СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"28" березня 2017 р. Справа № 818/172/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
представника позивача - Василець С.О.,
представника третьої особи - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про закриття провадження в адміністративній справі
за позовом Приватного підприємства "Рассвєт Агро"
до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради,
треті особи: ОСОБА_4, фізична особа-підприємець ОСОБА_3
про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство "Рассвєт Агро" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради, треті особи: ОСОБА_4, фізична особа-підприємець ОСОБА_3, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстраційно-інвентаризаційна служба» В'язівської сільської ради ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 32065452 від 27 жовтня 2016р. права оренди земельної ділянки площею 3,5242га, кадастровий номер НОМЕР_1, належної ОСОБА_4 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 згідно договору оренди землі від 25 жовтня 2016 року.
14.03.2017 представником третьої особи фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 подано клопотання про закриття провадження у справі, мотивоване тим, що характер спірних правовідносин є цивільно-правовим, а тому спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
У судовому засіданні представник третьої особи вказане клопотання підтримав, просив суд його задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував.
Вислухавши думку представника позивача та представника третьої особи, дослідивши доводи клопотання, суд визнає, що клопотання про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
В силу пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства, від 06.07.2005, № 2747-IV (далі - КАС України) адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
Відповідно до частини 1 статті 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV (в редакції, чинній на день вчинення реєстраційних заходів відповідачем ОСОБА_5, тобто на 01.11.2016 року)) регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.
В статті 2 цього Закону, зокрема, визначено, що:
державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;
обтяження - заборона розпоряджатися та/або користуватися нерухомим майном, встановлена законом, актами уповноважених на це органів державної влади, їх посадових осіб або така, що виникла на підставі договору;
територіальні органи Міністерства юстиції України - територіальні органи Міністерства юстиції України, що забезпечують реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі;
реєстраційна справа - сукупність документів у паперовій та електронній формі, поданих для проведення державної реєстрації прав та сформованих у процесі державної реєстрації прав.
Однією із засад державної реєстрації прав, згідно статті 3 Закону № 1952-IV, є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.
В статті 6 Закону № 1952-IV визначено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб'єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
В Прикінцевих та перехідних положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 834-VIII від 25.11.2015 року було, зокрема, встановлено, що:
у разі забезпечення виконавчими органами сільських, селищних та міських рад, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за рішенням Кабінету Міністрів України такі органи можуть наділятися повноваженнями суб'єктів державної реєстрації прав на відповідній адміністративно-територіальній одиниці до 1 січня 2016 року.
З аналізу вищенаведених правових норм слідує, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно є делегованою державою владною управлінською функцією, яка направлена на офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Оскільки в позові заявлено вимогу про визнання протиправним і скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, суд визнає, що в цій ситуації державний реєстратор діяв як суб'єкт владних повноважень і тому ця справа є адміністративною і підсудна окружному адміністративною суду.
Керуючись ст. 157,160 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про закриття провадження по справі № 818/172/17 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений та підписаний 29.03.2017.
Суддя О.А. Прилипчук