ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
22 березня 2017 рокусправа № 804/6733/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.
суддів: Дурасової Ю.В. Щербака А.А.
за участю секретаря судового засідання: Спірічева Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної поліції України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року у справі № 804/6733/16 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, Департаменту захисту економіки Національної поліції України, Центральної атестаційної комісії №3 Національної поліції України про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) було задоволено. Судом визнано протиправним та скасовано рішення (висновок) Центральної атестаційної комісії №3 Національної поліції України від 28.09.2016 року щодо ОСОБА_1, яке зазначене в розділі IV «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: « 4- займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність».
Із рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач-1 - Національна поліція України, була подана апеляційна скарга. В скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неналежну оцінку доказів, відповідач-1 просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року у даній справі та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник Національної поліції України в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та наполягав на її задоволенні.
Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги відповідача-1, зазначив, що суд прийняв законне та обґрунтоване рішення і підстави для його скасування відсутні.
Інші відповідачі були повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, проте своїх представників для участі в судовому засіданні не направили.
Заслухавши представника відповідача-1 та позивача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, враховуючи наступне.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до наказу керівника Національної поліції України від 11.11.2015 року №162 о/с «По особовому складу Департаменту захисту економіки» відповідно до розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію» з 07.11.2015 року на відповідні посади до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області було призначено тих осіб, що прибули з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням їм спеціальних звань поліції в порядку переатестування, та з установленням посадових окладів згідно штатного розпису.
ОСОБА_1, який мав спеціальне звання майора міліції, з 07.11.2015 року, було призначено оперуповноваженим управління захисту економіки в Дніпропетровській області Департаменту захисту економіки та присвоєно спеціальне звання майора поліції.
Наказом від 20.11.2015року №210 о/с було призначено проведення атестування поліцейських апарату Національної поліції України та міжрегіональних територіальних підрозділів, в тому числі і Департаменту захисту економіки Національної поліції України.
Начальником управління захисту економіки в Дніпропетровській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України складено список працівників цього управління станом на 23.11.2015, які підлягають атестуванню відповідно до Інструкції. У цьому списку значився і оперуповноважений, майор поліції ОСОБА_1.
Згідно з протоколом ОП №15.00036834.0069112 від 28.09.2016 року членами Центральної атестаційної комісії №3 Національної поліції України під час проведення атестації було досліджено: декларація про доходи, послужний список, інформаційна довідка, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України "Про очищення влади", інформацію з відкритих джерел. Членами атестаційної комісії позивачу, були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше.
За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди, атестаційною комісією прийнято рішення, відносно ОСОБА_1, про те, що він займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. Підстави прийняття того рішення: "Низький рівень теоретичних знань та професійних якостей. Неволодіє своїми обов'язками.".
Зазначені результати атестування занесені у розділ ІV атестаційного листа ОСОБА_1, з яким він ознайомлений 06.10.2016р., що підтверджується особистим підписом позивача в атестаційному листі.
Не погодившись рішенням Центральної атестаційної комісії №3 Національної поліції України 26.10.2016 року ОСОБА_1 подав скаргу до Центральної апеляційної атестаційної комісії №1 Національної поліції України. Рішення апеляційної атестаційної комісії щодо розгляду скарги ОСОБА_1 оформлено протоколом ОП № 15.00038097.0069112 від 26.10.2016, відповідно до якого скаргу поліцейського відхилено. Зазначене рішення Центральною апеляційною атестаційною комісією № 1 Національної поліції України прийнято виходячи з наступного: "Наявність дисциплінарних стягнень. Низький рівень знань та професійних якостей. Низький рівень довіри та мотивації.". За вказане рішення проголосували три члена комісії одноголосно.
Вважаючи рішення (висновок) атестаційної комісії про невідповідність займаній посаді протиправним та безпідставним, позивач звернулася з позовом до суду про його скасування.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення (висновок) Центральної атестаційної комісії №3 Національної поліції України, в якому зазначено, що позивач займаній посаді не відповідає і підлягає звільненню зі служби є протиправним, оскільки висновки комісії не відповідають матеріалам атестації, а при проведенні атестації позивача не було дотримано вимог Закону України «Про національну поліцію» та Інструкції №1465.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п. п. 9, 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Вказані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Таким чином, вказаним Законом передбачена альтернатива вибору для працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, а саме: прийняття на службу за їх згодою або проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Отже, п. 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону не передбачає проведення атестування чи переатестування працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач, прийнятий на службу в поліцію з 07.11.2015р..
Статтею 57 Закону України «Про Національну поліцію» визначено порядок атестації поліцейського.
Атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
У спірних правовідносинах встановлено, що позивач прийнята на службу в поліцію шляхом видання наказу про призначення за її згодою на відповідну посаду (а не шляхом проходження конкурсу на посади), як визначено п. 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про Національну поліцію».
Колегія суддів зазначає, що законних підстав для атестування прийнятого на службу в поліцію позивача не було. Проведення атестування позивача здійснено неправомірно, без наявності визначених законом підстав на його проведення.
Порядок прийняття колишніх працівників міліції на службу до поліції є відмінним від загального порядку, у якому здійснюється добір на вакантні посади поліцейських, оскільки передбачає можливість видання відповідного наказу про призначення колишнього міліціонера на посаду в Національній поліції за його згодою, як самостійну і достатню підставу для призначення працівника міліції на посади, створені в структурі Національної поліції України.
При цьому, єдиними обов'язковими умовами прийняття працівника міліції на службу в поліцію на підставі пункту 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» визначено виявлення таким працівником міліції бажання проходити службу в поліції та його відповідність законодавчо встановленим вимогам до поліцейських.
Видання наказу про призначення позивача на посаду поліцейського за його згодою свідчить про те, що позивач відповідає вимогам до кандидатів на службу в поліції, встановленим статтею 49 Закону України «Про Національну поліцію», а також не має відповідних обмежень, передбачених частиною 2 статті 61 цього Закону.
Порядок атестування поліцейських, яке проводиться в апараті Національної поліції України, територіальних (міжрегіональних) органах (закладах, установах) Національної поліції України з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, визначається Інструкцією.
За приписами Інструкції, висновок атестаційної комісії про відповідність чи невідповідність поліцейського займаній посаді приймається за результатами розгляду всіх матеріалів, що були зібрані на поліцейського, у тому числі результатів тестування за професійним тестом та тестом на загальні здібності та навички, атестаційного листа, матеріалів співбесіди, документів, що надійшли на запит атестаційної комісії, результатів тестування на поліграфі та матеріалів особової справи поліцейського, з яких можна встановити повноту виконання функціональних обов'язків, показники службової діяльності, наявність заохочень та дисциплінарних стягнень.
Зміст протоколу засідання Центральної атестаційної комісії №3 та додатку № 1 до протоколу не містять обґрунтування невідповідності даних, викладених у розділах І та ІІ атестаційного листа позивача, дійсним обставинам, так само як і надання оцінки таким даним.
Пунктом 15 розділу ІV Інструкції передбачено, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків:1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Дійшовши висновку про невідповідність позивача займаній посаді, атестаційна комісія не обґрунтувала необхідність саме звільнення його зі служби в поліції при наявності тривалого досвіду роботи на займаній посаді, позитивної характеристики безпосереднього та прямого керівників, відомостей щодо наявних заохочень, відсутності діючих дисциплінарних стягнень на момент проведення атестації.
Закріплену у частині 1 статті 57 Закону № 580-VІІІ мету атестування відповідач-1 необґрунтовано розцінив як самостійну і достатню підставу для проведення атестування поліцейських, серед яких був і позивач, з ціллю визначення можливості їх звільнення через службову невідповідність, хоча наявності конкретних передумов (порушення порядку і правил несення служби тощо) для призначення атестування у такому контексті відповідач не довів.
Таким чином, в межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Національної поліції України - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року у справі № 804/6733/16 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Н.П. Баранник
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: А.А. Щербак