Постанова № 65559001, 24.03.2017, Долинський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
24.03.2017
Номер справи
388/1145/16-а
Номер документу
65559001
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Долинський районний суд Кіровоградської області

110 м. м. Долинська Долинський район Кіровоградська область Україна 28500

Справа № 388/1145/16-а

Категорія 87

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.03.2017 Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., розглянув у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, посилаючись на те, що 6 квітня 2010 року їй було призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Враховуючи страховий стаж 36 років 6 місяців 1 день, з яких 15 років 6 місяців 19 днів - робота на посадах державного службовця, розмір призначеної пенсії державного службовця склав 85 % від сум заробітної плати на які нараховується внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджені нові Схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів, унаслідок чого збільшилась заробітна плата працюючих державних службовців, у тому числі за відповідною посадою державного службовця з якої призначено пенсію.

ОСОБА_1 вважає, що оскільки є підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії, 18 серпня 2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до нового розміру заробітної плати.

31 серпня 2016 року ОСОБА_1 отримала відмову у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 1 червня 2015 року припинено дію Закону України «Про державну службу», зокрема скасовано ст. 37 цього Закону.

Зазначені дії відповідача позивачка вважає неправомірними.

Відповідач Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області надіслало до суду письмові заперечення проти позову, згідно яких зазначає, що відсутні правові підстави для здійснення позивачці перерахунку пенсії із зазначених нею підстав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з таких підстав.

Судом установлено, що позивачка ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Долинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області з 7 квітня 2010 року.

12 серпня 2016 року ОСОБА_1 було видано довідку про заробітну плату, що подавалась для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-XII.

18 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про проведення перерахунку пенсії як державному службовцю.

31 серпня 2016 року Долинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії як державному службовцю з тих підстав, що з набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII скасовано, зокрема ст. 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року (у редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії (до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28 грудня 2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом із тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 1 січня 2015 року, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, що застосовуються з 1 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.

Відповідно до ст. 90 Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У свою чергу, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Таким чином, у період часу, з якого позивачка просила здійснити перерахунок пенсії, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначеної пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.

З огляду на наведене, суд доходить висновку, що на час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 1 грудня 2015 року, у зв'язку з чим відмова Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області є обґрунтованою та правомірною.

При вирішенні питання про наявність в особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії, застосовування положень Закону, що діяли на момент призначення пенсії, є необґрунтованим, оскільки «право на призначення пенсії» та «право на перерахунок пенсії» не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними. Оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям на момент звернення позивача до відповідача не існувало, то відповідач обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.

Що стосується, положень Конституції України, зокрема ст. 22, згідно якої при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, суд уважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За змістом ст. 22 Конституції України звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістових характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

У цьому випадку наділення в установленому порядку Кабінету Міністрів України повноваженнями щодо встановлення умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не є свідченням звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод указаних осіб.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 70, 71, 94, 158, 161-163, 183-2, 186 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Залишити без задоволення позов ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Д. М. Баранський