КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 736/950/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Карапута О.О. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
21 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Олександрівської сільської ради Корюківського району Чернігівської області на постанову Корюківського районного суду Чернігівської області від 30 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до Олександрівської сільської ради Корюківського району Чернігівської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про визнання протиправними та скасування актів органу місцевого самоврядування,-
в с т а н о в и в:
Постановою Корюківського районного суду Чернігівської області від 30 листопада 2016 року адміністративні позови керівника Менської місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області задоволено повністю, визнано протиправними та скасовано рішення шостої сесії сьомого скликання Олександрівської сільської ради від 19 січня 2016 року про надання дозволу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на виготовлення проектів відведення земельних ділянок у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розміщених за адресою: урочище «Огородня», с.Олександрівка Корюківського району Чернігівської області, та рішення восьмої сесії сьомого скликання Олександрівської сільської ради від 12 березня 2016 року про надання дозволу ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_9, ОСОБА_8 на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих за адресою: урочище «Курник», с.Олександрівка Корюківського району Чернігівської області.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що прийняті сесією Олександрівської сільської ради Корюківського району Чернігівської області рішення про надання дозволу на виготовлення проектів відведення земельних ділянок у власність громадянам відповідають вимогам ст.ст.83, 122, 173 Земельного кодексу України та ст.12 Закону України «Про планування і забудову території».
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, переглянувши судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням шостої сесії сьомого скликання Олександрівської сільської ради від 19 січня 2016 року відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 надано дозвіл на виготовлення проектів відведення земельних ділянок у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розміщених за адресою: урочище «Огородня», с.Олександрівка Корюківського району Чернігівської області.
Рішенням восьмої сесії сьомого скликання Олександрівської сільської ради від 12 березня 2016 року відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.118, 121 ЗК України ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_9, ОСОБА_8 надано дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих за адресою: урочище «Курник», с.Олександрівка Корюківського району Чернігівської області.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що приймаючи оскаржувані рішення за відсутності документації із землеустрою по встановленню меж населеного пункту с.Олександрівка Корюківського району Чернігівської області та керуючись при цьому планом землекористування 1997 року, нормативно-грошовою оцінкою земель Олександрівської сільської ради та публічною кадастровою картою України, доступною в мережі інтернет, а не генеральним планом населеного пункту, відповідач порушив вимоги ст.ст.83, 122, 173 ЗК України, ст.12 Закону України «Про планування і забудову територій».
Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
У відповідності до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ст.12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, серед іншого, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають:
а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Частиною 1 ст.84 ЗК України визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 4 зазначеної статті передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.173 ЗК України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.
Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.
В силу ч.2 ст.174 ЗК України рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району, приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена, приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням відповідних сільських, селищних рад.
Згідно ст.175 ЗК України межі адміністративно-територіальних одиниць встановлюються в порядку та відповідно до закону.
У відповідності до ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проектів землеустрою щодо встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно ч.1 ст.32 вищезазначеного Закону відомості про межі державного кордону України, межі адміністративно-територіальних одиниць, нормативну грошову оцінку земель, розташованих у межах територій адміністративно-територіальних одиниць, економічну оцінку земель, обмеження у використанні земель, встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, вносяться до Державного земельного кадастру на підставі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про встановлення і зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, про затвердження документації із землеустрою, документації з оцінки земель, яка є підставою для внесення таких відомостей.
Рішення подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення таких відомостей до Державного земельного кадастру, разом з електронним документом, що містить відомості про результати робіт із землеустрою та оцінки земель.
Як вбачається з матеріалів справи, по Олександрівській сільській раді не розроблявся проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень, що підтверджуєтся листом відділу Держгеокадастру у Корюківському районі Чернігівської області від 06 вересня 2016 року.
Крім того, Корюківською районною радою не приймались рішення про встановлення чи зміну меж населеного пункту с.Олександрівка Корюківського району Чернігівської області та про затвердження документації із землеустрою по встановленню чи зміні меж населеного пункту с.Олександрівка Корюківського району Чернігівської області (лист-відповідь Корюківської районної ради Чернігівської області №01-04/304 від 28 листопада 2016 року, наданий на запит суду першої інстанції).
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що за відсутності рішення Корюківської районної ради про встановлення меж населеного пункту та проекту землеустрою щодо встановлення меж адміністративно-територіальної одиниці с.Олександрівка, межі вищезазначеної адміністративно-територіальної одиниці, які б відокремлювали територію с.Олександрівка від інших територій, у відповідності до вимог чинного законодавства не визначені.
При цьому, відповідно до п.п.7, 8 р.ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набрав чинності з 01 січня 2013 року, з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
У разі якщо межі сіл, селищ, міст не встановлені відповідно до вимог статей 174, 175 та 176 Земельного кодексу України, визначення меж земель державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням меж населених пунктів, зазначених у Державному земельному кадастрі.
Разом з тим, з наявних в матеріалах справи листів відділу Держгеокадастру у Корюківському районі Чернігівської області Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 22 червня 2016 року №10-28-99.4-1568/2-16 та від 06 вересня 2016 року №9-28-99.1-2222/2-16 вбачається, що згідно карти інвентаризації земель сільської ради, землі на які Олександрівська сільська рада надала дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для надання у власність, рішеннями Олександрівської сільської ради від 12 березня 2016 року та від 19 січня 2016 року, знаходяться за межами населеного пункту. Відповідно до матеріалів устрою рільних земель колгоспу «Україна» карта 1985 року дана земельна ділянка перебувала у користуванні колгоспу. Відповідно до роздержавлення 1993 року дана земельна ділянка була передана до земель державної власності, що підтверджується схемою поділу земель колективної власності на земельні частки (паї), розробленої 1997 року та встановлює розташування спірної земельної ділянки за межами населеного пункту с.Олександрівка. Згідно інвентаризації земель с/г угідь і організації рільних земель 1998 року Олександрівської сільської ради Корюківського району дані землі розташовані за межами населеного пункту та відносяться до земель державної власності сільськогосподарського призначення.
Рішенням Олександрівської сільської ради народних депутатів Корюківського району Чернігівської області 8 сесії 21 скликання від 13 серпня 1993 року «Про затвердження проекта роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства «Україна» погоджено проект роздержавлення, який передбачає передачу, зокрема, в державну власність 962,7 га земель згідно додатків.
Рішенням Корюківської районної ради народних депутатів 18 сесії 21 скликання від 10 грудня 1993 року «Про затвердження проектів роздержавлення земель колективних сільськогосподарських підприємств» затверджено, зокрема, проект роздержавлення колективного сільськогосподарського підприємства «Україна». Відповідно до складу земельних угідь, які по проекту роздержавлення земель КСП «Україна» передаються у державну власність всього предано 962,7 га.
З наявних в матеріалах справи графічних матеріалів, а саме витягів з карти, викопіювання з матеріалів «Устройство территории пашня», зі схеми поділу земель колективної власності на земельні частини (паї), інвентаризації с/г угідь і організації рільних земель та схем розміщення земельних ділянок, які відводяться у власність оскаржуваними рішеннями Олександрівської сільської ради від 12 березня 2016 року та від 19 січня 2016 року вбачається, що спірними рішеннями відповідача були передані у власність землі, що розташовані поза межами с.Олександрівка Корюківського району Чернігівської області, а саме землі запасу, що перебувають у державній власності.
Разом з тим, передача у власність або у користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності здійснюється Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області, який є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, що являється центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин.
Крім того, згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 25 червня 2014 року у справі №6-67цс14, встановивши факт відсутності на час прийняття селищною радою рішення про надання громадянину земельної ділянки затвердженої у встановленому законом порядку документації, яка б встановлювала межі селища, суд на підставі ст.ст.116, 122, ч.1 ст.155, п.12 Перехідних положень ЗК України, дійшов обґрунтованого висновку про перевищення селищною радою повноважень щодо розпорядження землями, які знаходяться за межами населеного пункту та недійсністю такого рішення селищної ради.
В силу вимог ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Як вбачається з листа Олександрівської сільської ради Корюківського району Чернігівської області від 21 листопада 21016 року №02-09/518, на час прийняття спірних рішень від 12 березня 2016 року та від 19 січня 2016 року відповідач спирався на План землекористування від 1997 року, Нормативно грошову оцінку земель Олександрівської сільської ради та Публічну кадастрову карту України, доступної в мережі інтернет.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується апелянтом, під час прийняття оскаржуваних рішень генеральним планом с.Олександрівка Корюківського району відповідач не керувався.
З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що приймаючи оскаржувані рішення за відсутності документації із землеустрою по встановленню меж населеного пункту с.Олександрівка Корюківського району Чернігівської області та керуючись при цьому Планом землекористування 1997 року, Нормативно-грошовою оцінкою земель Олександрівської сільської ради та Публічною кадастровою картою України, доступною в мережі інтернет, а не генеральним планом населеного пункту, відповідач діяв не на підставі, в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законодавством України.
У апеляційній скарзі відповідач зазначає, що План землекористування 1997 року, Нормативно-грошова оцінка земель Олександрівської сільської ради та Публічна кадастрова карта України не суперечать Генеральному плану населеного пункту і повністю відповідають останньому, проте жодних доказів на підтвердження вказаних обставин апелянтом надано не було.
Наявність в матеріалах справи копії державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, згідно якого громадянину України ОСОБА_11 на підставі рішення Олександрівської сільської ради народних депутатів №22 від 25 травня 2001 року передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,60 га не спростовує висновків суду першої інстанції, оскільки Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», відповідно до якого всі землі вважаються розмежованими, набрав чинності 01 січня 2013 року, тобто після прийняття Олександрівською сільською радою народних депутатів рішення №22 від 25 травня 2001 року, на підставі якого ОСОБА_11 передано у приватну власність зазначену земельну ділянку.
На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Олександрівської сільської ради Корюківського району Чернігівської області - залишити без задоволення.
Постанову Корюківського районного суду Чернігівської області від 30 листопада 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 27 березня 2017 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Мельничук В.П.