ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
23 лютого 2017 року 08:05 справа №826/8756/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті КиєвідоТовариства з обмеженою відповідальністю "Восток" прозобов'язання вчинити діїОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві (далі по тексту - позивач, ГУ ДСНС у місті Києві) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Восток"), в якому просить зобов'язати відповідача допустити позивача до здійснення перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на АЗС TOB "Восток" за адресами: проспект Глушкова. 9-а; вул. В. Гетьмана. 27-д; вул. Донська. 19; пр. Перемоги. 59; вул. П. Усенка, 6; Залізничне шосе, 1А: бульвар Дружби народів, 40-а; вул. Кіровоградська, 38-А; проспект Червонозоряний, 123 у місті Києві.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 липня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/8756/16, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 26 вересня 2016 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив; за спільним клопотанням сторін суд ухвалив перейти до розгляду справи у письмовому провадженні на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
15 квітня 2016 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві видано наказ "Про проведення позапланових перевірок" №146.
На підставі наказу № 146, видано посвідчення від 18 квітня 2016 року №193, №194, №196, №197, №198, №199, №200, №201, №202 на проведення державними інспекторами перевірки відповідача.
Перевіряючі не допущені уповноваженим представником відповідача до проведення позапланових перевірок на вищезазначених об'єктах відповідача, про що складено акти про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки від 21 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 21 квітня 2016 року та 21 квітня 2016 року.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що державні інспектори безпідставно не допущені відповідачем до позапланових перевірок, що може створювати реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.
Відповідач у письмовому запереченні проти позову зазначив, що позов поданий із порушенням процесуального законодавства, обставини, викладені позивачем, не відповідають дійсним обставинам справи, позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується з позовними вимогами ГУ ДСНС України у місті Києві, виходячи з наступних мотивів.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до абзаців другого та третього статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно абзацу сьомого статті 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" одним із основних принципів здійснення державного нагляду (контролю) є здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.
Статтею 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення
державного нагляду (контролю) має право, серед іншого, вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів.
Відповідно до абзацу другого статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний, серед іншого, допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
Матеріали справи підтверджують, що 15 квітня 2016 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві видано наказ "Про проведення позапланових перевірок" №146.
Пунктом 1 наказу від 15 квітня 2016 року №146 наказано провести позапланові перевірки виконання вимог законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту вказаних в приписах про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту виданих за адресами: проспект Глушкова, 9-а; вул. В. Гетьмана, 27-д; вул. Донська, 19; пр. Перемоги, 59; вул. П. Усенка, 6; Залізничне шосе, 1А; бульвар Дружби народів, 40-а; вул. Кіровоградська, 38-А; проспект Червонозоряний, 123 у місті Києві.
Термін проведення перевірки: з 18 квітня 2016 року по 29 квітня 2016 року.
На підставі наказу № 146, видано посвідчення на проведення перевірки від 18 квітня 2016 року №193, №194, №196, №197, №198, №199, №200, №201, №202, які виписані на проведення позапланової перевірки території та приміщень АЗС ТОВ "Восток" за адресами визначеними Наказом від 15 квітня 2016 року №146.
Як стверджує позивач, перед початком здійснення перевірок державними інспекторами надано/пред'явлено директору департаменту ОП, ПБ і ОНС ТОВ "Восток" ОСОБА_2 службове посвідчення, що засвідчує особу перевіряючого та посвідчення на проведення перевірки.
Актами про недопущення до проведення планової (позапланової перевірки) від 21 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 21 квітня 2016 року та 21 квітня 2016 року зафіксовано недопущення перевіряючих позивача до проведення позапланових перевірок АЗС ТОВ "Восток" за вищезазначеними адресами.
Згідно актів про недопущення до проведення планової (позапланової перевірки) від 21 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 21 квітня 2016 року та 21 квітня 2016 року відмова полягала у тому, що зі слів директора департаменту ОП ПБ і ОНС ТОВ "Восток" ОСОБА_2 порушено вимоги чинного законодавства та/або відсутні законні підстави для здійснення перевірок.
В актах про недопущення до проведення планової (позапланової перевірки) від 21 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 25 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 28 квітня 2016 року, 21 квітня 2016 року та 21 квітня 2016 року зазначено, що уповноважена особа відповідача від надання пояснень відмовилась.
Проте, судом встановлено, що директор департаменту ОП, ПБ і ОНС ТОВ "Восток" ОСОБА_2 на кожному посвідченні на проведення перевірок надав власноручні пояснення, відповідно до яких зазначив, що проведення позапланових перевірок проводиться з порушенням чинного законодавства України, а саме: в 2016 році планового заходу (перевірки) не здійснювалось, отже, відповідно до підпункту 2 пункту 13 Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 02 листопада 2015 року №1337 підстави для проведення позапланового заходу (перевірки) відсутні; порушуються вимоги Указу Президента України від 23 липня 1998 року №817/98, пунктом 9 якого заборонено проведення позапланових перевірок вразі, якщо суб'єкт господарювання уклав угоду страхування цивільної відповідальності перед третіми особами.
До своїх письмових пояснень директор департаменту ОП, ПБ і ОНС ТОВ "Восток" ОСОБА_2 надав перевіряючим копії страхових сертифікатів по кожному об'єкту перевірки.
Відповідно до пункту 9 Указу Президента України "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" від 23 липня 1998 року №817/98 постановлено, що позапланові перевірки дотримання суб'єктами підприємницької діяльності пожежної безпеки не провадяться, якщо суб'єкт підприємницької діяльності уклав договір страхування цивільної відповідальності перед третіми особами стосовно відшкодування наслідків можливої шкоди. У такому разі шкода, завдана третім особам у зв'язку з порушенням суб'єктом підприємницької діяльності вимог пожежної безпеки, компенсується в повному обсязі страховою компанією.
Матеріали справи підтверджують, що 09 грудня 2015 року відповідачем укладено з Приватним акціонерним товариством "Страхова група "ТАС" договори обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру по всім АЗС, на яких позивач планував провести позапланову перевірку, що підтверджується сертифікатами №10, №31, №11, №34, №49, №50, №25, №5, №3 від 09 грудня 2015 року.
Копії вищезазначених сертифікатів надано перевіряючим позивача, що підтверджується письмовими поясненнями директора департаменту ОП, ПБ і ОНС ТОВ "Восток" ОСОБА_2 на посвідченнях на проведення перевірок та не спростовано позивачем.
Таким чином, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку, що у позивача відсутні підстави для здійснення позапланової перевірки відповідача, як наслідок, відповідач правомірно не допустив перевіряючих позивача до перевірки, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог позивача.
Окрім того, до суду не надано та в матеріалах справи відсутні докази того, не проведення позапланової перевірки відповідача може створювати реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі, отже, позовні вимоги позивача є безпідставними.
Окружний адміністративний суд міста Києва також звертає увагу, що відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1052 (далі по тексту - Положення) Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пунктом 3 Положення встановлено, що основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.
Відповідно до підпунктів 29, 42, 48 та 52 пункту 4 Положення ДСНС відповідно до покладених на неї завдань: організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання; здійснює державний нагляд (контроль) за: вжиттям інженерно-технічних заходів цивільного захисту відповідно до закону; діяльністю аварійно-рятувальних служб, станом їх готовності до реагування на аварії та надзвичайні ситуації, а також вживає заходів до зупинення діяльності неатестованих аварійно-рятувальних служб у порядку, визначеному законодавством; дотриманням періодичності навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту, та вживає заходів для усунення виявлених недоліків; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.
Згідно підпунктів 62, 67 та 87 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, затвердженого Наказом ДСНС України від 04 лютого 2013 року №3, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території: здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства; організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно- артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива; складає акти перевірок, видає приписи, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, виносить постанови про застосування спеціальних запобіжних заходів.
Статтею 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Згідно частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, на думку суду, правові підстави для задоволення позовних вимог ГУ ДСНС України у місті Києві відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко