ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" березня 2017 р. Справа № 809/1834/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Кишинського М.І.,
за участі секретаря судового засідання: Драгомитрецького І.М.,
позивача: Крайник О.В.
відповідача: Князев І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа -Транс-ЛТД"
про стягнення коштів в сумі 17798,26 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Державна служба України з безпеки на транспорті (далі - позивач; Укртрансбезпека) звернулася в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа -Транс-ЛТД" про стягнення коштів в сумі 17798,26 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки КАМАЗ, модель 45143-012-15, реєстраційний номер НОМЕР_1, причепа марки МЕТАЗ, моделі 8500-082-02, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ТОВ «Європа-Транс ЛТД», управлінням Укртрасбезпеки у Одеській області встановлено порушення, а саме надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 04.06.2016. На підставі встановленого порушення здійснено розрахунок плати за автомобільними дорогами загального користування з яким нараховано до сплати 635,04 Євро, що станом на момент розрахунку становить 17798,26 грн. Враховуючи, що відповідачем не сплачена вказана сума, вона підлягає стягненню в судовому порядку.
Представник позивача вимоги викладені в адміністративному позові підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив з підставі наведених в письмовому запереченні. Просив в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини 2 статті 29 Законом України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до приписів частини 7 статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, в тому числі, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Відповідно до пункту 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок №879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпеки, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Відповідно до п.п.4 п.2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законом параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Судом встановлено, що посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Одеській області 04.06.2016 проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт 073995 від 04.06.2016 та здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки КАМАЗ, модель 45143-012-15, реєстраційний номер НОМЕР_1, причепа марки МЕТАЗ, моделі 8500-082-02, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ТОВ «Європа-Транс ЛТД», за результатами якого складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 04.06.2016 та акт №0000145 від 04.06.2016 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
За результатами вказаного контролю встановлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, яким зафіксоване порушення вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання перевезення вантажу, пшениці 3 класу, маршрут: м.Львів, Львівської області - м.Чорноморськ, Одеської області, без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України. Водій від підписання акту та проходження габаритно-вагового контролю відмовився, про що здійснено відмітки на вказаних документах.
До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 04.06.2016, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 635,04 євро.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п.22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.01.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 передбачено, що перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно з п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п.28 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Згідно з п.31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі: на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Судом встановлено, що управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області відповідачу - TOB «Європа-Транс ЛТД» нарахована плата за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, і за перевищення нормативних параметрів в розмірі 635,04 євро, згідно розрахунку, наявного в матеріалах справи.
Абзацом 2 Пункту 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Станом на 04.06.2016, тобто станом на момент складання розрахунку, сума 635,04 євро за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України, складає 17798,26 грн.
Пунктом 26 Порядку №879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до Державного бюджету.
Відповідно до п.31-1 Порядку №879, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Проте позивач зазначає, що плата за проїзд великогабаритного транспортного засобу - автомобіля марки КАМАЗ, модель 45143-012-15, реєстраційний номер НОМЕР_1, причепа марки МЕТАЗ, моделі 8500-082-02, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ТОВ «Європа-Транс ЛТД», відповідачем так і не була внесена.
Що стосується твердження відповідача про відсутність нормативного регулювання при здійснення вагового контролю, суд зазначає, що в разі відсутності нормативного регулювання станом на момент здійснення перевірки позивач був змушений керуватися приписами нормативних актів які втратили чинність до набрання чинності нових нормативно-правових актів. Також в підтвердження належного здійснення вагового контролю суду подано копію свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки №34-00/4667 від 31 серпня 2016 року.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити адміністративний позов.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс-ЛТД" (76000, вул. Промислова 29, кв.20, м. Івано-Франківськ, іден. код 32605152) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки), 17 798,26 грн. що еквівалентно 635,04 євро відповідно до офіційного курсу, встановлено Національним банком України на день проведення розрахунку в дохід Державного бюджету, а саме до Головного управління ДКСУ в Івано-Франківській області (отримувач: УК у м. Івано-Франківську 22160100; р/р 31315309700002 в ГУ ДКСУ в Івано-Франківській області, МФО 836014, ЄДРПОУ 37952250).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс-ЛТД" на користь Державної служби України з безпеки на транспорті сплачені судові витрати в сумі 1 378,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 27.03.2017.