КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 757/43922/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Писанець В.А.
Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 березня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Печерського районного суду м. Києва від 20.12.2016 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_3 звернувся до Печерського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату на користь позивача пенсії у розмірі 90% від сум заробітної плати по посаді начальника управління в Міністерстві економіки України (наразі Міністерства економічного розвитку торгівлі України) згідно з довідкою Міністерства економічного розвитку торгівлі України від 22.07.2016, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, починаючи з 18.04.2016; зобов'язання виплатити заборгованість в частині донарахованої пенсії.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 20.12.2016 вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з 27.04.1995 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
15.07.2016 позивач звернувся до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про надання довідки щодо заробітної плати за посадою начальника управління в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України за 2009-2016 роки (а.с. 10).
На вказаний запит, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України надано відповідь, згідно з якою розмір посадового окладу по посаді начальника управління в Міністерстві - з 2009 року по 01.12.2015 становив 2 948, 00 грн, - з 01.12.2015 по 01.05.2016 становив 3 685, 00 грн, з 01.05.2016 розмір посадового окладу на посаді начальника самостійного управління становить 7 754, 00 грн, начальника управління - 6 720,00 грн, а розмір надбавки за ранг державного службовця визначається відповідно до встановленого рангу.
17.08.2016 позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМ України № 292 від 06.04.2016 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та призначення максимального розміру пенсії, встановлений законодавством України (а.с 13-14).
Листом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 19303/07 від 22.08.2016 повідомлено позивача, що перерахунки розмірів пенсій, призначених за Законом України «Про державну службу», оскільки залишається неврегульованим питання визначення заробітної плати колишнім державним службовцям для призначення та перерахунку пенсій. Закон України № 899-VIII від 10.12.2015 та постанова КМ України № 292 від 06.04.2016 не передбачають перерахунків пенсій державним службовцям.
Не погоджуючись із даними діями щодо відмови у перерахунку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.1993) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
У разі виходу на пенсію державні службовці при наявності стажу державної служби не менше 10 років користуються умовами щодо комунально-побутового обслуговування, передбаченими цим Законом.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014, який набрав чинності 01.01.2015, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015, в статті 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно частини другої статті 42 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни які не передбачають перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
При цьому, колегія суддів зауважує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що позивач звернувшись до пенсійного органу про проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМ України № 292 від 06.04.2016 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та призначення максимального розміру пенсії, встановлений законодавством України, не надав належної довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма, якої існувала до 02.09.2016, надавши власний розрахунок пенсії, з урахуванням відомостей, які були надані Міністерством економічного розвитку і торгівлі України в своєму листі.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно до пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, є порушення норм матеріального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити.
Постанову Печерського районного суду м. Києва від 20.12.2016 скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії та оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Безименна Н.В.
Аліменко В.О.