2005 рік ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, працював в органах прокуратури.
14 січня 2005 року був звільнений з посади старшого прокурора організаційно-контрольного відділу за власним бажанням та у 2005 році вийшов на пенсію, що підтверджується записами в його трудовій книжці.
09 січня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про нарахування їй 50% чоловікової пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно із законом.
Згідно з листом Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 359/П-01 від 14 липня 2016 року, у листі Управління № 130/П-01 від 17 березня 2016 року зазначено, що проводиться перерахунок розміру пенсії і на підставі якого, позивач ОСОБА_1 буде отримувати 1321,71 грн. пенсії по втраті годувальника.
Відповідно до виписки по особовому рахунку ОСОБА_2 № НОМЕР_1 за 2015 рік, розмір його щомісячної пенсії становив 7 809,03 грн.
Згідно з довідки про перерахунок пенсії, станом на 01 вересня 2015 року розмір пенсії ОСОБА_2 становив 6993,27 грн.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що п. 19 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї. До непрацездатних членів сім'ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Приписами ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії чоловікові позивача ОСОБА_2
П. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
За таких обставин, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов правильного та обгрунтованого висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії. Таким чином, перерахунок уже існуючої пенсії, яка виплачувалася померлому ОСОБА_2, а тепер відмова надати позивачу ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника у 50% від пенсії виплачуваної, яка була нарахована відповідно до законів України, зі сторони відповідача є протиправною.
Доводи касаційної скарги вказаних висновків судів не спростовують.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом вказаної норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи, порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення щодо того, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Оскільки доводи скаржника не спростовують висновки судів попередніх інстанцій та не викликають необхідності перевірки матеріалів справи у зв'язку з ненаведенням підстав, які б дозволили вважати, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального або процесуального права, ця касаційна скарга є необґрунтованою.
Керуючись статтями 211, 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Броварського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 грудня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року у справі № 361/5882/16-а .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Е.Ю. Швед