Справа № 157/24/17
Провадження №2-а/157/745/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2017 року місто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Гордійчука В.М.,
за участю секретаря Вавдіюк Т.О.,
начальника Камінь-Каширського відділу Маневицької місцевої прокуратури ОСОБА_1,
представника Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району - сільського голови Ніщика Володимира Васильовича,
третьої особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3,
її представника ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Камені-Каширському справу за адміністративним позовом заступника керівника Маневицької місцевої прокуратури Федчика Сергія Васильовича в інтересах держави, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державна інспекція сільського господарства у Волинській області, до Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 про визнання противним та скасування рішення сільської ради,
в с т а н о в и в :
04 січня 2017 року прокурор звернувся до суду з даним позовом в якому зазначає, що в ході перевірки матеріалів для вжиття заходів прокурорського реагування за фактом порушення Раково-Ліською сільською радою Камінь-Каширського району вимог земельного законодавства, надісланих Державною інспекцією сільського господарства у Волинській області, встановлено, що рішенням вказаної сільської ради № 8/14 від 05 травня 2016 року «Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства», серед інших, ОСОБА_3 надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки для ведення ОСГ орієнтовною площею 0,06 га по АДРЕСА_1.
Вказане рішення сільської ради прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим воно підлягає визнанню протиправним та скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до діючого на даний час Генерального плану забудови АДРЕСА_1, розробленого Волинським філіалом Українського державного інституту проектування міст ще у 1979 році та технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель АДРЕСА_1, виготовленої у 2012 році, виділена ОСОБА_3 земельна ділянка по АДРЕСА_1 для ведення ОСГ відноситься до земель житлової та громадської забудови.
Як вбачається з акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.07.2016 № 000100, вищевказана спірна земельна ділянка відноситься до земель житлової та громадської забудови, а тому повинна надаватися для потреб житлової та громадської забудови, а не для сільськогосподарських потреб, оскільки це суперечить містобудівній документації.
Враховуючи наведене, надання ОСОБА_3 дозволу на виготовленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га для ведення ОСГ суперечить принципу цільового використання земель, відтак оскаржуване рішення в частині надання гр. ОСОБА_3 земельної ділянки для ведення ОСГ орієнтовною площею 0,06 га за вищезгаданою адресою є таким, що прийняте всупереч нормам земельного законодавства, а тому повинно бути скасоване.
У зв'язку з виявленими порушеннями Державною інспекцією сільського господарства Раково-Ліському сільському голові направлено клопотання, однак, як вбачається з листа Раково-Ліської сільської ради № 336/01-10/2-16 від 15.08.2016 в задоволенні вищеназваного клопотання відмовлено.
Таким чином, прийнявши рішення щодо відведення земельної ділянки площею 0,06 га гр. ОСОБА_3 для ведення ОСГ відповідачем порушено інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання земельних ресурсів тобто є таким, що не відповідає вимогам закону, а тому підлягає скасуванню.
Право власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_3 на даний час не зареєстровано, кадастровий номер земельній ділянці не присвоєно. Згідно технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель АДРЕСА_1, виготовленої у 2012 році ТзОВ «Волинь-Експрес», виділена гр. ОСОБА_6 земельна ділянка по АДРЕСА_1 відноситься до першої економіко-планувальної зони земель житлової забудови.
Враховуючи вищевикладене, та те, що вищевказане рішення Раково-Ліської сільської ради прийнято всупереч вимогам чинного законодавства, прокуратура на виконання покладених на неї функцій та завдань, реалізуючи права, передбачені відповідними нормативно-правовими актами, з метою захисту інтересів держави та усунення вищевказаних порушень вимог земельного законодавства, звертається до суду з даним позовом.
Посилаючись на окремі норми законів, просить визнати протиправним та скасувати рішення Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району № 8/14 від 05.05.2016 «Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства» в частині надання гр. ОСОБА_3 дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,06 га по АДРЕСА_1.
Стягнути із відповідача в дохід прокуратури Волинської області 1378 грн. судового збору.
Представником третьої особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, подано заперечення на позов, де він зазначає, що в поданій позовній заяві, всупереч вимогам законодавства, не зазначено, що прокурор є позивачем, у зв'язку з чим не було дотримано вимог до позовної заяви, а тому провадження відкрито передчасно.
Власником спірної земельної ділянки є територіальна громада АДРЕСА_1 в особі Раково-Ліської сільської ради, а не держава, а тому, прийнявши оскаржуване рішення, інтересів держави не порушено.
Вважає, що сільська рада повинна ухвалити додаткове рішення про виключення спірної земельної ділянки з числа земель громадської забудови та змінити її цільове призначення на землі для ведення ОСГ, оскільки вона за своїм розміром непридатна для спорудження об'єктів громадської чи житлової забудови.
Також вважає, що ОСОБА_3 набула право власності на спірну земельну ділянка за давністю користування.
Враховуючи, що інтереси держави відповідач не порушив, права загального нагляду прокуратура позбавлена, орган державного контролю за використанням земельних ресурсів відсутній, даний позов до задоволення не підлягає.
Просить розгляд справи відкласти до прийняття рішення відповідачем за заявою ОСОБА_3
Прокурор під час розгляду справи позовні вимоги підтримав повністю з підстав, зазначених у позовній заяві, просить їх задовольнити.
Представник Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району позов не визнав і пояснив, що сесія сільської ради прийняла рішення про зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки. Просить в позові відмовити.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору та її представник позов не визнали і пояснили, що рішенням сільської ради від 24 березня 2017 року вирішено змінити цільове призначення земельної ділянки, тому просять в позові відмовити.
Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача, третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, її представника, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення.
Згідно ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ст. 12 ч. 1 п. п. а, б ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Судом установлено, що рішенням Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району від 05 травня 2016 року № 8/14 «Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства» (а.с. 7), серед інших, ОСОБА_3 надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки для ведення ОСГ орієнтовною площею 0,06 га по АДРЕСА_1.
Відповідно до ст. ст. 1, 2, 3 п. а ЗК України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать:
а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
В силу ст. ст. 38, 39 ЗК України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Відповідно до ст. 116 ч. ч. 1, 2 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У відповідності до ст. 118 ч. 7 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
В силу ст. 20 ч. 1 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Згідно ст. 21 п. а ЗК України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Згідно ст. 5 ч. 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
В силу ст. 8 ч. 3 вказаного Закону, рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Відповідно до ст. 1 ч. 1 п. 2 цього ж Закону, генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Як убачається із діючого на даний час Генерального плану забудови АДРЕСА_1, зокрема із його викопіювання (а.с. 10 зворот), розробленого Волинським філіалом Українського державного інституту проектування міст у 1979 році, виділена ОСОБА_3 земельна ділянка по АДРЕСА_1 для ведення ОСГ відноситься до земель житлової та громадської забудови.
З акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 000100 від 15 липня 2016 року (а.с. 8) вбачається, що при проведенні державним інспектором сільського господарства у Волинській області перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства щодо надання земельної ділянки площею 0,060 га по АДРЕСА_1, прийнявши рішення від 05 травня 2016 року №4 «Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» порушила ст. ст. 20, 22, 38, 39, 118 ЗК України, оскільки вказана земельна ділянка відноситься до земель житлової та громадської забудови, а тому повинна надаватися для потреб житлової та громадської забудови потреб, а не для сільськогосподарських, оскільки це суперечить містобудівній документації.
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що надання ОСОБА_3 дозволу на виготовленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га для ведення ОСГ суперечить принципу цільового використання земель, у зв'язку з чим оскаржуване рішення Раково-Ліської сільської ради № 8/14 від 05.05.2016 в частин надання гр. ОСОБА_3 згаданої земельної ділянки для ведення ОСГ є таким, що прийняте всупереч нормам земельного законодавства, а тому, на підставі ст. 152 ч. 3 ЗК України, ст. 59 ч. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування», підлягає скасуванню.
За клопотанням представника сільської ради в розгляді справи було оголошено перерву і надано термін для врегулювання спору без рішення суду.
Із поданого рішення Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району від 24 березня 2017 року №17/9 убачається, що вирішено змінити цільове призначення наданої ОСОБА_3 вищезгаданої земельної ділянки, для чого надано дозвіл на розроблення подетального планування щодо зміни її цільового призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд змінивши цільове призначення для ведення ОСГ. Також, крім іншого, вирішено внести зміни до генплану забудови АДРЕСА_1.
Сесія в майбутньому буде вирішувати питання про затвердження проекту зміни цільового призначення.
На даній сесії не вирішено питання про внесення змін до рішення, що оскаржується, або визнання його нечинним в частині, що стосується ОСОБА_3
Виходячи із цього, вищезгаданим прийнятим рішенням Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району від 24 березня 2017 року №17/9 порушення земельного законодавства не усунуто, а тому позов підлягає до повного задоволення.
Задовольняючи позов, суд, у відповідності до ст. 94 КАС України, стягує із Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району в дохід прокуратури Волинської області сплачений судовий збір в розмірі 1378 грн. (а.с. 1).
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 9, 10, 11, 60, 71, 94, 158-163 КАС України, ст. ст. 12, 20, 21, 22, 38, 39, 118 ЗК України, ст. 1 ч. 1 п. 2, ст. 5 ч. 2, ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», суд -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району № 8/14 від 05 травня 2016 року «Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства» в частині надання гр. ОСОБА_3 дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,06 га по АДРЕСА_1.
Стягнути із Раково-Ліської сільської ради Камінь-Каширського району в дохід прокуратури Волинської області (код ЄДРПОУ 02909915) 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) гривень судового збору зарахувавши їх на р/р 35216072004945 ДКС України, МФО 820172.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камінь-Каширський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: В. М. Гордійчук