Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"20" березня 2017 р. № 820/269/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Хмелівська Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС України про скасування податкового повідомлення-рішення ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
1. Скасувати податкове повідомлення-рішення №0000324100 від 19.08.2016р., винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Харкові МГУ ДФС України.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення №0000334100 від 19.08.2016р., винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Харкові МГУ ДФС України.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачем було отримало від Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові МГУ ДФС податкові повідомлення-рішення №0000324100 від 19.08.2016р. та №0000334100 від 19.08.2016р.
Позивач з зазначеними податковими повідомденнями-рішеннями не погоджується, вважає їх незаконними та такими, що суперечать чинному законодавству України, а тому підлягають скасуванню.
Представники позивача в судове засідання з'явилися, позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував зазначивши, що податкові повідомлення-рішення №0000324100 та №0000334100 від 19.08.2016р. є законними та такими, що винесені в межах чинного законодавства України, а тому не підлягають скасуванню.
Судом встановлено, що на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №275 5-VI із змінами та доповненнями головним державним ревізором - інспектором відділу податкового супроводження підприємств паливно - енергетичного комплексу СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС ОСОБА_1 проведена камеральна перевірка ІСП «Харківські теплові мережі», код ЄДРПОУ 31557119, адреса: м. Харків, вул. Мефодіївська, 11, з питань дотримання вимог п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 20.01.2016 року по 07.07.2016 року.
За результатами проведення зазначеної перевірки відповідачем було складено Акт № 455/28-09-41-14/31557119 від 29.07.2016 року, яким встановлено, що Комунальним підприємством "Харківські теплові мережі" несвоєчасно здійснено сплату узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість, а саме по декларації № НОМЕР_1 від 20.01.2016 року, № НОМЕР_2 від 29.04.2016 року, № 90396778585 від 04.05.2016 року, № НОМЕР_2 від 20.05.2016 року, № НОМЕР_3 від 20.05.2016 року, № НОМЕР_4 від 20.05.2016 року, № НОМЕР_4 від 23.05.2016 року, № НОМЕР_4 від 07.07.2016 року.
На підставі зазначеного Акту відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме:
- №0000324100 від 19.08.2016 року про сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість (штраф) у сумі 1 616 170, 94 грн.;
- та №0000334100 від 19.08.2016 року про сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість (штраф) у сумі 322 430,80 грн.
Також судом встановлено, що позивачем було оскаржено зазначені податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_5 від 19.08.2016 року та №0000334100 від 19.08.2016 року були оскаржені в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України. За результатами розгляду скарги, рішенням Державної фіскальної служби України від 28.12.2016 року № 28302/6/99-99-11-08-01-25 в задоволенні скарги було відмовлено.
Суд зазначає, що постановою суду від 27.04.2016 року було задоволено адміністративний позов Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області про стягнення суми та стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" пеню в сумі 20942152 (двадцять мільйонів дев'ятсот сорок дві тисячі сто п'ятдесят дві) грн. 60 коп..
З огляду на вищевикладене суд наголошує, що станом на 30.12.2015 року у позивача - Комунального підприємства "Харківські теплові мережі", існувала переплата ПДВ у сумі 20942152,60 грн.
Також суд зазначає, що відповідно до акту перевірки № 455/28-09-41-14/31557119 від 29.07.2016 року сума заборгованості позивача перед відповідачем складає 17773863,33 грн.
Відповідно до п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Так пунктом 200.10. статті 200 ПК України встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.ІІ цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Пункт 2 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 р. № 39 (надалі -Порядок № 39) конкретизує, що податкова декларація платника податку, в якій заявлена сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що зареєстрована в органах державної податкової служби, підлягає згідно з пунктами 200.10., 200.18. статті 200 Податкового кодексу України обов'язковій камеральній перевірці, яка проводиться:
протягом 20 календарних днів, що настають за граничним строком отримання органом державної податкової служби податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість та якого протягом 17 календарних днів, що настають за граничним строком подання звітності, не повідомлено про невідповідність критеріям, визначеним Податковим кодексом України;
протягом 30 календарних днів, що настають за граничним строком отримання органом державної податкової служби податкової декларації платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
За наявності достатніх підстав, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1238 «Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку» та які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснено з порушенням норм податкового законодавства, орган державної податкової служби проводить протягом 30 календарних днів, що настають за граничним строком проведення камеральної перевірки, документальну позапланову виїзну перевірку платника податку для визначення достовірності нарахування такої суми (п. З Порядку № 39).
У разі підтвердження достовірності нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість органом податкової державної служби складається висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету (п. 6 Порядку № 39).
Після підтвердження достовірності нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно з п. 7 Порядку № 39 орган державної податкової служби за місцем розташування платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом:
трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;
п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Висновки та реєстр висновків, що передані до органів державної казначейської служби, подаються починаючи з 1 липня 2011р. в електронній формі з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» і «Про електронні документи та електронний документообіг» і не пізніше наступного операційного дня на паперовому носії.
Орган державної казначейської служби перераховує платникові податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, згідно п. 9 Порядку № 39 протягом:
трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;
п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Також суд зазначає, що Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.
У пункті 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Суд зазначає, що станом на 30.12.2015 року розмір заборгованості бюджету за несвоєчасне відшкодування ПДВ складав 20942152,60 грн., однак відповідно до акту перевірки № 455/28-09-41-14/31557119 від 29.07.2016 року сума заборгованості позивача складає 17773863,33 грн.
Відповідно до п. 40 Рішення Європейського Суду з Прав Людини від 09.01.2007 "Інтерсплав проти України" встановлено, що "фактично постійні затримки відшкодування і компенсації у поєднанні із відсутністю ефективних засобів запобігання або припинення такої адміністративної практики, так само як і стан невизначеності щодо часу повернення коштів заявника, порушує "справедливий баланс" між вимогами публічного інтересу та захистом права на мирне володіння майном".
З огляду за вищевикладене суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню оскільки, а податкові повідомлення-рішення №0000324100 від 19.08.2016р. та №0000334100 від 19.08.2016р. підлягають скасуванню, оскільки застосування штрафних санкцій до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" відбулося не в наслідок скоєння позивачем адміністративного правопорушення, а в наслідок недосконалої системи податкового обліку та несвоєчасного відшкодування позивачу ПДВ, що складав 20942152,60 грн.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС України про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові МГУ ДФС України №0000324100 від 19.08.2016 року та №0000334100 від 19.08.2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 24 березня 2017 року.
Суддя Спірідонов М.О.